Aktualitet

Kokainë nga Kolumbia! Sekuestrohet 3 mln € pasuri e grupit kriminal në Shkodër, kreu me dy emra ‘fshihej’ pas kunatit (VD)

 • Kamuflohej si kosovar, kush është kreu i kokainës në Evropë që alarmoi Europolin, drogë nga Kolumbia dhe miliona euro pasuri
 • Dosja.al mëson se tre anëtarë të grupit kriminal Eri Pelinku, Armando Doçaj dhe Dëfrim Eçi me në krye shkodranin Jetmir Kastrati, të cilët u arrestuan më 26 qershor 2019 në Danimarkë, kishin mbytur me kokainë vende të ndryshme të Europës, furnizimin e të cilës e merrnin në Kolumbi.
  Përditësuar:

  TIRANË– Janë sekuestruar 3 milionë euro pasuri të një grupi kriminal që operonte në trafikun ndërkombëtar të kokainës, dhe të ardhurat e përfituara prej saj i investonte në Shqipëri.

  Dosja.al mëson se tre anëtarë të grupit kriminal Eri Pelinku, Armando Doçaj dhe Dëfrim Eçi me në krye shkodranin Jetmir Kastrati, të cilët u arrestuan më 26 qershor 2019 në Danimarkë, kishin mbytur me kokainë vende të ndryshme të Europës, furnizimin e të cilës e merrnin në Kolumbi.

  Pronat e sekuestruara rezultojnë të regjistruara në emër të familjarëve apo personave me të cilët kanë lidhje miqësore dhe shoqërore me katër të arrestuarit.

  Pasuritë e sekuestruara:

  Një kompani private (pulari), me aktivitet në Shkodër, me vlerë investimi mbi 1,5 milionë euro;

  10  apartemente banimi, në plazhin e Velipojës;

  1 apartament banimi në Shkodër;

  14 automjete të markave të ndryshme, prodhim i viteve të fundit;

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Të gjitha pasuritë e sekuestruara kapin vlerën 3 milionë euro.

  Kastrati rezulton të jetë shkodrani që drejtonte dhe financonte grupin e gjerë të trafikut të kokainës, që vepronte në territorin e Danimarkës,Gjermanisë, Hollandës, Suedisë, Belgjikës, Shqipëri e vende të ndryshme të Europës.

  Paratë e përfituara nga ky aktivitet kriminal ishin investuar në Shqipëri dhe të regjistruara në emër të familjarëve të tij dhe të afërmve të tre personave të tjerë të arrestuar Dëfrim Eçi, Armando Duçaj, dhe Eri Pelinku.

  Jetmir Kastrati njihej në Danimarkë me emrin që mbante në pasaportën kosovare, Sokol Krasniqi, ndërsa Eri Pelinku, njihej edhe me pseudonimet Eri Elbasani apo Ergys Elbasani. I arrestuari tjetër Armando Doçaj njihej ndryshe edhe si Astrit Doçaj.

  Në muajin qershor të këtij viti u zhvillua megaoperacioni “Goldfinger” nga EUROPOL në koordinim me autoritetet të 7 shteteve të ndryshme përfshirë edhe Shqipërinë kanë realizuar një megaoperacion duke goditur një grup kriminal që merrej me trafikimin e drogërave të forta të Europës.

  Pjesë e këtij grupi në rolin e administruesit të pasurisë është dhe kunati i Kastratit, Astrit Beqiri. Nga rregjistrimi në zyrat shtetërore me qëllim për të fshehur pronësinë reale mbi to, Astrit Beqiri rezulton zotëruesi i pasurisë së majmë që u sekeustrua më 26 qershor të këtij viti.

  51-vjeçari ra në pranga teksa ndodhej në shtëpinë e tij në Shkodër ndërsa u sekuestruan 200 mijë euro, 10 milion lekë, 7 automjete, 1 biznes me vlerë investimi mbi 1 milion euro, që dyshohet të jenë siguruar si pasojë e tregtimit të narkotikëve.

  (f.m/dosja.al)

  • 13:43

   Tufa 500 euroshe, BMW luksi dhe apartamente, dalin PAMJET, ja pasuria 3 mln € që iu sekuestrua grupit të Jetmir Kastratit (VD)

   Kanë dalë pamjet nga operacioni “Goldfinger”, në kuadër të të cilit u sekuestruan 3 milion euro pasuri që i përkasin grupit të kreut të kokainës në Europë, Jetmir Kastratit. Siç shihet në videon e publikuar nga Policia e Shtetit, janë sekuestruar valixhe me euro, me prerje 500 euroshe, 5000, 2000 dhe 1000 lekësh.

   Gjithashtu, burime zyrtare bënë me dije se u sekuestruan banesa, apartamente, një biznes i llojit pulari dhe automjete luksi si “BMW”, “Audi” dhe “Golf”.

   Pasuritë e sekuestruara:

   Një kompani private (pulari), me aktivitet në Shkodër, me vlerë investimi mbi 1,5 milionë euro;

   10  apartemente banimi, në plazhin e Velipojës;

   1 apartament banimi në Shkodër;

   utomjete të markave të ndryshme, prodhim i viteve të fundit;

   Të gjitha pasuritë e sekuestruara kapin vlerën 3 milionë euro.

   Jetmir Kastrati është kreu i kokainës së Europës i njohur ndryshe edhe me pasaportën e kosovare si Sokol Krasniqi.

   Kastrati rezulton të jetë shkodrani që drejtonte dhe financonte grupin e gjerë të trafikut të kokainës, që vepronte në territorin e Danimarkës,Gjermanisë, Hollandës, Suedisë, Belgjikës, Shqipëri e vende të ndryshme të Europës.

   Paratë e përfituara nga ky aktivitet kriminal ishin investuar në Shqipëri dhe të regjistruara në emër të familjarëve të tij dhe të tre personave të tjerë të arrestuar Dëfrim Eçi, Armando Duçaj, dhe Eri Pelinku.

   Të katër shqiptarët ranë në pranga në Danimarkë pas operacionit të parë ndërkombëtar me të njëtin emër “Goldfinger” teksa në Shkodër u sekuestrua një tjetër pjesë e pasurisë së grupit criminal në muajin qershor të këtij viti.

   EUROPOL në koordinim me autoritetet të 7 shteteve të ndryshme përfshirë edhe Shqipërinë kanë realizuar një megaoperacion duke goditur një grup kriminal që merrej me trafikimin e drogërave të forta të Europës.

   Pjesë e këtij grupi në rolin e administruesit të pasurisë është dhe kunati i Kastratit, Astrit Beqiri. Nga rregjistrimi në zyrat shtetërore me qëllim për të fshehur pronësinë reale mbi to, Astrit Beqiri rezulton zotëruesi i pasurisë së majmë që u sekeustrua më 26 qershor të këtij viti.

   51-vjeçari ra në pranga teksa ndodhej në shtëpinë e tij në Shkodër ndërsa u sekuestruan 200 mijë euro, 10 milion lekë, 7 automjete, 1 biznes me vlerë investimi mbi 1 milion euro, që dyshohet të jenë siguruar si pasojë e tregtimit të narkotikëve.

  • 13:10

   Kamuflohej si kosovar, kush është kreu i kokainës në Evropë që alarmoi Europolin, drogë nga Kolumbia dhe miliona euro pasuri

   Dosja.al ka zbardhur detaje të reja rreth kreut të grupit Kriminal në Shkodër, Jetmir Kastratit të cilit iu sekuestruan 3 mln euro pasuri që kishte investuar në Shqipëri.

   Bëhet fjalë për Jetmir Kastratin, kreu i kokainës së Europës i njohur ndryshe edhe me pasaportën e kosovare si Sokol Krasniqi.

   Kastrati rezulton të jetë shkodrani që drejtonte dhe financonte grupin e gjerë të trafikut të kokainës, që vepronte në territorin e Danimarkës,Gjermanisë, Hollandës, Suedisë, Belgjikës, Shqipëri e vende të ndryshme të Europës.

   Ai kishte si prioritet vetëm trafikimin e lëndëve narkotike kokainë, ku furnizohej në Kolumbi dhe Ekuador, duke e futur më pas në vende të Europës, e shitur deri në Danimarkë dhe Suedi.

   Paratë e përfituara nga ky aktivitet kriminal ishin investuar në Shqipëri dhe të regjistruara në emër të familjarëve të tij dhe të tre personave të tjerë të arrestuar Dëfrim Eçi, Armando Duçaj, dhe Eri Pelinku.

   Të katër shqiptarët ranë në pranga në Danimarkë pas operacionit të parë ndërkombëtar me të njëtin emër “Goldfinger” teksa në Shkodër u sekuestrua një tjetër pjesë e pasurisë së grupit kriminal.

   Pjesë e këtij grupi në rolin e administruesit të pasurisë është dhe kunati i Kastratit, Astrit Beqiri. Nga rregjistrimi në zyrat shtetërore me qëllim për të fshehur pronësinë reale mbi to, Astrit Beqiri rezulton zotëruesi i pasurisë së majmë që u sekeustrua më 26 qershor të këtij viti.

   51-vjeçari ra në pranga teksa ndodhej në shtëpinë e tij në Shkodër ndërsa u sekuestruan 200 mijë euro, 10 milion lekë, 7 automjete, 1 biznes me vlerë investimi mbi 1 milion euro, që dyshohet të jenë siguruar si pasojë e tregtimit të narkotikëve.

  • 12:37

   Dalin emrat/ Këta janë katër ‘bosat’ e Shkodrës me pasuri 3 mln euroshe, u arrestuan në Danimarkë

   Dosja.al ka zbardhur detaje në lidhje me operacionin “Goldfinger”, në kuadër të të cilit u sekuestruan 3 mln euro pasuri. Mësohet se katër personat, të cilët rezultojnë të arrestuar në Danimarkë dhe që zotërojnë pasurinë marramendëse janë: Dëfrim Eçi, Armando Duçaj, Jetmir Kastrati dhe Eri Pelinku.

   Pasuria 3 mln euroshe përbëhet nga plazhet në Velipojë, pulari, automjete, banesa dhe apartamente.

   Gjithashtu shumë prona janë regjistruar në emër të familjarëve apo personave me të cilët kanë lidhje miqësore dhe shoqërore me katër të arrestuarit në Danimarkë.

  • 12:21

   Operacioni "Goldfinger", sekuestrohen 3 mln euro pasuri

   Policia e Shtetit

   Vijon operacioni “Goldfinger“, për gjurmimin, evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive që rrjedhin nga veprimtaria kriminale e personave të arrestuar gjatë këtij operacioni.

   Sekustrohen 3 milionë euro pasuri, me burim të ardhurash nga aktiviteti kriminal i 4 personave, të cilët janë arrestuar gjatë operacionit, në Danimarkë, më datë 26 qershor 2019.

   Këta persona janë pjesëtarë të një grupi të madh të strukturuar kriminal për trafikimin ndërkombëtar të lëndëve narkotike në vendet e BE-së dhe një pjesë të parave të përfituara nga ky aktivitet kriminal e kanë investuar në Shqipëri, kryesisht në vende bregdetare dhe qytete të mëdha.

   Të gjitha këto pasuri ishin të regjistruara në emër të familjarëve të tyre dhe personave me të cilët kishin lidhje miqësore.

   Pasuritë e sekuestruara tashmë administrohen nga Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara pranë Minsistrisë së Financave.

   Në vazhdim të operacionit “Goldfinger“, i zhvilluar më datë 26.06.2019, gjatë të cilit u sekuestruan 200 mijë euro, 10 milionë lekë, 7 automjete, 7 banesa dhe 1 biznes, operacion i koordinuar nga Europol-i dhe i drejtuar nga autoritetet e hetimit në Danimarkë, i shtrirë në disa shtete, si Danimarkë, Gjermani, Belgjikë, Hollandë, Suedi, Slloveni dhe Shqipëri, Drejtoria Hetimore Qëndrore, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë ka vijuar hetimin pasuror për të sekuestruar të gjitha pasuritë e personave të arrestuar gjatë operacionit, të cilat rrjedhin nga aktiviteti kriminal i tyre.

   Gjatë hetimeve për identifikimin e pasurive të tjera që kishin rrjedhur nga aktiviteti kriminal i shtetasve J. K., D. E., A.D. dhe E.P., të arrestuar në Danimarkë më datë 26.06.2019, për veprat penale “Grupi i strukturuar kriminal ”, “Trafik ndërkombëtar i lëndëve narkotike” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo veprimtarisë kriminale”, Drejtoria Hetimore Qëndrore, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë pranë Gjykatës së shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, evidentoi një sërë pronash të tjera të këtyre personave dhe i kërkoi Gjykatës sekuestron përfundimtare në bazë të ligjitit antimafia.

   Bazuar në vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, u vendos sekuestrimi mbi pasuritë, si më poshtë:

   Një kompani private (pulari), me aktivitet në Shkodër, me vlerë investimi mbi 1,5 milionë euro;

   10  apartemente banimi, në plazhin e Velipojës;

   1 apartament banimi në Shkodër;

   14 automjete të markave të ndryshme, prodhim i viteve të fundit;

   Të gjitha pasuritë e sekuestruara kapin vlerën 3 milionë euro.

   Të gjitha pronat e sekuestruara dyshohen se rrjedhin nga aktiviteti kriminal i personave të arrestuar, të cilët i kanë regjistruar në emër të familjarve të tyre.

   Pronat e sekuestruara më datë 26.06.2019 dhe 29.10.2019, me vendim gjykate, i janë dorëzuar për administrim Agjencisë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara pranë Minsistrisë së Financave.

   Policia e Shtetit në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë, po vijon punën për dokumentimin e plotë dhe zbardhjen e gjithë skemës së këtij grupi kriminal, personat e tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal, pasuritë e luajtshme dhe të paluajtshme të regjistruara në Shqipëri në emër të tyre, familjarëve apo personave me të cilët kanë lidhje miqësore dhe shoqërore.

   Hetimet vazhdojnë për të verifikuar pasuri të tjera të luajtshme apo të paluajtshme, si dhe llogari bankare të përfituara nga aktiviteti kriminale i këtyre personave.

   Policia e Shtetit fton qytetarët që të bashkëpunojnë me Policinë për të identifikuar pasuri të tjera të përfituara nga aktiviteti kriminal i këtyre personave dhe i personave të tjerë.

  Shto Koment