Aktualitet

U abuzua në jetimore, vajza shkon për të denoncuar por bie pre e dhunës seksuale nga polici në Komisariat. SHÇBA arreston shefin e Policisë 5 vite pas ngjarjes

Në një njoftim për mediat nga SHÇBA, bëhet me dije se ngjarja dyshohet se ka ndodhur në vitin 2015, por është kallëzuar së fundmi nga vajza, në prani të një psikologu.
Featured image of article: U abuzua në jetimore, vajza shkon për të denoncuar por bie pre e dhunës seksuale nga polici në Komisariat. SHÇBA arreston shefin e Policisë 5 vite pas ngjarjes

SHKODËR- Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në Policinë e Shtetit ka ndaluar sot shefin Stacionit Policor Fushë Arrëz, i cili dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një të mitur. 

Në një njoftim për mediat nga SHÇBA, bëhet me dije se ngjarja dyshohet se ka ndodhur në vitin 2015, por është kallëzuar së fundmi nga vajza, në prani të një psikologu.

Më tej, bëhet me dije se ngacmimi seksual është kryer në ambientet e Komisariatit, pasi vazja kishte shkuar për të denoncuar përdhunimin që i kishin bërë disa persona në 2015, të cilët ishin punonjës të shtëpisë së fëmijës në Shkodër. Polici i ndaluar është Izmir Duraku, më detyrë  Shef i Postës së Policisë në Fushë Arrëz, në DVP Shkodër.

NJOFTIMI I PLOTË

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sonte në mbremje, Drejtoria e Hetimit e SHÇBA-së, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër ka ndaluar shefin e Stacionit Policor Fushe Arrez, i dyshuar per marredhenie seksuale me dhune. Ngjarja dyshohet se ka ndodhur ne vitin 2015, por eshte kallezuar se fundmi nga vajza, ne prani te nje psikologu.

Bazuar ne provat e mbledhura, ka dyshime te forta se ne muajin prill 2015, ajo eshte ngacmuar seksualisht nga nje punonjës policie në ambientet e Komisariatit të Policisë Shkodër, kur efektivi ishte me detyre Specialist i Hetimit te Krimeve ne DVP Shkoder. Shtetasja kishte shkuar për të denoncuar per përdhunimin që i kishin bërë disa persona ne 2015, punonjës të shtëpisë së fëmijës ne Shkodër. SHÇBA ndaloi I.D., me detyre aktuale Shef i Postës se Policisë ne Fushë Arrëz, ne DVP Shkoder, i dyshuar për veprën penale “Marredhënie seksuale me dhunë me të rritura”. Materialet iu kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për hetime të metejshme. Nderkohe autoritetet shteterore dhe organizata jo fitimprurese kane marre ne mbrojtje shtetasen duke e strehuar dhe duke u perkujdesur, ne nje Qender Sociale.

Dosja.al mëson se rasti në fjalë do të denoncohet nesër në emsionin “Dua të të bëj të lumtur” nga Arbana Osmani. Ngjarja ka ndodhur 5 vite më parë dhe vajza që ka rënë pre e dhunës seksuale kërkon të denoncojë ata që kanë abuzuar me të. 

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment