Aktualitet

Agim Kajmaku sërish në liri, Arta Marku kërkoi zbutjen e masës së sigurisë: Është i sëmurë (PD e quan skenar mafioz)

 • Arta Marku është prokurorja që kërkoi zbutjen e masës së sigurisë për ish-kryebashkiakun
 • PD reagon ashpër: Një skenar mafioz u zbatua 24 orët e fundit nga qeveria dhe drejtësia
 • “Pavarësinë time nga politika e vërtetova me Kajmakun”, si ‘mburrej’ para KLP-së Arta Marku
 • Kajmaku prej vitit 2019, që u shpall në kërkim, ishte në arrati dhe ditën e djeshme u arrestua në një spital privat, pasi kishte shkuar për tu kuruar sepse vuante nga diabeti.
  Featured image of article: Agim Kajmaku sërish në liri, Arta Marku kërkoi zbutjen e masës së sigurisë: Është i sëmurë (PD e quan skenar mafioz) Agim Kajmaku, Arta Marku dhe Gjykata e Apelit Tiranë

  TIRANË- Agim Kajmaku ka fituar sërish lirinë. Gjykata e Apelit të Tiranës ka zhvilluar sot seancën për masën e sigurisë për ish-kreun e Bashkisë së Vorës, i cili u arrestua një ditë më parë. Kajmaku prej vitit 2019, që u shpall në kërkim, ishte në arrati dhe ditën e djeshme u arrestua në një spital privat, pasi kishte shkuar për tu kuruar sepse vuante nga diabeti.

  Por sot në Apel, Kajmaku ka fituar lirinë dhe zyrarisht, pasi prokurorja Arta Marku kërkoi zbutjen e masës së sigurisë për të dhe mori aprovimin e gjykatës. Çështjen e tij e kishte marrë në dorë Marku dhe i kishte kërkuar gjytatës zbutjen e masës së sigurisë, pasi sipas saj ish-kreu i Bashkisë është i sëmurë dhe në burg i  rrezikohej jeta. 

  Nga sot ish-kreu i Bashkisë Vorë do të jetë në masën e sigursë “detyrim paraqitje” dhe do kundër tij do të vijojë gjykimi. Prokuroria dhe Gjykata kanë vlerësuar gjendjen e tij shëndetësore dhe kanë vendosur që të zbusin e masës së sigurisë, pavarësisht se ai aka qenë për një kohë të gjatë në arrati dhe i është fshehur drejtësië. 

  Pas lirimit të Kajmakut një reagim i fortë ka ardhur dhe nga Partia Demokratike, e cila me anë të Gazment Bardhit ka thënë se vendim i sotëm është një skanr mafiozqeveri-drejtësi. Bardhi shprehet se Kajmaku ka marrë para nga qeveria gjatë kohës që ai ka qenë në arrati, pasi ka fituar disa tendera.  

  ÇËSHTJA KAJMAKU

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ish-kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, pqë prej vitit 2019 është përballlur me disa akuza. Në fillim ishte Partia Demokratike, ajo që akuzoi Kajmakun së kishte fshehur një dënim që kishte marrë në Greqi. Edhe pse opozita publikoi fakte dhe dokumente për dënimin e tij në Greqi dhe për ndërrimin e emrin në Jorgo Toto, ai vijoi detyrën. 

  PD shtoi presionin kundër tij dhe kërkonte me ngul largimin e tij nga detyra. Nga ana tjetër Prokuroria kishte bërë verifikimet dhe kishte dorëzuar dokumentet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe po përgatitej shkarkimi i tij. Kajmaku pasi KQZ vendosi që t’i hiqte mandatin dyshohet se firmosi disa dokumente në kundërshtim me ligjin. Ai shkarkoi dy nënkryetarët e Bashkisë Vorë dhe u arratis. 

  Ndaj ish-kreut të Bashkisë së Vorës janë ngritur tre akuza, ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit, ushtrimit të funksioneve pas dhënies fund të tyre dhe ajo e falsifikimit të dokumenteve shtetërore.

  (A.B. Dosja.al)

  2 Komente në “Agim Kajmaku sërish në liri, Arta Marku kërkoi zbutjen e masës së sigurisë: Është i sëmurë (PD e quan skenar mafioz)

  1. Normal qe nuk do te hynte gjemb ne kembe.. nje big up per ty dhe per te gjithe ato qe te ndihmuan qe tja hidhje pa u lagur.. SPAK, fitoi mbi ju zoti Kajmaku… dhe sa te tjere do ta pasojne, jemi ne pritje…

  2. Bravo kjo eshte dtejtesia qe kerkuam .Vetingu dha frutet me ne fund.

  Shto Koment