LIVE UPDATES
Bota

Linjat ajrore mund të fillojnë të peshojnë njerëzit nga frika se avionët mbingarkohen

19 Maj 2021, 13:03 Nga DOSJA
Linjat ajrore mund të fillojnë të peshojnë njerëzit nga

SHBA– Pasagjerët mund të peshohen para se të hipin në avionë, sepse amerikanët mbipeshë po shtohen dhe FAA(Administrata Federale e Aviacionit) shqetësohet se avionët mund të mbingarkohen.

Transportuesit e linjave ajrore kanë për detyrë të llogarisin peshën dhe ekuilibrin e avionëve të tyre për të siguruar atë brenda kufijve të lejueshëm për sigurinë e avionit.

Rritja e niveleve të mbipeshës në Shtetet e Bashkuara, megjithatë, dikton që numrat standarde të përdorur nga industria e linjave ajrore për të pasur një balancë peshën e pasagjerëve ka gjasa të jenë të vjetruara dhe për këtë arsye, të pasigurta për t’u përdorur.

Peshimi i pasagjerëve në aeroporte do të krijonte një numër më të saktë për peshën mesatare të pasagjerëve, në mënyrë që numri i vendeve në dispozicion në fluturime të rregullohet në përputhje me ‘rrethanat’.

CDC raporton nivelin e mbipeshës në Shtetet e Bashkuara në 42.4 përqind në 2017-18, të dhënat më të fundit publike në dispozicion.

Për të marrë një kuptim më të mirë të peshave të pasagjerëve, mund të zbatohet një kampionim i rastësishëm i anketës, i cili mund të përfshijë udhëtarët që peshohen në portat e hyrjes.

Standardet e vjetra të FAA rendisin pasagjerin mesatar të rritur dhe bagazhet e tyre të dorës me 170 paund në verë dhe 175 paund në dimër, që përbën veshje shtesë.

Standardet e reja i rritën ato mesatare respektivisht në 190 paund dhe 195 paund, sipas AirInsight Group.

Kjo përfshin një mesatare prej 179 paund në verë dhe 184 paund në dimër për gratë, përkundrejt një mesatare prej 200 paund në verë dhe 205 paund në dimër për burrat.

Në total, ishte rreth një rritje prej 12 përqind e peshës së vlerësuar nga standardet e mëparshme.

Megjithatë, linjat ajrore mund të kenë nevojë të bëjnë sondazhet e tyre çdo tre vjet për t’u siguruar që ato vlerësime janë të sakta.

“Pavarësisht nga metoda e marrjes së mostrave të përdorura, një operator ka mundësinë e vëzhgimit të secilit pasagjer dhe çantë në bordin e avionit dhe duhet t’i japë një pasagjeri të drejtën të refuzojë të marrë pjesë në ndonjë studim të peshës së pasagjerëve ose çantave”, thotë udhëzimi i FAA.

Nuk është e qartë nëse pasagjeri do të penalizohet në ndonjë mënyrë, por linja ajrore do të duhet të kalojë te një tjetër pasagjer i rastësishëm.

‘Nëse një pasagjer nuk pranon të marrë pjesë, operatori duhet të zgjedhë pasagjerin tjetër bazuar në metodën e përzgjedhjes së rastësishme të operatorit sesa të zgjedhë pasagjerin tjetër në një linjë’, vazhdon udhëzimi.

Udhëzimi i FAA gjithashtu adreson shqetësimet e privatësisë, duke deklaruar se të dhënat do të mbesin konfidenciale dhe çdo peshim do të bëhej jashtë syrit të publikut.

Peshimi i udhëtarëve për qëllime ekuilibri nuk është i padëgjuar.Vetëm muajin e kaluar, Air New Zealand kreu një studim të ngjashëm me atë të propozuar nga FAA.

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota administrata federale e aviacionit administrata federale e aviacionit

Sondazh

Poll
Bota 19 Maj 2021, 10:28

GREQI– 36-vjeçari nga Gjeorgjia, i vetmi i arrestuar për vrasjen e Caroline Crouch, është marrë sot në pyetje nga hetuesit. Media greke “Kathimerimi” ka ...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh