Aktualitet

4 të vdekur nga COVID-19, mes tyre ish-volejbollistja, konfirmohen 83 raste të reja. MSH: Tek Infektivi, ka shtim pacientësh. Gati Sanatoriumi!

VIDEO
 • Pandemia i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë, ja kush është 57-vjeçarja që u shua nga COVID-19
 • Tjetër rast me COVID-19 në minierën e kromit në Bulqizë, mekaniku infektohet nga vëllai i mjekut të prekur
 • 4 të vdekur dhe 83 raste të reja, ky është bilanci i ditës së sotme të koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se harta e qyteteve të reja është zgjedhuar, ndërkohë që numri i të prekurve të shtruar në spitalin Infektiv ka shënuar rritje.
  Featured image of article: 4 të vdekur nga COVID-19, mes tyre ish-volejbollistja, konfirmohen 83 raste të reja. MSH: Tek Infektivi, ka shtim pacientësh. Gati Sanatoriumi! Marjeta Dervishi, ISHP

  TIRANË– Sërish katër të vdekur dhe 83 raste të reja të infektuara prej pandemisë së koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me pandemisë e COVID-19, duke bërë me dije se brenda 24 orëve kanë humbur 4 të vdekur, dy 57-vjeçare, dhe dy të moshuar.

  Dy prej viktimave, 57 vjeç ishin nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75-vjeçar nga ishte Durrësi, ndërsa viktima më e moshuar ishte një 81-vjeçare nga Tirana. Ndërkohë që numri i viktimave rritet, e njëjta gjë ndodh edhe me të shtruarit në spitalin Infektiv. 
  Sipas Ministrisë ka pasur shtrime duke përfshirë edhe atë të moshave të reja. 

  Aktualisht tek Infektivi janë të shtruar 72 pacientë në spital, 8 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 janë intubuar në gjendje të rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit, nga 420 tamponë të bërë kanë rezultuar pozitivë 83 raste pozitive, ndërkohë që të shëruar janë 65 persona.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 38 raste në Tiranë, 12 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Elbasan, Vlorë, 3 raste në Krujë dhe Kukës, 2 raste në Urën Vajgurore dhe Përmet, nga 1 rast në Lezhë, Mirditë, Gjirokastër, Bulqizë, Himarë.

  NJOFTIMI I PLOTË:

  Situata e COVID19 në vendin tonë vijon të jetë serioze ndaj, edhe një herë, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e protokolleve të sigurisë. Respektimi i distancës, vendosja e maskës, higjiena vetjake dhe kolektive janë mënyrat e vetme për të frenuar përhapjen e COVID19.

  Vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75 vjeçar nga Durrësi dhe një paciente 81 vjeçare nga Tirana. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

  Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Aktualisht janë të shtruar 72 pacientë në spital, 8 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 83 raste pozitive.

  Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 38 raste në Tiranë, 12 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Elbasan, Vlorë, 3 raste në Krujë dhe Kukës, 2 raste në Urën Vajgurore dhe Përmet, nga 1 rast në Lezhë, Mirditë, Gjirokastër, Bulqizë, Himarë.

  Në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar në 1946 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1415 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes, edhe gjatë pushimeve dhe sezonit turistik. Mos e uleni vigjilencën dhe respektoni rregullat e higjienës. Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlongje dhe në çdo ambient. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë.

  Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për COVID19.

  COVID-19 – Statistika (12 Korrik 2020)

  Testime totale 32353

  Raste pozitive 3454
  Raste të shëruara 1946
  Raste Aktive 1415
  Humbje jete 93 (Qarku Tiranë 48, Durrës 15, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 15, Kukës 1, Elbasan 4, Lezhë 1, Berat 1, Dibër 1)Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
  Tiranë 591
  Durrës 223
  Shkodër 180
  Vlorë 113
  Lezhë 63
  Fier 29
  Kukës 43
  Korçë 32
  Elbasan 36
  Berat 39
  Gjirokastër 25
  Dibër 18

  (k.m/dosja.al)

  • 14:14

   Rritja e numrave të COVID-19/ Sanatoriumi nesër nis përgatitjet për të pritur pacientët e infektuar, ja lëvizjet që po bëhen

   Sanatoriumi

   Shtimi i numrit të të infektuarve me koronavirus në spitalin Infektiv ka bërë që Ministria e Shëndetësisë të nisë përgatitjen për hapjen e COVID-2.  Pasi ka nisur përgatitja për të kthyer Sanatoriumin në spital COVID-2 për të prekurit e pandemisë, mësohet se nga e hëna i gjithë ambienti do të jetë gati. Ndërsa të gjithë ata që po kurohen aktualisht tek Sanatoriumi do të transportohen te ish-Kirurgjia, e cila është planifikuar që të jetë spitali COVID-3.

  • 14:04

   Tjetër rast me COVID-19 në minierën e kromit në Bulqizë, mekaniku infektohet nga vëllai i mjekut të prekur

   Foto ilustruese

    

   Një mekanik në minierën e kromit në Bulqizë është infektuar me koronavirus. Mësohet se i prekuri ka patur kontakte me vëllanë e mjekut epidemiolog të infektuar, Afrim Sula. Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë marrë edhe 19 tamponë të tjerë të të gjithë personave që kanë pasur kontakte me mekanikun. 

  • 13:55

   Pedagogia me COVID në Gjirokastër infekton edhe kolegen, problematike situata në Përmet

   Foto ilustruese

   Një rast i ri me koronavirus është shënuar në Gjirokastër. Një pedagoge në Fakultetin e  Ekonomikut e konfirmuar më parë me COVID-19, ka infektuar kolegen e saj. Ndërkohë që në Përmet janë shënuar dy raste të reja që kanë pasur kontakte me arkëtaren e zyrës në qytetin e Përmetit. Të infektuarit nuk kanë shfaqur probleme shëndetësore dhe janë vetëkarantinaur në shtëpi.

  • 12:36

   Berati me 12 raste të prekur nga COVID-19, virusi “infekton” qendrën e fëmijëve me aftësi ndryshe

   Foto ilustruese

   Ditën e sotme, qarku i Beratit ka shënuar 12 raste të infektuara nga pandemia e koronavirusit. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se 10 prej rasteve kanë pasur kontakte me të infektuar të tjerë me COVID-19. Ndërsa nga 2 rastet e tjera, një është punonjëse e qendrës “Lira”, që kujdeset për fëmijët me aftësi të veçanta dhe tjetri ka dalë nga spitali rajonal. Mësohet se gjithë të prekurit kanë qënë asimptomatikë dhe nuk kanë shfaqur probleme shëndetësore. Aktualisht ata janë izoluar në banesat e tyre bashkë me familjarët për të shmangur infektime të reja.

  • 12:17

   Koronavirusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë, ja kush është 57-vjeçarja që u shua nga COVID-19

   Volejbolli shqiptar është në zi. Ditën e sotme u bë me dije se një nga figurat më kryesore të këtij sporti ka ndërruar jetë për shkak të koronavirusit. Ajo quhet Gonxhe Rexhepi, 57 vjeçarja nuk mundi dot të mbijetonte, nga ky lajm kanë mbetur të shokuar të gjithë ish-koleget e saj që i kanë shprehur ngushëllimet përmes postimeve në rrjetet sociale.

   Gonxhe Rexhepi

   Në përditësimin e sotëm Ministria e Shëndetësisë raportoi se në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë, dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75 vjeçar nga Durrësi dhe një paciente 81 vjeçare nga Tirana.

   Gonxhe Rexhepi

  Shto Koment