Politike

Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin masiv, jemi shumë afër, na mungon vetëm vula për 360 mijë doza AstraZeneca! Rrisim pagën minimale dhe dyfishojmë ndihmën ekonomike (SQARIMET)

VIDEO
 • Tenderi 10 mln euro për Nikun e ‘Ndrangheta-s, Rama kapet me gazetaren e Shijak
 • Shqipëria do të vaksinojë një pjesë të mirë të popullsisë para sezonit turistik 2021. Ky ishte synimi që u bë publik nga kryeministri Edi Rama. Rama theksoi se qeveria është në kontakt me 33 qeveri në botë dhe se pritet vetëm vula për të sjellë në Shqipëri 360 mijë doza të vaksinës AstraZeneca.
  Featured image of article: Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin masiv, jemi shumë afër, na mungon vetëm vula për 360 mijë doza AstraZeneca! Rrisim pagën minimale dhe dyfishojmë ndihmën ekonomike (SQARIMET) Edi Rama
  Përditësuar:

  TIRANËPara nisjes së sezonit turistik, Shqipëria do të ketë vaksinuar një pjesë të mirë të popullsisë. Ishte ky mesazhi optimist që u dha nga kryeministri Edi Rama sot në një kohë kur Shqipëria ka marrë vetëm 17 mijë doza të vaksinës Pfizer dhe ende nuk ka një datë ekzakte se kur mund të vijojnë dërgesat e tjera apo sasitë e tyre. Por për Ramën është çështje kohe. Në një konferencë me gazetarët, ku shoqërohej nga ministrja e Financave, Anila Denaj, Kryeministri tha se nuk donte të fliste para kohe, por  nisja e vaksinimit masiv është shumë pranë. ”Shumë shpejt do të fillojmë vaksinimin masiv, është çështje kohe shumë e shkurtër, jemi shumë afër dhe më vjen që nuk mund të them fjalën e fundit dhe mezi pres të them fjalën e fundit”, tha Rama.


  Kryeministri foli për tri marrëveshje që janë në pritje të finalizimit. E para dhe më e rëndësishmja, një marrëveshje me një vend mik, synon të sjellë në një kohë të shkurtër në vendin tonë, plot 360 mijë doza të vaksinës Astra Zeneca. Kjo do ti japë mundësinë qeverisë dhe autoriteteve zbritjen e moshës së personave të vaksinuar. “Pritet vetëm vula”-tha Rama, edhe pse sërish nuk zbuloi emrin e vendit mik.

  Marrëveshja e dytë, sipas kryeministrit është me një tjetër vend mik, i cili do t’i japë Shqipërisë një sasi të madhe vaksinash.

  Ndërsa e treta është një përgjigje që qeverisë shqiptare i është dhënë mëngjesin e sotëm nga një vend mik, të cilit i janë kërkuar vaksina. Jam lypësi më i gjatë në botë”,-tha Rama me humor, teksa njoftoi se qeveria shqiptare ka 33 kontakte me qeveritë jashtë dhe brenda Evropës ku kërkon të sigurojë vaksina.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Në këtë bashkëbisedim, ku fokusi ishte biznesi i vogël dhe ekonomia, Rama tha se ambicia e qeverisë është që paga minimale të rritet, ndërsa theksoi se vendimi për të dyfishuar ndihmën ekonomike për familjet në nevojë do të rrijë në fuqi deri në përfundim të pandemisë.

  Ai u pyet edhe për sulmet ndaj presidentit Ilir Meta dhe qetësimin e deklaratave për Lulzim Bashën. “S’kam kohë për këto, e lagu se lagu”,-tha ai, duke mos dhënë një përgjigje pyetjes se “A po e lë Edi Rama derën hapur për Lulzim Bashën pas 25 prillit 2021”.

  (F.g/dosja.al)

  • 12:09

   Niku i përgjimeve mori tender, Rama kapet me gazetaren e Shijak: Ëmbëlsira për në fund, ato janë dokrra, SPAK do i gjejë...

   Kryeministri Edi Rama ka mohuar çdo lidhje që zyrtarët e përmendur në përgjimet e grupit mafioz italian ‘Ndrangheta’ kanë në Shqipëri. I pyetur nga gazetarja e Shijak Tv, Marsi Çerma, Rama tha se përgjimet janë dokrra, ndërsa nuk pranoi të fliste për faktin e publikuar disa ditë më parë nga Boldnews.al se biznesmeni Besnik Halili, ka marrë tender me vlerë 10 milionë euro nga ministria e Shëndetësisë, edhe pse është në hetim.

   Edi Rama: UUUU, Shijak TV… ëmbëlsira për në fund. Shijak tv, fol. E dhashë fjalën me kënaqësi, ndjesë ju lutem. S’do e bëja kurrë këtë gabim.

   Dyfishimi i ndihmës ekonomike 2 muaj para zgjedhjeve, kur pandemia ka 1 vit dhe përgjimet e Ndraghetas, Niku është Besnik Halili, i cili së fundmi ka marrë edhe 3 tendera të tjerë ndërsa është në hetim nga SPAK, me vlerë 10 milionë euro. Mos duhet të pritej të përfundonte hetimi e të merrte më pas tenderat, se ka marrë në total 140 tendera?

   Pyetje: Së pari, Shijaku ka ndërruar pamje por jo përmbajtje, vazhdoni të bëni punën e prokurorisë, gjykatave e shtetit, duke harruar që ka ligje dhe ka etikë në këto punë. Ju thoni që është në hetim, kush është favorizuara, por këto nuk janë të përputhura me realitetin. Unë se kam për zakon të flas për emra kompanish dhe biznesesh se s’është puna apo etika e kryeministrit të përgojojë, por është gjë e mirë që SPAK është përfshirë për t’i dhënë përgjigje atyre që sipas meje, janë thënë, janë dokrra. Nëse ka gjëra të tjera, SPAK do ti gjejë. Deri tani janë dokrra, dokrra, dokrra. Asgjë me sens. Tjetra, duhet ti ktheheni vitit 2020, e po ti ktheni të shihni pas në vitin 2020, ndihma ekonomike ka qenë e dyfishuar në kushtet e pandemisë.

  • 12:00

   "Jam lypësi më i gjatë në planet", Rama zbulon negociatat: Kemi 3 konkrete për vaksinën, në total janë 33 vende në bisedime


   Kryeministri Edi Rama ka zbuluar për herë të parë detaje nga negociatat për sigurimin e vaksinës. Rama tha se Shqipëria është në marrëveshje me një vend mik për 360 mijë doza, ndërsa ka gati edhe një tjetër marrëveshje për një sasi të konsiderueshme. Me humor Rama tha se “jam lypësi më i gjatë në planet”.

   PJESË NGA FJALA E RAMËS:

   U bë një bolori për 20 e ca të moshuar që dihet se kush janë, dhe kjo natyrisht vjen nga stresi i sasisë. Ne po luftojmë për sasi, kemi marrë konfirmim për 360 mijë doza AstraZeneca që do të hyjë direkt në proces. Me këto doza do të zbresim shumë shpejt poshtë. Jemi duke diskutuar për një sasi tjetër të konsiderueshme, por kuptoni pozitën time se s’janë të finalizuara se thonë pastaj, e tha, se mbajti… dadada. Do të kemi 41 mijë doza Pfizer brenda marsit dhe vazhdojmë në Prill me vaksinat e tjera, qoftë Pfizer qoftë AstraZeneca. Na duhet vula mbi marrëveshjen me shtetin tjetër mik. Na duhet vula. Dhe për këtë unë pres çdo ditë e çdo orë takimin me kolegun tim në atë vend për ta mbyllur, por duhet vula. Një tjetër vend është në biseda me dje, vend mik. Një tjetër foli me ne sot. Janë tre konkrete, ndërsa 33 janë të pakonkretizuara. Jam lypësi më i gjatë në planet.

  • 11:49

   "Luftë e madhe prapa kuintave"/ Rama se mohon kontaktin me Izraelin: Sikur t'ju tregoj numrin e qeverive do të habiteni, s'jap dot koment se na prish punë

   Kryeministri Edi Rama nuk e ka mohuar një kontakt me qeverinë izraelite në lidhje me vaksinimin. I pyetur nga gazetarët, Rama tha se lista e qeverive është shumë e gjatë, ndërsa shtoi se nuk jep dot koment.

   Pyetje: Jeni takuar me këta dy mjekë dhe në kushtet kur në Izrael ka produktivitet, a mendoni se mund të keni kontakte me qeverinë?

   Edi Rama: Sikur t’ju tregoj nr e kontakteve me qeveritë brenda dhe jashtë Evropës, do të habiteni se deri ku ka vajtur në aspektin gjeografik, por s’dua të jap koment se kjo është luftë e madhe që zhvillohet prapa kuintave se është vështirë që të përmenden emra se prishin punë për veten tonë.

  • 11:49

   Bushati, Xhafaj e Lleshaj në listat e PS?/ Rama: S'jam këtu t'ju bëj juve lajmet, emrat do të vihen për rezultatet e tyre, kryesia do të bëjë miratimin


   Kryeministri Edi Rama nuk ka përjashtuar mundësinë që Ditmir Bushati, Sandër Lleshaj apo Fatmir Xhafaj të lihen jashtë listave të Partisë Socialiste. Rama tha se listat do të hartohen nga drejtuesit e qarqeve dhe do të miratohen nga kryesia, ndërsa shtoi se kriteri kryesor është rezultati që mund të sigurohet për partinë.

   “Nuk jam këtu për të bërë lajmet tuaja. S’është asnjëri i ndryshëm nga tjetri, të gjithë janë në trupën ku do të bëhet seleksionimi. Drejtuesit e qarqeve kanë përgjegjësinë të propozojnë skuadrën e çdo qarku dhe këtë do e miratojë kryesia e PS. Pres propozimet e çdo qarku dhe duhen bërë në funksion të rezultatit dhe në kryesi do të bëhet miratimi.”-tha Rama.

  • 11:43

   Rama: Pres që në verë të kemi nisur vaksinimin masiv, do të ketë ndikim tek sezoni turistik


   Kryeministri Edi Rama u shpreh optimist se në sezonin e verës, Shqipëria do të ketë ecur përpara me vaksinimin masiv. I pyetur sot nga gazetarët, Rama tha se nuk ka sot një përgjigje sesi do të luhaten shifrat në verë.

   “Pres që kur sezoni të hyjë në pikun e vet, të kemi rezultat me vaksinimin dhe kjo do të ndihmojë shumë me vaksinimin. Kur të më gjeni mundësinë që të më tregoni sesi mund të flas unë sesa do të vaksinojmë kur s’kemi në dispizion dozat që duhen për një vaksinim intesiv, atëherë do të jap përgjigjen për një vaksinim masiv.”-tha Rama.

  • 11:43

   Borxhi publik/ Rama: Në 2013-ën kishte borxhe të fshehura, ne me FMN i nxorrëm dhe shifrat ndryshuan


   Kryeministri Edi Rama ka mohuar që borxhi publik gjatë qeverisjes së socialistëve të jetë rritur. Rama tha se situata e 2013-ës nuk ishte siç ishte deklaruar nga qeveria Berisha, e kësisoj tha ai, borxhi ishte më i lartë.

   Pyetje: Sot publikuat një shifër për borxhin publik. Ju jeni shprehur se e keni ulur borxhin me 14 mld lekë. Por nga të dhënat në shtator borxhi ishte 63%, ndërsa sot 77.8%. 

   Edi Rama: Ju i referoheni një shifre të pasaktë të 2013. Nëse do të kthehemi pas e të shohim nëse çfarë bëmë ne me FMN me borxhet e fshehura, shifra ndryshoi. Kaq e thjeshtë është kjo.

  • 11:43

   A do të vaksinohen shqiptarët masivisht me një dozë? Rama: Fola për suksesin e Britanisë dhe Izraelit (MOHON TË KETË GISHT TEK KUFIZIMET)


   Kryeministri Edi Rama ka mohuar që Shqipëria të zgjedhë shembullin e Britanisë së Madhe për të vaksinuar masivisht popullatën por vetëm me 1 dozë. Rama tha se më herët foli për suksesin e dy vendeve, Britani dhe Izrael ndërsa mohoi që të ketë gisht tek vendimet e Komitetit për kufizimet kundër COVID19.

   Pyetje: A ka plan për vaksinimin me një dozë? Jeni pro shtimit të kufizimeve apo pro lehtësimit?

   Edi Rama: Nuk fola për vaksinimin me një dozë, këto nuk i vendos unë, por komiteti teknik i ekspertëve.

  • 11:38

   "I ke hapur derën Bashës pas 25 prillit?"/ Rama: S'kam kohë për këto, e lagu se lagu

   Kryeministri Edi Rama nuk ka pranuar të përgjigjet sot në lidhje me sulmet ndaj presidentit Ilir Meta dhe “kursimin” që i ka bërë kryedemokratit Lulzim Basha. I pyetur sot nga gazetarët, Rama tha se nuk ka dëshirë të përgjigjet.

   Pyetje: Fushatën tuaj negative është drejt presidentit Meta, apo është një derë e hapur për Lulzim Bashën pas 25 prillit?

   Edi Rama: Për pagën minimale, për ndryshimet në fashat e taksimit dhe për një sërë masash të tjera duhet të duroni edhe pak fare, kur ne të shpalosim vizionin e Shqipërisë 2030 dhe planin e veprimit 2021-2025. Kjo do të ndodhë menjëherë pasi ne të zbresim skuadrën në fushë. S’dua të humbas kohë me këto, e lagu se lagu.

  • 11:18

   Rama jep lajmet: Britania dhe Izraeli po ecin me ritme frymëzuese! Shumë shpejt edhe ne do të nisim vaksinimin masiv, më vjen keq që s'jap dot më shumë detaje, por do e shihni vetë


   Kryeministri Edi Rama ka përditësuar sot para gazetarëve të dhënat e fundit që vijnë nga procesi i vaksinimit në botë. Rama tha se është mbresëlënëse ajo që po ndodh në Britaninë e Madhe dhe Izrael, dhe që sipas tij provon faktin se vaksina do ti japë fund pandemisë. Kryeministri tha se edhe Shqipëria do të nisë shumë shpejt vaksinimin masiv dhe është vetëm çështje kohe derisa të japë lajmin për marrëveshjen që pritet.

   PJESË NGA FJALA E RAMËS:

   Është e qartë që vaksinimi është armë për të thyer zinxhirin e infeksionit, për ta kthyer vendin në një vend pa COVID19. Është frymëzuese ajo që po ndodh në Izrael e Britani, ku Izraeli po shkon drejt hapjes konstante, pasi e parapagoi trefish gjë që nuk e bëri asnjë vend tjetër, nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, në procesin e vaksinimit. Britania e Madhe është faktikisht ku edhe lindi njëra nga vaksinat dhe pati avantazhin e një fillimi intesiv të vaksinimit dhe sot disponon të gjitha dozat dhe kryeministri njoftoi hapjen në prill të stadiumeve me 10 mijë persona, dhe hapjen përfundimtare në qershor të stadiumeve. Për këtë arsye jam me mish e me shpirt i angazhuar që sa më shpejt të mund të kemi vaksina për të hyrë në fazën finale, për tu çliruar nga ky makth. Vetëm vaksinimi do ta zbrapsë përfundimisht. Dua të gjithë të jenë të sigurt që siç siguruam marrëveshjen me Pfizer jashtë radhe, ashtu sikundër arritëm të fusim në proces dhe të përmbyllim brenda javës së dytë të marsit, vaksinimin e të gjitha bluzave të bardha, shumë shpejt do të nisim vaksinimin masiv. Është çështje kohe, s’jap dot më shumë detaje, por jemi shumë afër. Mezi pres ta them fjalën e fundit. 

  • 11:30

   Denaj: Fokusi jonë, biznesi i madh! Japim 2 miliard lekë për biznesin e vogël për të dalë nga situata, kemi ulur barrën fiskale

   Anila Denaj

   Ministrja e Financave, Anila Denaj teksa ndodhet ditën e sotme në një konferencë për mediat së bashku me kryeministrin Edi Rama është shprehur se qeveria ka dhënë 2 miliard lekë për biznesin e vogël për të dalë nga situata. Më tej ajo ka treguar se është ulur dhe barra fiskale për biznesin e vogël. Në vijim, Denaj tregoi shifrat që Partia Socialiste ka bërë në 8 vite qeverisje në ekonominë.

   PJESË NGA FJALA E DENAJ:

   Nuk mund të lëmë pa përmendur se cfarë është bërë në 8 vite qeverisje, duke filluar nga tatimi i fitimit. Në 2013 bizneset kishin të njëjtën masë fiskale, përgjatë viteve, me një ulje në7%, më pas në 2016 më 0% për ata që kanë qarkullim deri në 5 milionë lekë, shkojmë në janar të 2021 me 0%.

   Të gjitha këto tregojnë se kjo nuk është qasje që ka nisur vetëm sot, por është nisur nga PS për bizneset e vogla. Është bërë fakt. Duke përfituar me masat fiskale, efektiviteti i masës është dukshëm në rritje. Në kontekst vlere, janë gati 2 miliard lekë, në 2021 do të jenë 0. E gjithë vlera prej 2 miliard lekë ësghtë në konsumin e biznesit të vogël, për të rritur konsumin. 2 miliard lekë për biznesin e vogël për të dalë nga situata. Bizneset e vogla janë rritur me vleftën që kanë pasur më parë. Fokusi është te biznesi i madh.

  • 11:08

   Rama: Nuk i kemi lënë vetëm qytetarët! Gjysma e mandatit ka qënë luftë

   Kryeministri Edi Rama iu ka shpjeguar sot qytetarëve se qeveria nuk i ka lënë vetëm, por situata e krijuar me tërmetin dhe pandeminë e ka kthyer gjysmën e mandatit në një luftë. Rama tha se sot bizneset paguajnë zero tatim, ndërsa Evropa sipas tij, i ka më të larta taksat.

   PJESË NGA FJALA E RAMËS:

   Ka diktuar rënien e kërkesës, kufizime në flukset e paraës. Gjithsesi ne jemi përballur më fort, me kurajo, vullnet dhe angazhim me të dy këto fatkeqësi. Në asnjë moment nuk i kemi lënë vetëm asnjë që janë prekur nga fatkeqësite, familjet që janë prekur janë kthyer në shtëpi, ata që presin vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi me qera të paguara nga qeveria. Sigurisht të gjithë kategoritë e aktivitetit politik, duke u përqëndruar te më të vegjëlit, Zerimi i taksës për biznesin e voglë është një gur i rëndësishëm kilometrik, përbën një pikë të rëndëishme në qasje, në ndërveprim , në rezukltat me palën tjetër që ripredikon taksën e sheshtë duke kërcënuar më të voglin, në kohën kur bizneset paguanin tatim fitimi 100% dhe TVSH. Sot 90% e bizneseve paguajnë 0 tatim. Brenda 91% janë 111 mijë biznese me rreth 300 mijë persona të punësuar që janë cliruar nga tatim fitimi, është një hap që e vendos Shqipërinë në një pozicion tjetër. Duhet që në Europë taksat janë të pakrahasueshme me vendin tonë. Do ta trajtojmë gjerësisht në fazëne  fundit të mandatit ku do të shpalosim planin tonë të veprimit, paga minimale 30 mijë lekë nuk është pikë  mbërritje por stacion në një rrugë që vazhdon. paga minimale nuk është një shumë për të pritur duartrokitjke apo lëvdata, por shumë sfiduese, për subjeketet që fitojnë këtë pagë dhe për ne. Krahasuar me ku ishim jemi sic e shihni dhe në grafik, ku e ku në 2013 kishte vetëm 22 mijë lekë. Ata që janë përfitues duhet ta shikojnë si një stacionin në një rrugë që vazhdon. Ambicia jonë është që pagën minimale ta rrisim më tutje, sic kemi arritur sot fale përpjekjeve tona, të zerojmë taksën për biznesin e vogël. E fundit, kemi dyfishuar ndihmën ekonomike, dhe do ta mbajmë dyfish deri në fund të luftës me armikun e padukshëm. Kush gjykon mandatin tonë të dytë, duhet të mos harrojë asnjë moment se jky ka qënë mandati më i jashtëzakonshëm i një qeverie në të gjitha kohët që qeveritë zgjidhen në Shqipëri. Gjysma e mandatit ka qënë luftë me dy fatkeqësi të jashtëzakonshme.

  Një Koment në “Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin masiv, jemi shumë afër, na mungon vetëm vula për 360 mijë doza AstraZeneca! Rrisim pagën minimale dhe dyfishojmë ndihmën ekonomike (SQARIMET)

  1. O mjeshter vizatimi, ta ka thene njeri qe kur rrite pagen minimale, neve qe jemi ne pune na u ul reoga me 900 leke ne muaj. Ne vit i bie 12×900 = 10800 leke (108 mije leke te vjetra). Po pse nuk na e kompensove kete ne paga? Sa vite do ta duroj kete padrejtesi? Sa fatura uji e dritash paguaja me kete? E di ti? Ske nga ta dish se lekun leter ti nuk e njeh, tjeter kush ti paguan te gjitha. Prandaj votat kundra, qofte edhe per kete tatim qe na shtove, por edhe per mos rritje pagash 8 vjet. Te qofte rruga me gropa ngado qe do shkosh, te sharat ti dergoj me 26 prill

  Shto Koment