Aktualitet

Publikoi videon e nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, Ardi Veliu: Ndjesë nëse kam krijuar një keqkuptim, Policia organizata më e sulmuar

Veliu shton se ai sot është vënë personalisht në shënjestër dhe shton se deklarata që ka bërë në Kuvend i është deformuar.
Featured image of article: Publikoi videon e nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, Ardi Veliu: Ndjesë nëse kam krijuar një keqkuptim, Policia organizata më e sulmuar Ardi Veliu

TIRANË- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka reaguar pas publikimit të një video në Kuvend, e cila rezultoi të ishte e pavërtetë. Në një deklaratë për mediat, Veliu shprehet se Policia e Shtetit është organizata më rigoroze në goditjen e fenomeneve brenda vetes, dhe shton se mjafton që një punonjës të bëjë një gabim dhe megjithëse ndëshkohet në radhë, prapëseprapë goditja vijon nga publiku. 

Veliu shton se ai sot është vënë personalisht në shënjestër dhe shton se deklarata që ka bërë në Kuvend i është deformuar. Ai vijon duke shpjeguar se çfarë ka ndodhur sot dhe në fund kërkon ndjesë. “Ndjesë nëse kam krijuar një keqkuptim me komentin tim dhe besoj se kushdo që do të gjykojë pa paramendim dhe pa e menduar edhe këtë si rastin e radhës për të baltosur Policinë e Shtetit, do të gjejë arsye për ta pranuar ndjesën time“, përfundon kreu i Policisë së Shtetit. 

DEKLARATA E PLOTË

Jam i keqardhur që Policia e Shtetit bëhet rregullisht shënjestra e atyre që kurrë nuk e thanë një fjalë motivuese për të dhe sot përsëri e njëjta gjë. Ndërkohë që ne jemi organizata më rigoroze në goditjen e fenomeneve brenda vetes, mjafton që një punonjës i ynë të bëjë një gabim dhe megjithëse ndëshkohet në radhë të parë prej nesh, prapëseprapë goditja vijon ndaj Policisë së Shtetit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot unë jam vënë personalisht në shënjestër dhe më vjen keq për deformimin që po i bëhet realitetit të ngjarjes për të cilën fola dhe vetë qasjes sime ndaj saj. Së pari, fjala ime nuk mund të nxirret nga konteksti siç po bëhet. Së dyti, kam bërë një ilustrim të idesë se nuk mundet të fajësohet gjithnjë e vetëm punonjësi i Policisë duke u kapur pas një fotoje të rastit, pa konsideruar tërë kontekstin e një situate. Së treti, kam sqaruar se punonjësi në fjalë është pezulluar dhe ka nisur hetimi disiplinor dhe penal për të. Së katërti, unë po komunikoja hapur me deputetët, një shqetësim që është i mbarë punonjësve tanë, për demonizimin që i bëhet figurës së Policit të Shtetit dhe nuk doja të thosha më shumë se kaq.

Por në fund dëshiroj t’u them të gjithë atyre që po e gjykojnë me ngut këtë “krim” të radhës, se nëse nuk kam arritur dot ta sqaroj si duhet atë çka kisha qëllim, kjo nuk mjafton për të më gjykuar me qëllim. Këtë detyrë e kam mbajtur dhe do ta mbaj deri në fund me nder dhe puna ka folur e do të flasë për mua dhe Policinë e Shtetit më mirë se sa fjalët tona. Ndjesë nëse kam krijuar një keqkuptim me komentin tim dhe besoj se kushdo që do të gjykojë pa paramendim dhe pa e menduar edhe këtë si rastin e radhës për të baltosur Policinë e Shtetit, do të gjejë arsye për ta pranuar ndjesën time. 

Ditën e sotme, në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë, në vend që të përgjigjej për dhunën e ushtruar nga 4 efektivë policie mbi një minoren, Veliu ka zgjedhur që të nxjerrë një video të nënës së tij, Zaida Çobos e cila shfaqej me një armë në dorë. Me fjalë fyese, Veliu u shpreh se nga videoja kuptohej se nga cila familje vinte djali. Por doli blof pasi pamjet ishin xhiruar gjatë një filmi. 

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment