LIVE UPDATES
Politike

VD-‘Ligjet’/ Deputetët e PD: Shumë shpejt, si hyjnë dhe kalojë ligjet në Kuvend?

22 Nëntor 2021, 12:18 Nga DOSJA
VD-‘Ligjet’/ Deputetët e PD: Shumë shpejt, si hyjnë

TIRANË– Projektligji për marrëveshjen mes Shqipërisë dhe EFTA solli debate në Komisionin e Ligjeve nga ana e deputetwve tw Partisw Demokratike. Enkelejd Alibeaj dhe Oerd Bylykbashi vunë theksin tek mungesa e dokumentacionit për marrëveshjen në fjalë. Bylykbashi shprehu shqetësimin për shpejtësinë që hyjnë dhe kalojnë ligjet në Kuvend, duke mos iu dhënë kohën e duhur deputetëve.


DEBATI:

Enkelejd Alibeaj: Sa herë ka marrëveshje dokumantacioni vjen i mangut. Procedura e ratifikimit të marrëveshje ndërkombëtare përcaktohet në ligj. Neni 17 thotë se ratifikimi i marrëveshjeve bëhet nga Kuvendi, projektligji duhet të shoqërohet me dokumentat përkatëse. Nëse është në favor të qytetarëve do të keni votën tonë, por nëse është vetëm propagandë kjo jo vetëm që është tallje por edhe për qytetarët.

Besart Kadia: Të bindeni që nuk janë fasadë por qindra letra të punuara dhe të bëra gati.

Oerd Bylykbashi: Vë në pah një problem që e kemi jo vetëm me këtë projektligj. Është në nivele afër ta papranueshmes mënyra sesi hyjnë dhe kalojnë ligjet në Kuvend. Shpejtësia me të cilën hyjnë. Madje këto lloj dokumente siç janë këto marrëveshje. Dokumentacioni është i pamundur të konsultohet. Rasti konkre3t mund të jetë i thjeshtë. Unë shosh që Norvegjia i ka dhënën rëndësi sepse ka marrë kohën. Deputetë i bënë të pamundur të thellohen dhe të marrin në shqyrtim që ligjet e rëndësishme të marrim kohën tonë dhe nëse është e nevojshme ti kthejmë mbrapsht. Unë nuk besoj se ndani opinion të ndryshëm, kjo për fat të keq është traditë. Na duhet t’i japim kohën vetes. Qeveria arrin deri në atë pikë saqë e konsideron thjeshtë si vendosje vule. Kjo dëmton edhe dinjitetin e Parlamentit jo vetëm përballë qeverisë, por edhe përballë opinionit publik. Unë nuk do të zgjatem, desha vetëm të nënvizoj diçka, ky është një problem, deputetë nuk janë vulë e njo,më për të kaluar çdo marrëveshje apo ligj që vjen nga qeveria.

Ermonela Felaj: Dokumentacioni ka ardhur, është vetëm në shqip sepse në anglisht i shkon komisionit të integrimit. Qytetarët duhet të kuptojnë se çfarë do të sjellë kjo marrëveshje. Nuk po bëhet me dije për shkak të ndërhyrjeve dytësore, jo dokumetacioni, jo kjo.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike enkelejd alibeaj komisioni i ligjeve enkelejd alibeaj komisioni i ligjeve

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE