Aktualitet

Atentat me tritol vëllait të Armando Gjinit, ish-efektivi i Gardës, pre e hakmarrjes, gjymtohet në trup e fytyrë, shpërthimi terrorizon Tiranën

VIDEO
 • Kalvari që la pas pesë kufoma, kush janë viktimat e hakmarrjes mes fiseve Gjini-Reçi
 • Si e ndoqi “porositësi” 50-vjeçarin që nga Zogu i Zi, donte të shihte me sytë e tij shpërthimin
 • Si është gjendja e Preng Gjinit? Drejtori i Traumës: Po fokusohemi t’i shpëtojmë jetën
 • “Ngrihet” në këmbë Policia, Rebani Jaupaj jep DETAJE për shpërthimin: Dyshohet për hakmarrje
 • ‘Ortak’ me të vëllanë si pjesë e grupit të Met Kananit, zbardhet e shkuara e Preng Gjinit
 • "Tundet" Tirana! Hidhet në erë me 300 gramë tritol C4 makina e vëllait të Armando Gjinit, Prengës. Ky i fundit është ende gjallë, dhe po nënshtrohet një operacioni në spitalin e Traumës. Policia dyshon për hakmarrje dhe ka nisur punën për kapjen e autorëve të atentatit. Përveç 50-vjeçarit nga shpërthimi janë lënduar edhe dy persona të tjerë; një shtetas italian dhe një i mitur. Të dy mësohet se janë jashtë rrezikut për jetën.
  Featured image of article: Atentat me tritol vëllait të Armando Gjinit, ish-efektivi i Gardës, pre e hakmarrjes, gjymtohet në trup e fytyrë, shpërthimi terrorizon Tiranën Preng Gjini, Armando Gjini dhe pamje nga vendngjarja

  TIRANË– Vëllai i Armando (Tonin) Gjinit, ish-ushtari i Met Kananit që u ekzekutua në Rrëshen, ka rënë pre e një atentati me tritol, që e ka lënë të plagosur rëndë. Preng Gjini, ish-efektiv në Gardën e Republikës, po udhëtonte pranë Urës së Nisharakut me një automjet të llojit “A Class”, ngjyrë gri, kur makina ka shpëthyer. 

  Poshtë sediljes së shoferit, ku ndodhej edhe Gjini, ishte vendosur 300 gramë tritol C4, e cila ka shpërthyer me telekomandë. Si pasojë e shpërthimit, 50-vjeçari Gjini ka mbetur i plagosur rëndë dhe aktualisht është dërguar në spitalin e Traumës, ku edhe po i nënshtrohet një operacioni në bark. Deri më tani në mjekët bëjnë me dije se 50-vjeçari ka dëmtime të shumta në trup për shkak të shpërthimit, dhe se po fokusohen që t’i shpëtojnë jetën.

  Për mediat nga vendngjarja ka folur shefi i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj. Ai ka pranuar se një nga pistat kryesore është hakmarrja dhe se efektivët po përgatiten për aksion në disa rrethe të vendit, por nuk ka dhënë detaje të tjera. Më tej, Jaupaj është shpehur se bashkë me Gjinin, i plagosur nga shpërthimi ka mbetur një shtetas italian dhe një i mitur, të cilët po kalonin në zonë në momentur kur makina u hodh në ajër. 

  Pamje nga vendngjarja

  Burime të Dosja.al nga grupi hetimor bëjnë me dije se 50-vjeçari e njihte autorin e shpërthimit të sotëm. Mësohet se pak para se të shkonte në “Vasil Shanto”, Gjini ishte në një qendër tregtare tek “Zogu i Zi” duke konsumuar një pije me autorin e atentatit të tij. Pasi janë çuar, autori e ka ndjekur viktimën e tij deri në momentin e shpërthimit, sapo makina hipi mbi urë dhe më pas u largua me urgjencë nga vendngjarja.

  Por kush është Preng Gjini?

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Preng Gjini, i riu që ra sot pre e atentatit ka shërbyer si efektiv pranë Gardës së Republikës. Ai nuk është një emër i panjohur. Preng Gjini është një person me precedent penalë, pasi është përfshirë në aktivitetet e jashtëligjshme të Gasper Reçit, i cili u ekzekutua në Romë, në muajin prill të vitit 2017. Dosja.al ka mësuar se Preng Gjini, ka qenë pjesë e grupit të Met Kananit, i cili është cilësuar si “baron i madh i drogës” pasi deri para arrestimit në muajin mars të vitit 2018, kontrollonte rrugët kyçe të trafikut të kanabisit, heroinës dhe kokainës përmes Turqisë me destinacion vendet e BE. Gjini është dënuar për trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni në Itali, ku dyshohet se ishte përfshirë në ‘bizneset’ e Gasper Reçit. 

  Preng Gjini është edhe vëllai i Armando Gjinit, i cili njihet edhe me emrin Tonin, dhe si ushtari i Met Kananit. Armando Gjini, u ekzekutua përballë kishës në Rrëshen, në muajin gusht të vitit të shkuar.

  Atentati i sotëm, dyshohet të ketë lidhje me kalvarin e vrasjeve në Mirditë, që datojnë prej vitit 2016. Para katër vitesh, u ekzekutua ish-drejtori i OSHEE-së Sajmir Jaku. Më pas në hakmarrje të Jakut dyshohet se është kryer edhe atentati i Gasper Reçit, në muajin prill të vitit 2017. Vrasja e vitit 2017 erdhi pasi dyshohej se autori i vrasjes së Sajmir Jakut ishte Kastriot Reçi (biznesmeni që do të ekzekutohej me snajper në janar të këtij viti).

  Por seritë nuk janë ndalur këtu. Po në muajin shtator të vitit 2017, vjen një tjetër vrasje. Bëhet fjalë për ekzekutimin e Kreshnik Gjinit, shqiptarit që punonte si kamarier në Belgjikë dhe njihej edhe si Niko K.. Vrasja e Gjinit dyshohet të jetë bërë si hakmarrje për atë të Gasperit. Gjithsesi pala tjetër nuk ka qëndruar e qetë.

  Në janar të këtij viti erdhi edhe vrasja e Kastriot Reçit. Kastriot Reçi, pronari i televizionit, “Media Plus-Tv”, u ekzekutua pranë lokalit të tij më snajper. Për vrasjen e tij, grupi hetimor ‘hodhi dytë’ nga familja Gjini, por nuk pati asnjë të arrestuar. Sot, nëntë muaj më vonë, vjen një tjetër atentat që la të plagosur Preng Gjinin. Vetë Rebani Jaupi, konfirmoi përballë mediave, se pista ku po hetohet për atentatin e sotëm është hakmarrja, dhe lidhet pikërisht me kalvarin e ekzekutimeve në Mirditë.

  (k.m.f.m/dosja.al)

  • 22:30

   Ra pre e një atentati, Preng Gjini ‘mbledh fisin’ tek Trauma, dhjetëra njerëz presin me ankth për lajme nga të plagosurit e sotëm

   Spitali i Traumës është mbushur si asnjëherë më parë me njerëz. Pamjet që po shikoni tregojnë se si dhjetëra njerëz janë mbledhur para spitalit. Ata, me shumë mundësi janë familjarë të 50-vjeçarit që ra sot pre e një atentati me tritol dhe po lufton në vdekje në spital.

   Perveç ‘fisit’ të Gjinit, në spital mund të jenë paraqitur edhe familjarët e dy personave të tjerë që mbetën rastësisht të plagosur gjatë atentatit. Bëhet fjalë për një shtetas italaindhe një të mitur 14 vjeç. Në hyrje të spitalit ndodhen edhe disa forca policie.

   Preng Gjini mbeti i plagosur rëndë mbrëmjen e sotme. Ai ra pre e një atentati me tritol, teksa udhëtonte me automjetin e llojit Mercedez Benz, të tipit “A Class”. Bashkë me të kanë mbetur edhe dy persona të tjerë të plagosur, të cilët ndodheshin rastësisht pranë mjetit kur ndodhi ngjarja.
  • 22:14

   Këmba gjithë gjak dhe i shtrirë përtokë! Dalin FOTOT e italianit të plagosur nga shpërthimi i makinës së Preng Gjinit

   Publikohet pamja e italianit të plagosur mbrëmjen e sotme nga shpërthimi i ndodhur në makinën e Preng Gjinit. Siç duket edhe nga fotoja e mëposhtme, italiani ka qënë duke lëvizur në trotuarin e urës në momentin kur ka shpërthyer makina.

  • 20:59

   Atentati në ndaj Preng Gjinit/ Policia e gjitha në aksion, FNSH-të në drejtim të Mirditës, kërkohet autori

   Foto ilustruese

   Policia e Shtetit ngrihet në këmbë. Pas atentatit me tritol të ndodhur në Tiranë, forca të shumta të FNSH-së janë nisur në drejtim të Mirditës, si një pistë e dyshuar për të kapur autorët. Edhe shefi i Policisë të Tiranës, Rebani Jaupaj ka bërë me dije se po bashkëpunojnë me një tjerër rreth për kapjen e autorëve. Dyshimet e para shkojnë në Mirditë, atje nga edhe vjen Preng Gjini, i cili po lufton me vdekjen tek spitali i Traumës.

  • 20:49

   E RËNDË, një fëmijë dërgohet me urgjencë tek Trauma, po kalonte tek Ura kur u bë atentati ndaj Preng Gjinit

   Foto nga vendi i ngjarjes

   Ka shkuar në dy numri i kalimtarëve të lënduar gjatë atentatit që ndodhi mbrëmjen e sotme në kryeqytet.  Përveç një shtetas italian që u plagos për shkak të shpërthimit edhe një i mitur ka arritur tek Trauma. Fëmija ka përfunduar në spital pasi është lënduar rëndë gjatë atentatit me tritol pranë Urës së Nisharakut mbrëmjen e kësaj të marte. Mësohet se fëmija i lënduar është në moshën 14- vjeçare e tashmë ka mbërritur në spitalin e Traumës për të marrë ndihmën urgjente.

  • 20:55

   Ishte duke pirë kafe me autorin! Si e ndoqi “porositësi” 50-vjeçarin që nga Zogu i Zi, donte të shihte me sytë e tij shpërthimin

   Detaje të reja janë zbuluar nga tentativa e sotme për eliminimin e Preng Gjinit, vëllait të Armando Gjinit, i cili u vra në Rrëshen. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se viktima, Preng Gjini para se të vinte në vendin ku makina e tij do të hidhej në erë, ishte në zonën e njohur si “Zogu i Zi”. Të njëjtat burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se 50-vjeçari ka pirë një kafe me autorin e vendosjes së 300 gr C4 poshtë mjetit të tij brenda një qendre tregtare. Pasi kanë konsumuar kafenë, të dy janë ndarë, ose të paktën kështu ka menduar Gjini. Autori e ka ndjekur nga pas që nga Zogu i Zi, mesa duket për ta parë me sytë e tij, që tritoli nuk do të “dështonte”.

  • 20:51

   Kalvari që la pas pesë kufoma, kush janë viktimat e hakmarrjes mes fiseve Gjini-Reçi në Mirditë, shënjestra e fundit po lufton me vdekjen në spital

   Dosja.al ju sjell zinxhirin e vrasjeve në Mirditë, kalvarin  e atnetateve që sot, sollën një tjetër ‘goditje’, atë ndaj Preng Gjinit. Gjithçka ka nisur në vitin 2016, para katër vitesh, vit kur u ekzekutua ish-drejtori i OSHEE-së Sajmir Jaku. Më pas në hakmarrje të Jakut dyshohet se është kryer edhe atentati i Gasper Reçit, në muajin prill të vitit 2017. Vrasja e vitit 2017 erdhi pasi dyshohej se autori i vrasjes së Sajmir Jakut ishte Kastriot Reçi (biznesmeni që do të ekzekutohej me snajper në janar të këtij viti). Por seritë nuk janë ndalur këtu. Po në muajin shtator të vitit 2017, vjen një tjetër vrasje. Bëhet fjalë për ekzekutimin e Kreshnik Gjinit, shqiptarit që punonte si kamarier në Belgjikë dhe njihej edhe si Niko K.. Vrasja e Gjinit dyshohet të jetë bërë si hakmarrje për atë të Gasperit. Gjithsesi pala tjetër nuk ka qëndruar e qetë. Në gusht të një viti më parë u vra edhe Armando Gjini. Përpara katedrales së qytetit të Rrëshenit, teksa Gjini ndaloi makinën në mënyrë që e shioqja të futej në një market, qitësit nxituan të ‘mabronin punë’. Nën hetim për këtë vrasje u vu Kastriot Reçi. Ky I fundit, u vra më pas në janar të këtij viti. Kastriot Reçi, pronari i televizionit, “Media Plus-Tv”, u ekzekutua pranë lokalit të tij me snajper. Për vrasjen e tij, grupi hetimor ‘hodhi dytë’ nga familja Gjini, por nuk pati asnjë të arrestuar.

   Armando Gjini dhe Kastriot Reçi

   I dyshuari kryesor ishte pikërisht Preng Gjini, ish-efektivi i Gardës së Republikës që sot ra pre e një atentati mbrëmjen e sotme. Vetë Rebani Jaupi, konfirmoi përballë mediave, se pista ku po hetohet për atentatin e sotëm është hakmarrja, dhe lidhet pikërisht me kalvarin e ekzekutimeve në Mirditë. Aktualisht, Gjini ndodhet në spital, në gjendje të rëndë për jetën.

  • 20:29

   ME VIDEO/ Pamje të rënda, Preng Gjini filmohet i mbuluar nga gjaku fill pas shpërthimit të tritolit në makinë

   Videoja që po shikoni vjen nga vendi i ngjarjes, pranë Urës së Nisharakut ku Preng Gjini ra pre e një atentati me tritol. Siç shihet edhe nga pamjet, 50-vjeçarin Gjinin e ka mbulluar gjaku, por pavarësisht plagëve të marra, ka mbetur i gjallë nga atentati. Aktualisht, vëllai i Armando Gjinit që u ekzekutua në muajin gusht të vitit të shkuar në qendër të Rrëshenit ndodhet tek Spitali i Traumës në sallën kirurgjikale. Ai ka marrë dëme të mëdha dhe ndodhet në gjendje të rëndë për jetën.

  • 20:20

   Si është gjendja e Preng Gjinit? Drejtori i Traumës: Po fokusohemi t’i shpëtojmë jetën, ishte shumë rëndë dhe ndodhet në operacion

   Arben Zenelaj

   Drejtori i Spitalit të Traumës në Tiranë, Arben Zenelaj ka deklaruar se Preng Gjini është në sallën e operacionit dhe se është në gjendje të rëndë për jetën. Në një komunikim për News 24, Zenelaj tha se detajet janë të rezervuara, ndërkohë që mjekët janë të fokusuar tek shpëtimi i jetës së Gjinit, i cili pasditen e sotme ra pre e një atentati me tritol.

   “Ka mbërritur në gjendje të vështirë për jetën, është në operacion dhe po operohet. Është diçka më ndryshe nga momentet e para. Situata mbetet në vështirësi. Dëmtimet janë të rënda. Mjekëtë janë fokusuar tek shpëtimi i jetës, është në ndërhyrje kirurgjikale. Detajet janë të rezervuara. Në orët në vijim do të ketë informacione dhe përditësim,”– tha Zenelaj.

  • 20:03

   “Ngrihet” në këmbë Policia, Rebani Jaupaj jep DETAJE për shpërthimin: Po bëhemi gati për aksion! Dyshohet për hakmarrje jashtë Tiranës (DYSHIMET DHE PISTAT)

   Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj ka dhënë detaje për mediat lidhur me shpërthimin e ndodhur në mes të Tiranës. Në fjalën e tij, Jaupaj është shprehur se makina ka shpërthyer sapo ka hipur mbi urë, ndërsa të lënduar kanë mbetur Preng Gjini dhe një shtetas italian, i cili po kalonte në zonë. Pa dhënë detaje, shefi i Policisë është shprehur se blutë e Tiranës po bashkëpunojnë me ato të një rrethi tjetër por pa dhënë detaje.

   “Ka ndodhur një shpërthim me lëndë plasëse. Është ngritur grupi i specialistëve. Po Kryejmë hetime për të përcaktuar llojin e lëndëve shpërthyese. Kemi ngritur dhe pistat e hetimit. Nuk dua ta bëj me dije, po organizohemi për kontrolle. Ka pista për hakmarrje dhe disa qytetarëve të tjerë, jashtë Tiranës. Ka lidhje me Kastriot Reçin? Nuk e deklaroj dot tani. I dëmtuari është në sallën e operimit, kemi shpresa se do të përmirësohet. Kemi dhe një shtetas italian të dëmtuar lehtë,”-tha ai.

  • 19:33

   Atentati me tritol në Tiranë, shënjestra është vëllai i Tonin Gjinit që u ekzekutua në Rrëshen, ish-efektiv i Gardës

   Armando Gjini

   Dosja.al ka zbuluar ekskluzivisht se shënjestra dhe personi që ka mbetur i gjymtuar në atentatin me tritol mbrëmjen e sotme në Tiranë, është Preng Gjini, vëllai i Armando (Tonin) Gjinit, ish-ushtari i Met Kananit që u ekzekutua në Rrëshen. Atentati është realizuar me telekomandë, ndërkohë që lënda plasëse, ishte vendosur poshtë sediljes së shoferit, pikërisht në vendin ku ndodhej edhe Gjini, në automjetin e llojit “Golf”, ngjyrë gri. Preng Gjini ka qenë edhe efektiv pranë Gardës së Republikës.

   Por kjo vrasje nuk është pa ‘zinxhir’…

   Dosja.al mëson se ky atentat ka pasur si motivacion hakmarrjen, hetuesit kishin një pistë shumë të qartë për autorët e vrasjes së biznesmenit Kastriot Reçi, që u ekzekutua në Mirditë, dhe ajo ishte familja Gjini. Fakti që snajperi që ekzekutoi Reçin, u vendos në apartamentin në pronësi të Armando Gjinit, për hetuesit ka qenë një pistë, se ngjarja lidhet me vrasjen e muajit gusht të vitit të shkuar.

  • 19:31

   Bluza e bardhë e larë në gjak, dalin PAMJET nga brenda makinës së hedhur në erë, shmanget tragjedia në mes të Tiranës

   Pamje të reja janë sigruruar nga makina, e cila u hodh në erë pasditen e sotme pranë “Vasil Shantos”. Siç duket edhe nga pamjet brenda në makinë dallohet një person i veshur me bluzë të bardhë, të mbuluar me gjak.

   Pamje nga vendngjarja

   Ndërkohë që ende nuk dihen detaje lidhur me identitetin e tij.

  • 19:15

   FOTO NGA VENDNGJARJA/ Panik në Vasil Shanto, makina që vendos tritoli u bë copash, shikoni si janë mbledhur njerëzit

   Fotot që po shikoni vijnë nga Vasil Shanto, aty ku një makinë u shpërthye në tritol. Siç shihet edhe nga fotot, makina është bërë copash, ndërsa njerëzit janë mbledhur rreth vendit të ngjarjes. E gjithë zona e Vasil Shatos është vënë në panik nga shpërthimi që ushtoi vendin. Nuk bëhet me dije nëse ka pasur viktima apo të plagosur nga ngjarja në fjalë.

  Shto Koment