Politike

Presidenti Ilir Meta anulon zgjedhjet e 30 qershorit, Rama nuk tërhiqet: Data nuk është e partive, por e popullit!

 • Rama “shpërthen” kundër Metës: Kokërr tespie e Sali Berishës, jam tri hapa para!
 • Rama: Nuk tërhiqemi, në 30 qershor shqiptarët do votojnë
 • Kryemadhi: S’kam ndikuar fare, u bë dy javë që nuk e kam takuar
 • Lulzim Basha përshëndet vendimin: Falë opozitës
 • Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka anuluar sot zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Meta nuk ka dhënë një datë të re për këto zgjedhje. Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur nga Berati, ku ka thënë se nuk do të tërhiqet, dhe është shprehur se në 30 qershor do të ketë zgjedhje për shqiptarët. Reagon Basha: Falë opozitës, beteja vazhdon!
  Featured image of article: Presidenti Ilir Meta anulon zgjedhjet e 30 qershorit, Rama nuk tërhiqet: Data nuk është e partive, por e popullit! Kryeministri, edi Rama dhe Presidenti, Ilir Meta

  TIRANE- Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka anuluar sot dekretin e tij për datën e zgjedhjeve të caktuar më 30 qershor. Shkak për këtë, është bërë sinjalizimi se protesta e opozitës do të jetë e dhunshme.

  Meta thotë se anulon datën e zgjedhjeve, por nuk ka dhënë një datë të re. Argumentet shtjerruese, thekson Meta do të bëhen publike ditën e hënë më 10 qershor. Në përmbyllje të deklaratës,  Meta ka zgjedhur të përdorë të njëjtin slogan të opozitës, “Shqipëria si gjithë Evropa!”

  Paralelisht me Metën, i është përgjigjur kryeministri Edi Rama nga Berati ka thënë se data e zgjedhjeve është 30 qershori, dhe në këtë datë do të ketë zgjedhje.

  I pyetur disa ditë më parë, kreu i grupit parlamentar të PS, për një lëvizje të tillë nga Meta, Taulant Balla tha se është anti-kushtetuese. Reagon Basha: Falë opozitës, beteja vazhdon!

  DEKLARATË E PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS SH.T.Z ILIR META

  1. Me shqetësimin e thellë për situatën kritike të krijuar në vend si pasojë e mos-reflektimit të asnjërës palë;

  2. Duke patur parasysh domosdoshmërinë e çtensionimit urgjent të situatës dhe të rrezikut të përshkallëzimit të paparashikueshëm të konfliktit në vend;

  3. Duke marrë  përgjegjësinë e lartë kushtetuese e institucionale, dhe i bindur se mbrojtja e parimeve kushtetuese është më e rëndësishme se çdo afat ligjor, si Kreu i Shtetit dhe duke iu përmbajtur betimit për t’i shërbyer ruajtjes me çdo kusht të stabilitetit, paqes sociale dhe unitetit kombëtar;

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  4. Me vetëdije të plotë se kushtet aktuale nuk mundësojnë zhvillimin e zgjedhjeve të vërteta, demokratike, përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë kriter kryesor i Kopenhagës dhe në kushtet aktuale, për mungesë përgjegjësie të të dy palëve, po shkojmë drejt votimeve një partiake. Në këtë mënyrë minohet çdo mundësi për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian, dëmtohet imazhi si vend anëtar i NATO-s dhe cenohet kryesimi i OSBE-në për vitin 2020;

  5. Duke ftuar të gjithë aktorët e përgjegjshëm vendas dhe ndërkombëtarë të bashkojnë kontributet konstruktive për rivendosjen urgjent të dialogut të pazëvendësueshëm politik dhe për gjetjen e një zgjidhjeje të shpejtë dhe që i shërben të ardhmes evropiane të Shqipërisë;

  Kam vendosur të shfuqizoj Dekretin nr.10928, datë 05.11.2018 për zhvillimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore më datë 30 qershor 2019.

  Në komunikimin e parë ditën e hënë, datë 10 qershor, në mëngjes, Institucioni i Presidentit të Republikës do të bëjë publikisht me dije të gjithë argumentat shteruese kushtetues, ligjorë dhe logjikë që çuan në marrjen e këtij vendimi.

  U bëj thirrje udhëheqësve të opozitës që protesta e sotme të zhvillohet në mënyrë tërësisht paqësore, larg çdo akti dhune.

  Njëkohësisht u tërheq vëmendjen të gjitha palëve që të shmangin çdo provokim që mund të shfaqet gjatë protestës.

  Shqipëria e para!
  Shqipëria si gjithë Evropa!

  (F.g/dosja.al)

  Shto Koment