LIVE UPDATES
Aktualitet

Lidhjet e reja në shpërndarje, ISHTI, ERE-s: Përfshini kusht dokumentacionin tonë

17 Dhjetor 2021, 07:15 Nga DOSJA
Lidhjet e reja në shpërndarje, ISHTI, ERE-s: Përfshini kusht

TIRANË – Lidhjet e reja në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike duhet të plotësojnë një sërë kushtesh që Enti Rregullator i Energjisë i ka përcaktuara në rregulloret e tij. Por së fundmi, Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial i cili ka nën monitorim tregje si karburantet, gazin dhe energjinë sa u takon instalimeve dhe respektimit të standardeve ka kërkuar që subjekteve të reja që lidhen në rrjetin e shpërndarjes t’iu kërkohet dokumentacion shtesë. Konkretisht bëhet fjalë për dokumentin që lëshohet nga Inspektorati duke garantuar kështu që instalimet janë bërë sipas parashikimeve ligjore. Në një dokument dërguar ERE, Inspektorati sjell në vëmendje kuadrin ligjor të miratuar ndër vite ku janë disa vendime qeverie të vitit 2016 dhe 2020 ku nënvizohen rregullat teknike që duhet të zbatohen.

“Këto rregulla teknike kanë marrë fuqi ligjore të detyrueshme për zbatimin nga ana e operatorëve ekonomikë dhe përdoruesve që veprojnë në treg. Në veçanti pa përjashtuar kërkesat teknike dhe standardet që kanë vendosur të detyrueshëm për zbatim, kërkohet që përpara vënies në shfrytëzim të instalimit/ linjës/ impiantit elektrik të cilat nuk janë në pronësi të kompanive të transmetimit dhe ose shpërndarjes, pronari/ personi përgjegjës duhet ta regjistrojë atë pranë inspektoratit përgjegjës kërkesë kjo e ligjit 10489 datë 15.12.2011”Për tregtimin dhe mbikëqyrjen e produkteve jo ushqimore”. Regjistrimi kryhet mbi bazën kërkesës që bëjnë subjektet që kanë detyrimin për të bërë regjistrimin. Mosregjistrimi nga ana e subjekteve përbën shkelje të dënueshme me masë administrative nga ligji dhe çon në shmangien e detyrimeve ligjore të sigurisë elektrike” thuhet në shkresën e ISHTI.

Në këtë kuadër është kërkuar që ERE në rregulloren për lidhjet e reja në sistemin e shpërndarjes të trajtojë detyrimin e subjektit për të bërë regjistrimin si kusht ligjor përpara vënies në shfrytëzim (dhënies tension)vërtetuar me dokumentin përkatës lëshuar nga ISHTI.

Po kështu në të njëjtën rregullore në pjesën e dytë të saj ku renditet dokumentacioni, Inspektorati propozon që të shtohet si kërkesë projekti elektrik si detyrim ligjor. Pra çdo instalim elektrik duhet të ketë projektin përkatës,  çdo montim apo rikonstruksion në instalimet elektrike bëhet me projekt. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet dokumentacion energji elektrike ERE shperndarje dokumentacion energji elektrike ERE shperndarje

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë