Bota

Video-skandali i korrupsionit, kancelari Kurz jep dorëheqjen: Të zhvillohen zgjedhje të reja

Ai i ka bërë thirrje Presidentit që të zhvillohen zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur.
Featured image of article: Video-skandali i korrupsionit, kancelari Kurz jep dorëheqjen: Të zhvillohen zgjedhje të reja Sebastian Kurz
Përditësuar:

AUSTRI– Kancelari austriak Sebastian Kurz i Partisë Popullore të qendrës së djathtë ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Ai i ka bërë thirrje Presidentit që të zhvillohen zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur. 

“..Une nuk erdha ne pushtet per karrigen time. As per te permbushur nje ego. Erdha per te dhene ndihmesen per Austrine por, une nuk mund te qendroj ne pushtet ne kete situate prandaj, sot jap doreheqjen dhe therrase zgjedhje te parakohshme,”- tha Kurz. 

Paraditen e sotme, Zv.kancelari i Austrisë, Heinz-Christian Strache ka dhënë dorëheqjen nga posti një ditë pas publikimit të videoskandalit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Strache hoqi dorë edhe nga kreu i Partisë FPO, duke ia dorëzuar deputetit Norbert Hofer.

videon e pubikuar dukej zv.kancelari, një politikan dhe një manjate ruse duke bërë pazare për të fituar zgjedhjet e vitit 2017. Ndër planet e diskutuara ishin edhe ato të blerjes së shtypit.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment