LIVE UPDATES
Politike

Non-grata në SHBA/ Berisha padit për shpifje sekretarin Blinken: Gjyq në Francë! Të nxjerrin provat jo montimet në zyrën

20 Maj 2021, 10:52 Nga DOSJA
Non-grata në SHBA/ Berisha padit për shpifje sekretarin Blinken: Gjyq

TIRANËNjë betejë për dinjitetin, një betejë personale për të mbrojtur dinjitetin e tij, kështu e ka quajtur ish-kryeministri Sali Berisha përballjen e tij me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Pasditen e sotme, në një konferencë të paralajmëruar, Berisha deklaroi nga salla e konferencave në hotelin ‘Rogner’ se do të padisë në Gjykatën e Parisit, Sekretarin Amerikan të Shtetit, një ditë pasi ky i fundit tha se familja Berisha nuk mund të shkelë në tokën e SHBA-ve.

“Ka minuar demokracinë, gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit është përfshirë në afera korruptive dhe ka pasuruar aleatët e tij politikë,”– kështu shkruante Blinken, por këto fjalë për Berishën janë një shpifje e një parodi pasi nuk kanë publikuar asnjë provë, kur kanë kaluar më shumë se 36 orë nga dhënia e këtij vendimi.

Ish-lideri i bluve tha se është konsultuar me avokatin e tij francez, Jean-yves le Borgne, i cili e ka siguruar se Blinken nuk ka imunitet në momentin që përfshihet në një lojë politike dhe cënon dinjitetin e një tjetër personi, në këtë rast të ish-kryeministrit, si dhe tejkalon kompetencat që i lejon posti që mban. Madje Berisha shtoi se do të shqyrtojë edhe deklaratën përforcuese të Mattew Palmer, për të parë nëse do të ketë padi për këtë të fundit apo jo. Përballë gazetarëve, Berisha tha se kur ka qenë kryeministër, detyra e tij ka qenë që të mbrojë dinjitetin e popullit e ndërsa tashmë ka përgjegjësinë që të vendosë në vend, atë personal.

Përsa u përket akuzave se ka mbrojtur e pasuruar aleatët, Berisha tha se kjo gjë nuk është aspak e vërtetë. Madje ish-kryeministri përmendi këtu rastin e Fatmir Mediut, për të cilin tha se ka votuar pro heqjes së imunitetit të tij, pas tragjedisë së Gërdecit. Heshtjen e Presidentit Ilir Meta, Berisha e mirëkuptoi teksa tha se ai nuk ka nevojë për prononcime, pasi siç edhe u pa, mund të flasë vetë shumë mirë. I pyetur se kush do ta paguajë avokatin francez, ish-lideri i bluve nuk preferoi të jepte koment, por tha: Beteja për dinjitetin është ajo që ka rëndësi mbi gjithçka!

Ish-kryeministrin Sali Berisha e ka kapur e qeshura teksa fliste për pasardhësin e tij, kryeministrin Edi Rama. Berisha tha se problemi i Ramës në fakt ka qenë qëndrimi që ka mbajtur ai vetë në lidhje me ndarjen e Kosovës, qëndrim për të cilin, shtoi se ishte mjaft krenar, pasi e mban edhe sot. Qëndrimi që mbajti kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas shpalljes së tij non-grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u konsiderua edhe si qëndrim zyrtar nga vetë Sali Berisha. Ai tha se ky qëndrim është zyrtar pasi ai është edhe vetë pjesë e asaj partie. Bashkëqeverisjen mes Partisë Demokratike e asaj Socialiste, ish-kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar një fatalitet për Shqipërinë, teksa shtoi se vendi ynë ka nevojë për zgjedhje të lira e të ndershme.

Berisha nuk harroi të jepte një këshillë për Bashën, në lidhje me marrëdhëniet me SHBA-të. I pyetur për platformat amerikane, Berisha tha se harmonizimi i platformave dhe objektivave amerikane është një gjë që do kohë, do evoluojë, duke dhënë kështu një mesazh për Bashën, në lidhje me marrëdhënien e tij në perspective me Yuri Kim. Konferencën Berisha e mbylli me ovacione e duartrokitje. Madje bëri një batutë me gazetaren që e pyeti nëse do ta linte mandatin e deputetit pasi të përfundonte betejën për dinjtet. “Unë thashë se do ta dyfishosh!”– tha Berisha dhe pas këtyre fjalëve pati vetëm pasthirrma me emrin e tij dhe duartrokitje e të qeshura.

Çfarë ndodhi dje?

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall non-grata dje nga Departamenti Amerikan i Shtetit bashkë me familjen e tij. Lajmi u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit është përfshirë në afera korruptive dhe ka pasuruar aleatët e tij politikë. Edhe pse nuk jep emra, DASH thekson se ka nevojë për një hetim të plotë në Shqipëri. Gruaja Liria, vajza Argita dhe djali, Shkëlzeni janë të prekur nga vendimi DASH, si persona të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA. Vetë Berisha e ka konsideruar të pabazë këtë vendim duke kërkuar që SHBA-të të bëjnë publike çdo provë që kanë kundër tij.

(F.g.dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike berisha konference 20 maj sali berisha shpallet non-grata berisha konference 20 maj sali berisha shpallet non-grata

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet