Aktualitet

“Bild” nuk ndalet, publikon 10 përgjime të reja për dosjen 184, të përfshirë Gjiknuri, Qefalia, Tahiri dhe Ymer Lala

 • Bombat e “Bild”, Basha reagon pas përgjimeve: Edi Rama është padrino i krimit
 • Rama: Janë lojë e rrezikshme, bazë për të shkruar tek prova
 • Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar sot 10 përgjime të reja për dosjen 184. Në këto përgjime dëgjohen zërat e disa funksionarëve të lartë të PS, që flasin me njëri-tjetrin pas votimeve dhe shprehen të kënaqur për rezultatin e votimeve. Po ashtu në këto përgjime ka marrë pjesë dhe drejtori i Policisë së Dibrës që flet me ish-minsitrin e Brendshëm Saimir Tahiri.
  Featured image of article: “Bild” nuk ndalet, publikon 10 përgjime të reja për dosjen 184, të përfshirë Gjiknuri, Qefalia, Tahiri dhe Ymer Lala

  TIRANË- 10 përgjime të reja për dosjen 184 ka publikuar gazeta “Bild” mbrëmjen e sotme, ku sërish në qendër të bisedave ishte blerja e votave. Në këto përgjime që janë zbuluar nga Peter Tiede, janë dëgjuar zëra dhe emra të rinj, siç është ai i deputetit të PS, Xhemal Qefalia, ish-minsitrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe deputeit Ulsi Manja. Ndëra sërish dëgjohet zëri i Daiman Gjiknurit dhe bizensmentit, Bekim Krashi.

  Një tjetër emër që është lakuar shumë nga opozita është dhe ai Ymer Lalës, që për herë të parë është dëgjuar në këto përgjime. Siç duket dhe nga konteksti i përgjimeve, biseda duket se janë bërë pas zgjedhjeve, pasi të gjithë flasin për kënaqësinë që kanë marrë nga rezultati.

  Ndryshe nga përgjimet e pak ditëve më parë, kur në kontekst ishte përplasja me deputetin Flamur Noka, pasi siç edhe dihet ish-deputeti i PD doli i humbur nga Dibra, dhe në përgjimet e publikuara sot nga “Bild” socialsitët kishin fituar. Por këtë herë ishte ashpërsuar dhe gjuha në telefonata, pasi të gjithë zyrtarët e PS përdorin dhe fjalor vulgar.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Një reagim për këto përgjime ka ardhur dhe nga Partia Socialiste, ku sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla, ka thënë se këto janë seriali i Lulit, Saliut dhe Monës.

  (A.B. Dosja.al)

  • 20:44

   Audio 1/“Nuk pranoj poshtë 1000”, përgjimi i drejtortit të Policisë me Bekim Krashin

   Media gjermane Bild ka publikuar ditën e sotme 10 përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.

   Në audion e parë dëgjohet drejtori i Policisë së Dibrës që komunikon me telefon Bekim Krashin dhe më pas me Damian Gjiknurin.

   PËRGJIMI 1

   Drejtori i Policisë së Dibrës: Hë djalosh

   Bekim Krashi: Ça kemi bo, ça keni bo, e keni mbyt fare? Nuk keni lënë gjë pa bërë, plus ku do jeni. Vetëm tek ne jeni minus 10.

   Drejtori: Duhet të kem 1000, poshtë 1000 nuk pranoj.

   Krashi: Jo se nuk ke besim tek unë, e ke aty Gjiknurin ma kalo pak

   Krashi: Alo

   Gjiknuri: Mirëmbrëma

   Krashi: E pe ça u bë

   Gjiknuri: Tërmet, ërmet, fare

  • 21:15

   Audio 2/“Mos ja q* nënën”, Qefalia bisedë me drejtorin e Policisë së Dibrës: Folën mirë për ty, mos e çaj t*apin

   PËRGJIMI 2

   Xhemal Qefalia: Berti

   Drejtori i Policisë Dibër: Ku je shoku im

   Qefalia: Ça të ruhemi ne more zoteri, Flamuri është i detyruar që të bëjë politikë, të plasi bytha ty. Do i themi nesër ne që të mos e përmend më.

   Drejtori: Ai të vijë të kontrollojë ku di dojë qejfi.

   Qefalia: Po nuk ka ça të bëjë ai, ata mundohen që të justifikohen e merr vesh ti ça po ndodh brenda PD-së. Sot janë ti zi me njëri tjetrin. Mos u mërzit fare, ça bëre.

   Drejtori: Unë u pata thënë, ma bini kartonin si Messi që ja mban Barcelonës dhe të fitonin

   Qefalia: Ja futën kot, të kishin futur ty atje do e fitonin.

   Drejtori: Unë jam pjesë e PS dhe nuk e dnërroj për 100 milionë vjet.

   Qefalia: Unë prandaj ua thash, mbrëmë që ishin të gjithë po nuk e besoje.

   Drejtori: Shqyr që nuk u thash ndonjë fjalë tjetër, se e dija se ishte dhe Gjiknuri.

   Qefalia: Pse nuk e dije që ishin atje.

   Drejtori: Po jo mo, thash ishte aty.

   Qefalia: Ishte Gramoz Ruçi, Edi Rama, ishin të gjithë. Ra muhabeti jo, foli shumë mirë dhe Damiani dhe Blerina. Ju e kaluar atje, ja q**ë nënën e keni çaur atje ai bën punën dhe këte. I thash dhe Ulsiut, që të mos kishte kundërshtrim. Unë i thash që më bën punë dhe në Tiranë ai.

   Drejtori: Ishalla po më cojnë këtej nga Bulqiza.

   Qefalia: Po të çlodhesh një çikë të çlodhesh pak.

   Drejtori: Po kam  nevojë të pushojë.

   Qefalia: Ikën ato

   Drejtori: Po, po i përcolla.

   Qefalia: Për drekë…

   Drejtori: Jo mo hëngrën, nuk e di koktelj apo drekë. Mirë shefi.

   Qefalia: Hajde mos e çaj trapi më e mira do bëhet. Mos e vrit mendjen nga këto, ata tha dhe mbrëmë

   Drejtori: Jo ai ma tha në ligjëratë të drejtë

  • 21:18

   Audio 3/“Mos e rruj k**in”, shfaqet ish-ministri Tahiri në përgjimet e Bild, shefi i komisariatit i bindet: Jam ushtari jot


   Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”. Në përgjimin numër tre të publikuar nga Bild, flet edhe ish-ministri Saimir Tahiri.

   Në fillim të telefonatës dëgjohet teksa flet deputeti Xhemal Qefalia me shefin e Komisariatit të Peshkopisë Robert Aga në lidhje me angazhimin që kanë bërë për mbledhjen e votave.

   Më pas Qefalia i thotë Agës nëse ka të dëshirë ta përshëndesë ministrin. “Ja të ta kaloj içik ministrin,”- dëgjohet teska shprehet deputeti dhe më pas telefonin e merr Tahiri.

   Përgjimi numër 3.

   Robert Ago :O shoku im si je
   Xhemal Qefalia:Ej jam me I tavoline ku ke qef me shku tin ë Bulqizë a ?
   Robert Ago:Po
   Xhemal Qefalia :Ok hajt , cao . Jemi ketu me kryeministrin  dhe ministrin
   Robert Ago:Jo, unë ju garantoj tu ap sa tiu dojë qefi
   Xhemal Qefalia:Sepse mos bim atë arben keshin aty , si thu ?
   Robert Aga:Po mirë më .
   Xhemal Qefalia :Për kokë tate po …Do të dërgoj foto nga tavolina?
   Robert Ago :Po më gjete nai dashnore , çi dua fotot
   Xhemal Qefalia Pse e mbylle, ja ta nxjerr icik ministrin se na cave bythën , foli. Ej foli içik ktij shefit të komisariatit Bert Agës.
   Saimir Tahiri: Alo , o Bert.
   Robert Aga: Mirmroma si je ?
   Saimir Tahiri:Nuk shko kjo punë që ma jep Xhemali telefonin dhe të falenderoj unë ty. Nuk shkon kjo .
   Robert Aga:Jo të lutem .
   Saimir Tahiri: Nga pikpamja institucionale nuk shkon.
   Robert Aga: Sinqerisht më ka gënjy
   Saimir Tahiri: Megjithatë faleminderit shumë për angazhimin , je I madh.
   Robert Aga: E kam detyrim
   Saimir Tahiri: Je I madh , edhe mos e rruj Karin për atë që thonë ata se sna e ha trapi për ata legena.
   Robert Aga: Unë jam ushtari jot
   Xhemal Qefalia Ke të fala dhe nga ulsiu. Foli pak ulsiut
   Ulsi Manja: Ku je mër vlla?
   Robert Aga:Në peshkopi ? Cbëni mo ?
   Ulsi Manja:Hic më me kryeministrin.
   Robert Aga:Ej mu më duhet me shku pak atje .
   Ulsi Manja:Ku mër ?
   Robert Aga:Te bulqiza po u ndrrum .
   Ulsi Manja:Ne thomi për të shkosh për  ma lart mër burrë .
   Robert Aga:Mirë më mirë ju e dini , por unë kam qef dhe atë .
   Ulsi Manja:Tani a do më dëgjosh mu , bisedo me xhemalin se kët e kam si shefin e komisionit të sigurisë ne bëjm llafe të vish për ma nolt , për nai gjo ma të madhe se mu mduken gjona të vogla ato o miku im.
   Robert Aga:mirë mirë…
   Ulsi Manja:Mbaje me xhemalin në koerent se këtë kemi organizu si kryetar komisioni .
   Robert Aga:Xhemalin e kam pas vartës.
   Ulsi Manja:oo Xhemali I komosionit të sigurisë , e keni si shef sot dakort.
   Robert Aga:Ai thotë jam ushtar I Bertit , Berti ka qenë komandati im.
   Ulsi Manja:Në rregull në rregull.
   Xhemal Qefalia: Hëmër ti se mça trapin mu , kush jam unë ?
   Robert Aga:Ej po si ma nxjerr mu ministrin në telefon o koqe ?
   Xhemal Qefalia: Po ti je shoku im , mos më çaj karin mu , do të qis  Ramën , ti folësh Ramës ?
   Robert Aga:Po lëre o vlla tashi , shift ma bosh ato shkresën nga Bulqiza .
   Xhemal Qefalia: Mos na çaj bythën tashi . a je shoku im ? Mos na caj bythën..
   Robert Aga:Unë ashtu kam qenë dhe do jem .
   Xhemal Qefalia: Hajde vlla ciao

  • 21:18

   Audio 4/“I q*më robt”, Ymer Lala krenar përpara Gjiknurit: S’më paske njohur nga afër

   Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”. Në përgjimin numër katër të publikuar nga Bild, flet edhe Ymer Lala, që media gjermane e ka cilësuar si bosin e mafies.

   Lala dëgjohet teksa bisedon me ish-ministrin Damian Gjiknuri.

   Ky i fundit shprehet i habitur në lidhje me rezultatet e dala nga votimet. Nga ana tjetër Lala shprehet: Nuk më paske njohur nga afër.

   PËRGJIMI 4

   Gjiknuri: Tërmet, tërmet! Ëoë, ëoë! I qive nënën!

   Lala: të gjithë e kemi bërë ne të dy

   Gjiknuri: Tërmet!

   Lala: Ej po më shkruante ai rob

   Gjiknuri: Po

   Lala: I thashë unë a po flen gjumë? Jo burrë më tha jam habitur. Jam habitur me Selishtin dhe Luzni. I thashe smë ke njohur mua Damian Gjiknurin dhe mua nga afër.

   Gjinkuri: Tërmet!

   Lala: Ej më qafsh ta mbaroj…

   Gjiknuri: I q*më robt! Doli fjala jotë me mbi 1000 vota plus

   Lala: Ore as ti nuk më paske njohur nga afër

   Gjiknuri: Jo jo të kam njohur. Hajde vëlla ishalla

   Lala: Hajde pra

  • 23:15

   Audio 5/“Mund të publikojnë ata të Fiksit”, nipi e paralajmëron, Ymer Lala zbulon se është ‘tradhëtuar’

   Teksa bisedpjnë së bashku, Lala zbulon se në mesin e tij ka pasur një të infiltruar që ka çuar pamjet tek emisioni “Fiks Fare”.

   Përgjimi nr.5

   Elio: Hë mo xhaxha
   Imer Lala: Hëmo xhaxha
   Elio Lala: A po pushon?
   Imer Lala: Po
   Elio Lala: Jo, të mora në telefon se thashë të të pyesja për Adrmit Trukin, sepse dje ke fiksi kanë nxjerrë Nehatin kshu, kurse sot mund të nxjerrin një video tjetër me lekë nëpër duar
   Imer Lala: ëhë
   Elio Lala: Edhe thashë ta pyesja, a vepron policia, ose çfarë bën pas video
   Imer Lala: Kur e ke takuar një herë?
   Elio Lala: E takova, fola, se ja mora Ejsit numrin.
   Imer Lala: Jo mo, s’quhet provë ajo
   Elio Lala: Po kshu tha dhe ai, mos e rr*aj k*rin
   Imer Lala: Mirë hajd
   Elio Lala: Qenke lodhur
   Imer Lala: Jam dërrmuar, po më dhemb këtu mo Elio, në fund të shpinës nga krahu i djathtë, kocka.
   Elio Lala: Po a pive, ndonjë nga ato, advil? Pi nja dy?
   Imer Lala: Do jap prap Fiksio video ë?
   Elio Lala: Mund të jetë video tjetër…nuk kuptohet
   Imer Lala: Ça ishte ky majmuni?
   Elio Lala: Nga Sohdollmi, ishte i infiltruar, ishte i përgatitur. Ta mendosh që sot kanë ardhur ato të Fiksit, e ndoqa deri në qoshe, s’e kapa dot
   Imer Lala: Erdhën ato të Fiksit ë?
   Elio Lala: Po, erdhën dhe e morën me një Benz të zi

  • 22:36

   Audio 6/“Votuan për Sheferedin Shehun”, Ymer Lala: Do ia q… robt e shpis, haleja m*tit

   Media gjermane ka publikuar mbrëmjen e sotme 10 përgjime të reja që kanë të bëjnë me të ashtuquajturën “Dosja 184”. Në përgjimin numër 6 dëgjohet Ymer Lala që flet në telefon me një numër të paidentifikuar që e informon se një familje ka votuar për Sheferedin Shehun.

   Pas këtij lajmi Lala nxehet dhe ofendon personin që nuk ka votuar ashtu siç do t’i pëlqente atij.

   Përgjimi numër 6. 

   I panjohuri: Hë bos, si të kam?

   Imer Lala: Naqeta!

   I panjohuri: A je mirë?

   Imer Lala: Mirë si je ti?

   I panjohuri: Kryetari i FRD-së me gjithë njerëzit e vet për Sheferedin Shehun.

   Imer Lala: Jo nuk është e vërtetë.

   I panjohuri: Po kontrollova tashi, sa ka votuar para 20 minutash.

   Imer Lala: Mos u tall?

   I panjohuri: Për kokë të fëmijëve, kam ato që kuptohen.

   Imer Lala: Do ia q… robt e shpisë.

   I panjohuri: Po ia kontrollova unë, se pata lënë një njeri aty. 5 veta kanë qenë tu votu, pyeti të gjithë dhe të 5 kanë votuar për Sherefedinin.

   Imer Lala: Edhe djali i vetë, kështu?

   I panjohuri: Po.

   Imer Lala: Do ta marr në telefon atë halen. Unë ia q…. Kur erdha atje sipër, e thirra. I thashë të shkoj te shtabi edhe të takoj Rremin. Për këto e kupton shqipen apo jo? Se më tha dhe Hasan Begu njëherë shife atë m.tin se çfarë do bëjë.

   I panjohuri: Po jo mor e konfirmova tani. Para 20 minutash ka votu.

   Imer Lala: Ohhh… ia q…. motrën

   I panjohuri: Hajt mos e vrit mendjen. Mos u shqetësoni.

  • 22:20

   Audio 7/“Lëri mora to shkër*ata”, Ymer Lala nxehet me pazaret: I kam mbaru unë këto ‘kafe’

   TIRANË– Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”. Në përgjimin numër dhjetë të publikuar nga media gjermane Ymer Lala dëgjohet teksa flet me një person të identifikueshëm, por që e thërret Ardi.

   Lala e pyet këtë të fundit në lidhje me një person me emrin Basri Vesili, pasi i ka çuar ‘kafen;.

   Nga ana tjetër ‘Ardi’ i tregon se ata të Flamur Nokës kanë rrahur dikë në Maqellarë.

   Përgjimi numër 7

   Lala: Ardi

   X: Si je?

   Lala: Mire si shkove?

   X: O vëlla një Basri Veseli e njohim ne, a i dimë gjë?

   Lala: Si?

   X:Basri Veseli?

   Lala: Po

   X: E takova po ska marrë asgje

   Lala: Si ka asgjë?

   X: A i keni sjellë ndonjë kafe?

   Lala: Po i kam mbaruar këto punë.

   X: Paske mbaruar punë pra, po ata skane shkuar atje

   Lala: Lëri more ata shkërdhata

   X: O shok

   Lala: Rri rehat se për në atë zonë që është ai e ka çdo gjë nën kontroll

   X: Po mirë hajt

   Lala: Ku je ti?

   X: Në fund të *nuk kuptohet

   Lala: Ka ndonjë problem?

   X: Jo! E more vësh për dje apo jo?

   Lala: Ë?

   X: Ata që i kishin rrahur në Maqellarë dje, a i more vesh?

   Lala: Jo kush janë ata?

   X: I kishin rrahur ku di unë, ata të Flamur Nokës

   Lala: Po e shoh në televizor

   X: Ishin katër a pesë

   Lala: Hajde bos

  • 23:15

   Audio 8/“A t’ja jap kartat”, Ymer Lala në përgjime me një të panjohur: Jepja se kam mbaruar punë

   Gjatë bisedës ata diskutojnë nëse do t’i japin kartat nujë personi me emrin Shefki Xhura.

   Përgjimi n.8

   0682300268: Vlla

   Imer Lala:    Çarë bëre

   0682300268: Shefki Xhura, a t’ia jap ato kartat apo mos t’ia jap.

   Imer Lala:     Jepja, jepja ..

   0682300268: Qe, ok

   Imer Lala:      Është kunati dhe gruaja se ai nuk është vetë

   0682300268: Mirë, (Nuk kuptohet) T’ja jap kartën se jam kam mbajtur

   Imer Lala:      Jepja, jepja

   0682300268: Kam mbaruar punë me të unë, po a ti jap kartën them.

   Imer Lala:   Jepjaaa!

  • 22:53

   Audio 9/“A je tu ardh 5 minuta, a si e ke punën”, Ymer Lala në përgjime me Gjiknurin

   TIRANË– Media gjermane Bild ka publikuar ditën e otme 10 përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.

   Në audion e nëntë, dëgjohet teksa Ymer Lala që nga Bild cilësohet si bosi i mafias në Dibër, flet me ish-ministrin e Infrastrukturës dhe Energjitikës Damian Gjiknuri.

   Lala i kërkon Gjuknurit që të pinë kafe te lokali i tij për të vendosur ndarjen e monitorimit të tendave.

   Biseda e plotë në përgjimin nr.9

   Damian Gjiknuri: Alo
   Imer Lala: A je tu ardh 5 minuta, a si e ke punën
   Damian Gjiknuri: Ku je? Hajde pimë ndonjë kafe këtej
   Imer Lala:  Po e pimë o e pimë dhe kafen…po thashë kam lënë njerëzit që të ndajmë sot monitorimin e tendave.
   Damian Gjiknuri: Tek kioska aty jeni, tek lokali jot
   Imer Lala:  Eee. Po, mos u vono të lutem.

  • 22:20

   Audio 10/“A jam veshur mirë?”, Ymer Lala në përgjime me dy femra të ndryshme: U harrove në kafe

   TIRANË– Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.

   Në përgjimin numër dhjetë të publikuar nga media gjermane Ymer Lala dëgjohet teksa flet me dy gra.

   Njëra identifikohet si Rata, të cilën Lala e pyet se si është veshur pas ka një takim të rëndësishëm.

   Biseda e parë e Lalës në përgjimin nr.10

   Imer Lala: Rata, po shkoj në një zyrë të madhe (dyshohet se është zyra e Edi Ramës) A thu jam vesh mirë aaa…?

   Rata: Po mirë mo je.

   Imer Lala: Ma fut atë gjanë, se e kam harru pa kariku.

   Rata: E kam kariku, pa merak.

   Imer Lala: Kur do dalësh ti?

   Rata: Jam këtu.

   Imer Lala: Në rregull. Nga ora 11:30 nisu.

   Rata: Ok, në rregull.

    

   Biseda 2 ku Lala flet me një tjetër vajzë

   Vajza: Ku humbe ti përveçse ngele në kafe

   Imer Lala: Në 10:30 kam një takim me atë robin (dyshohet Edi Rama). Do i shkoj në zyrë. Sa të dal po ta bëj një telefon, se pastaj jam për Pogradec.

   Biseda 3, ku Lala flet me një numër të paidentifikuar

   Imer Lala: Ore zotëri po ku je mor? Ti rashë edhe telefonit.

   Një person i panjohur: E kam mbyllur.

   Imer Lala: E ke mbyllur atë numër?

   Personi i panjohur: Po një herë për një herë, s’kemi çfarë të bëjmë.

   Imer Lala: Se isha te ai babloku i madh (dyshohet Edi Rama), tashi sa dola.

   Personi i Panjohur: Po?

   Imer Lala: Po qeshë me Qifin qëparë…

   Personi i panjohur: Ëhë

   Imer Lala: Ti mos e rruaj leshin për asgjë.

   Personi i panjohur: Unë ëë?

   Imer Lala: Hajde nisu tani dhe flasim.

   Personi i Panjohur: U kry

   Imer Lala: Hajt se do vi atje unë sot.

  Shto Koment