LIVE UPDATES
Aktualitet

Meta: Shtyva vendoret që t’i hapja rrugë Bashës, mu lut me lot në sy për 8 qershorin

22 Nëntor 2021, 12:53 Nga DOSJA
Meta: Shtyva vendoret që t’i hapja rrugë Bashës, mu lut me

TIRANË– Presidenti Ilir Meta deklaroi se zgjedhjet vendore të cilat ishin dekretuar për tu mbajtur më 30 qershor të vitit 2019 i anuloi pasi kjo gjë iu kërkua nga vetë kryedemokrati Lulzim Basha. Në një deklaratë për mediat, Meta zbuloi për herë të parë se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha kishte shkuar ta takonte në fillim të muajit qershor të vitit 2019 në Gjermani ku ai ndodhej për një vizitë zyrtare për t’i kërkuar që të anulonte dhe protestën masive të thirrur më datë 8 të të njëjtit muaj nga Opozita e Bashkuar.

Sipas Metës, Basha i është ulur në gjunjë dhe me lot në sy i ka kërkuar që t’i zhbënte të dyja ‘aktet’ pasi kishte frikë se 8 qershori do të sillte dhunë e konflikt të përshkallëzuar që mund të cënonin paqen e vendit, përgjegjësi që të binte mbi kryedemokratin. Ai shtoi se Bashën e kishin thirrur edhe ndërkombëtarët në Gjermani ku i kishin thënë se ai do të ishte përgjegjësi edhe për një shkashkë që do të hidhej. Gjithashtu, Kreu i Shtetit tha se Bashës i është kërkuar që të mos përdorë Gjermaninë si ‘garant’ për djegien e mandateve pasi ata nuk e kanë mbështetur në këtë nismë. Për këtë arsye, Meta tha se e mori atë vendim dhe vendosi të dekretonte 13 tetorin si datë për zgjedhjet vendore. Por, Basha sërish bojkotoi. Meta shtoi se Basha nuk shkoi të regjistronte Partinë Demokratike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve duke bërë që mbledhja e thirrur nga kryetari i KQZ-së së asaj kohe, Klement Zguri, të mos zhvillohej.

Kreu i Shtetit tha më tej se ky veprim i kreut të asaj që në atë kohë mori emrin Opozita e Bashkuar ishte në sinkron me katër anëtarët e Partisë Socialiste në KQZ, të cilët gjithashtu nuk u paraqitën në mbledhje.  Ndryshe nga Basha, Meta tha se Lëvizja Socialiste për Integrim e drejtuar nga Monika Kryemadhi, Partia Republikane me në krye Fatmir Mediun dhe Partia Agrare Ambientaliste e udhëhequr nga Agron Duka u regjistruan, por pa PD-në nuk kishte zgjedhje lokale. Për rrjedhojë, Opozita mbeti pa asnjë bashki. 

Bojkotimi i zgjedhjeve nga ana e Lulzim Bashës sipas Metës i shërbente vetëm kryeministrit Edi Rama. Ai shtoi më tej se me këto bojkote Basha bëri që Presidenti i Republikës të kthehej në kryeqëndrën e sulmeve, duke nënkuptuar këtu dhe përplasjet e forta që pati me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim.

Po çfarë ndodhi në vitin 2019?

Pas një vale protestash në vend për rrëzimin e kryeministrit Edi Rama, opozita e bashkuar vendosi që të digjte mandatet e deputetëve në shkurt, ndërsa në qershor deklaruan publikisht se nuk do të kishte zgjedhje lokale. Këto të fundit, të caktuara me konsensus nga të gjitha palët tek presidenti ishin vendosur që të zhvilloheshin më 30 qershor. Megjithatë edhe pse me incidente, zgjedhjet u zhvilluan me pjesëmarrje 20.6%, ku 60 pushtete lokale u fituan nga PS, ndërsa Finiqi u fitua nga Partia MEGA.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Meta: Basha bojkotoi dhe 13 tetorin, LSI, PR e PPA u regjistruan në zgjedhje vendore

Meta ia nxjerr të gjitha Bashës: Kishte frikë nga dhuna, do të ndodhte hataja

Meta: Basha mu lut me lot në sy që të anuloja protestën e 8 qershorit

 

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike ilir meta meta ne konference 22 nentor 2021 ilir meta meta ne konference 22 nentor 2021

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra