LIVE UPDATES
Politike

Ligji për Bashkëqeverisjen, Rama: Ankesat tuaja do të kalojnë direkt te ministri

14 Dhjetor 2021, 11:35 Nga DOSJA
Ligji për Bashkëqeverisjen, Rama: Ankesat tuaja do të

TIRANË – Në prezantimin e ligjit për Bashkëqeverisjen, Kryeministri Rama është shprehur se qytetarët duhet të jenë dëshmitar të denoncimeve të padrejtësive që bëhen në zyrat administrative. Sipas Ramës, qytetarët janë të zhgënjyer nga ankesat e bëra, por tashmë koha ka ndryshuar dhe ankesat e tyre kalojnë direkt tek ministri, duke marrë drejtim. Rama vijoi më tej duke thënë se, sanksionet dhe masat që do të merren ndaj bashkive do të bëjnë që ato të jenë më pranë qytetarit dhe problemeve që ato kanë.

“Ne i dimë problemet e pushtetit gjyqësor ndaj kemi ndërmarrë reformën në drejtësi, por ajo nuk është një projekt një rrugë që ka afat, por është një proces i gjatë. Reforma në drejtësi duhet të ishte bërë 20 vite më parë, por nuk është bërë e tani vijon të jetë në pushtet. Ne akoma nuk i kemi dhënë shumë zgjidhje shumë ankesave të pushtetit vendor. Por dhënia e përgjigjes dhe zgjidhja e qytetarëve është detyrim, sa i përket bashkive sanksionet do të bëjnë që të jenë shumë më pranë njerëzve dhe fakti që një institucion i caktuar shtetëror nuk i është përgjigjur qytetarët. Kjo është një luftë individuale me mendësinë, pasi shumë shpesh ne preferojmë që të paguajmë dhe jo të ankohemi. Këtë e kuptoj pasi kur platforma nuk ishte shumë në funksion dhe kur ankohej nuk merrej parasysh, por që e rëndësishme tashmë është që të gjithë ta kuptojnë këtë dhe ta vënë në provë të gjithë. Është kollaj të flasësh për korrupsionin por kur vjen puna që të ankohesh për një ryshfet ti vijon të paguash duke u bërë pjesë e korrupsionit, por me sistemin e ngritur ti në kohë reale e vë në alarm qeverinë. Të gjithë ankesat që kanë të bëjnë me pushtetin ekzekutiv, shkojnë direkt te ministri përkatës dhe ai duhet që të reagojë direkt. Tashmë ai që të vonon apo të merr lek të vuajë pasojat dhe jo ti, kjo është dhe logjika e ligjit të ri”, ka thënë ndër të tjera në fjalën e tij në lidhje me këtë çështje kryeministri Rama.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike edi rama ligji per bashkeqeverisjen edi rama ligji per bashkeqeverisjen

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos