LIVE UPDATES
Bota

Ligjet ‘anti-mjedisore’ shkaktojnë protesta të reja në Serbi, bllokohen rrugët

4 Dhjetor 2021, 18:09 Nga DOSJA
Ligjet ‘anti-mjedisore’ shkaktojnë protesta të reja

SERBI – Qindra demonstrues janë mbledhur në Beograd dhe qytete e qytete të tjera anembanë Serbisë për të protestuar kundër ndryshimeve të reja ligjore që ata pretendojnë se favorizojnë kompanitë private në dëm të qytetarëve dhe mjedisit.

Sipas REL, kjo është e shtuna e dytë në të cilën qytetarët po dalin në rrugë kundër lëvizjeve të fundit të qeverisë për të ulur pragun e referendumit dhe për të lejuar shpronësimin e shpejtë të pronës private nëse vlerësohet në interes publik. Vala e protestave vjen pasi Serbia përballet me probleme të mëdha mjedisore, si ndotja e ajrit dhe ujit, si dhe menaxhimi i dobët i mbetjeve.

Në orën 14:00, 4 dhjetor, protestuesit bllokuan trafikun në një autostradë në kryeqytet, si dhe një urë në Novi Sad, ndërsa bulevardi kryesor i qytetit ishte gjithashtu pjesërisht i bllokuar . Mitingje të ngjashme po zhvillohen edhe në vende të tjera të vendit. Përpara tubimeve, Ministria e Brendshme paralajmëroi se bllokadat ishin të paligjshme. Presidenti Aleksandar Vuçiç ka thënë se nuk do të ketë asnjë veprim kundër protestuesve nga forcat e rendit përderisa ata nuk rrezikojnë jetën dhe pronën e njerëzve dhe institucioneve.

Duke fryrë bilbilat dhe duke brohoritur “Kryengritje! Kryengritje!” protestuesit ndaluan trafikun në autostradën kryesore që kalon nëpër kryeqytetin serb. Në qytetin e dytë më të madh të kombit ballkanik, Nish, rruga kryesore në qendër të qytetit u bllokua, si dhe një urë e lumit Danub në qytetin verior të Novi Sadit.

Në Novi Sad, huliganët e futbollit hodhën gurë dhe shishe mbi protestuesit, të cilët u përgjigjën duke i ndjekur ata. Një huligan është rrahur rëndë. Në Beograd, persona të maskuar hodhën flakë mbi protestuesit. Policia me uniformë nuk ishte e dukshme gjatë protestave dy orëshe, të cilat ishin demonstratat më masive kundër qeverisë populiste në Serbi në shumë vite.

Kjo ishte protesta e dytë e tillë mbarëkombëtare e thirrur nga grupet mjedisore. Më 27 nëntor, mijëra protestues bllokuan trafikun në rrugët dhe urat në Beograd, Novi Sad, Zrenjanin, Sabac, Kragujevac dhe disa qytete dhe qyteza të tjera.Mitingjeve të organizuara nga organizata joqeveritare iu bashkuan edhe përfaqësues të disa partive opozitare dhe shoqatave lokale. Grupet mjedisore dhe organizatat e shoqërisë civile argumentojnë se amendamentet e miratuara së fundmi në ligjin mbi shpronësimet dhe referendumet do t’u hapin rrugën kompanive të huaja për të anashkaluar pakënaqësinë popullore mbi projekte të tilla si një ofertë nga kompania Rio Tinto për të nisur një minierë litiumi në Serbinë perëndimore.

Vuçiç tha se do të organizohet një referendum për minierën Rio Tinto, e cila ekspertët kanë paralajmëruar se do të shkatërrojë tokat bujqësore dhe do të ndot ujin. Rio Tinto ka thënë se do të respektojë të gjitha ligjet serbe dhe ka mohuar se projekti i tij mund të rrezikojë mjedisin.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota rajoni alekandër vuçiç alksander vucic protesta ne serbi serbia alekandër vuçiç alksander vucic protesta ne serbi serbia

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave