Aktualitet

Atentati ndaj prokurorit Ndoja, arrestohet nipi i deputetit të PS, Redjan Rraja u zbulua nga gjurma e gishtit te ‘Benz’-i

 • Kush është Redjan Rraja, prishi provat tek vrasja e Çicos, kërcënoi Nuhun e Malokun
 • Rama: Do t’i nxjerrim ‘uji të zi’, Policia zbardhi ngjarjen ku u implikua edhe Ndoja
 • Arrestimi i Rrajës/ Basha: Luftë e pastër mes bandave në pushtet
 • Si u ‘masakrua’ nga Rama Nuhu, ish-oficeri denoncoi raprezaljen e fisit RRAJA
 • Iu arrestua nipi, deputeti Rrahman Rraja: Të marrë dënimin maksimal
 • Redjan Rraja kërcënonte ish-oficerin Nuhu: Për 24 orë të zhdukim
 • Koha kur Rama mbronte si ‘i çmendur’ fisin RRAJA
 • Nuhu: Një tjetër anëtar i përfshirë në atentat, kush është horri tani? Unë apo ata?
 • Gjendet “thesari” brenda makinës së prokurorit Ndoja, në bagazh ‘flinte’ dosja e pronave të Skerdilajd Konomit
 • 5 ditë pas atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja arrestohet në tentativë arratisjeje nga vendi, Redjan Rraja. Rraja, 34 vjeç me profesion stomatolog njihet si nipi i deputetit të PS, Rrahman Rraja. Ai u zbulua nga një gjurmë gishti në derën e makinës së përdorur nga autorët. Emri i Rrajës i përfshirë në prishjen e provave në vrasjen e Elton Çicos si edhe në dosjen Xhisiela.
  Featured image of article: Atentati ndaj prokurorit Ndoja, arrestohet nipi i deputetit të PS, Redjan Rraja u zbulua nga gjurma e gishtit te ‘Benz’-i Elton Cico, Xhisiela Maloku, Arjan Ndoja,Landi Muharremi, Rrahman Rraja dhe Emiljano Nuhu
  Përditësuar:

  TIRANË- Arrestohet nga Policia e Shtetit teksa po tentonte të largohej drejt Malit të Zi, Redjan Rraja, nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Rrahman Rraja. Rraja akuzohet se është një nga autorët e atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja . 34-vjeçari i arrestuar Redjan Rraja, me profesion stomatolog, ka qenë i arrestuar edhe më herët por i liruar nga Gjykata. Ai e mohon të jetë përfshirë në atentatin e të shtunës, por një gjurmë gishti e gjetur në derën e “Benzit” gri që u gjet i padjegur në Ishëm, që iu përkiste autorëve, ka gozhduar Rrajën para policisë.

  Burime i thanë Dosja.al se është rindërtuar profili gjenetik i personave që dyshohet se kanë kryer atentatit. Gjurmët e ADN-së në arkivin e Policisë, kanë sjellë në shoqërimin e 34-vjeçarit.  Policia dyshon se përveç Rrajës, në Policia janë shoqëruar edhe tri persona të tjerë. Ndërkohë që Redjan Rraja, njihet edhe si mjeku stomatolog  që prishi provat në vrasjen e Elton Cicos, ngjarje e ndodhur më 1 maj 2016. Emri i Redjan Rrajës, u dëgjua sërish vitin e shkuar kur ish-oficeri Emiljano Nuhu denoncoi kërcënimin e marrë nga Rraja dhe kushëriri i tij, Ramazani. 

  Sot në një intervistë për Dosja.al Nuhu u shpreh se ndihet i çliruar që drejtësia po shkon në vend. Në lidhje me arrestimin e Redian Rrajës ka reaguar edhe vetë deputeti socialist, Rrahman Rraja. Në një lidhje telefonike për Ora News, deputeti ka mohuar që Redjan Rraja, i arrestuar si i dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoq, të jetë nipi i tij sikundër u raportua në media.

  Për këtë rast nuk ka munduar dhe një komnet nga Edi Rama, i cili ka thënë se Polcia ka bërë një punë të mirë duke zbardhur ngjarjen. Më tej Rama ka dhënë dhe një lajmërim për krimin duke thënë se “dop u dal tym i zi”. Nga ana tjëtër Basha ka thënë në një deklaratë për mediat se kjo ngjarje tregon që është luftë e pastër mes bandave në pushtet.

  Rraja tha se 34-vjeçari është një i afërm i tij dhe se nuk ka shumë njohje, por që duhet të vihet drejtësia në vend.  Ndërkohë hetimet kanë avancuar në lidhje me atentatin e bërë ndaj prokurorit Arjan Ndoja. Në makinën e këtij të fundit është gjetur dosja e vjedhur nga kasaforta e Prokurorisë së Durrësit disa kohë më parë, si edhe dosja e pronave të gjykatësit të vrarë disa vitë më parë, Skerdilajd Konomi.

  Burime nga Policia e Shtetit bënë me dije për Dosja.al se gjetja e këtyre dokumentave kthehet në pistën kryesore të hetimit për zbardhjen e atentatit ndaj prokurorit Ndoja pasi zbulon konfliktin për tokat e pretenduara nga familja e viktimës Konomi, toka të cilat u kaluan në mënyrë të dyshimtë në emër të një organizate kriminale, pjesë e të cilit është “Rrumi”, që ndodhej në makinë me Ndojan ditën e atentatit.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Atentati i 1-nëntorit, si u plagos prokurori me shoferin dhe mikun e tij, Landi Muharremi

  Një skenë hollivudi e krimit shqiptar u përsërit të shtunën në vendin e njohur si Mbikalimi i Shkozetit në Durrës. Makina tip “Benz”, ku po udhëtonte prokurori Arjan Ndoja, ra pre e një atentati, pasi një makinë tjetër “Benz”, ngjyrë gri, nisi të qëllonte me breshëri, duke lënë të plagosur të tri personat që po udhëtonin në këtë makinë.

  Prokurori Arjan Ndoja, shoferi i tij, ish-polici i Krujës Andi Maloku dhe një person i akuzuar për një sërë ngjarjesh kriminale, Landi Muharremi (Aleksandër Laho), ngelën të plagosur pasi ndaj tyre u qëlluan mbi 20 plumba.

  Atentatorët dyshohet se janë një skuadër vrasësish me pagesë, ndërsa pak orë pas ngjarjes në Ishëm, u gjet makina e tyre e padjegur, dhe brenda ndodheshin dy armët e përdorura në këtë atentat, përkatësisht dy kallashnikovë AK-47. Dosja i ka kaluar prokurorit Anton Martini, ndërsa Ndoja ka thënë se nuk i njeh autorët e atentatit. Për këtë ngjarje janë shoqëruar në Polici Plaurent Dervishaj dhe Julian Meçe, të cilët pas dëshmisë janë lënë të lirë.

  (F.g/dosja.al)

  • 17:31

   U arrestua për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Redjan Rraja punonte si dentist në burgun e Fushë-Krujës

   Redjan Rraja u arrestua sot pasi akuzohet se është një nga autoprët ndaj atentatit të prokurorit Arjan Ndoja. Rraja është një person i njohur për policinë dhe drejtësinë, pasi është arrestuar disa herë dhe janë ngirutr akuza ndaj tij, dënimet kanë qenë minimale.

   Burgu i Fushës Krujës

   Nipi i deputetit të PS, Rrahman Rraja është me profesion stomatolog dhe këtë profesion e ushtron në një klinikë private në Krujë.

   Po ashtu i arrestuari për atentatin e së premtes në mbikalimin e Shkozëtit, mësohet se ka punuar vitet e fundit si dentist në burgun e Fushë-Krujës. Si dentist në burg Rraja ka punuar prej vitit 2014  e deri në ditën e arrestimit.

  • 16:46

   Gjendet “thesari” brenda makinës së prokurorit Ndoja/ Zgjohen hetuesit, në bagazh ‘flinte’ dosja e pronave të Skerdilajd Konomit

   Dosja e vjedhur nga kasaforta e Prokurorisë së Durrësit disa kohë më parë, si edhe dosja pronave të gjykatësit të vrarë disa vitë më parë, Skerdilajd Konomi janë gjetur në në bagazhin e makinës ku ndodhej prokurori i Durrësit Arjan Ndoja, ditën që iu bë atentati.

   Burime nga Policia e Shtetit bënë me dije për Dosja.al se gjetja e këtyre dokumentave kthehet në pistën kryesore të hetimit për zbardhjen e atentatit ndaj prokurorit Ndoja pasi zbulon konfliktin për tokat e pretenduara nga familja e viktimës Konomi, toka të cilat u kaluan në mënyrë të dyshimtë në emër të një organizate kriminale, pjesë e të cilit është “Rrumi”, që ndodhej në makinë me Ndojan ditën e atentatit.

   Kjo gjë mendohet të ketë çuar edhe në konfliktin mes prokurorit dhe drejtuesit të ri të hipotekës, Liridon Pula, që kishte rënë në gjurmët e këtij transaksioni.

   Prokuroria e Durrësit u grabit dy herë një vit më parë, në muajin maj teksa persona të paidentifikuar të cilët kishin arritur të dëmtonin edhe serverin. Dosja që humbi ishte ajo e pronave të gjyqtarit të vrarë Skerdilajd Konomi dhe një tjetër dosje.

  • 16:46

   U masakrua nga qeveria se denoncoi Redjan Rrajën/ Flet Emiljano Nuhu: Një tjetër anëtar i përfshirë në atentat, kush është horri tani? Unë apo ata?

   Një vit nga denoncimi i tij për fisin Rraja, ish-oficeri i policisë së Emiljano Nuhu ka shprehur për Dosja.al qetësinë që ndjen kur lexon se Redjan Rraja ka rënë në prangat e policisë në lidhje me atentatin e bërë ndaj prokurorit Arjan ndoja.

   Në një intervistë ekskluzive, Nuhu që një vit më parë nuk reshti se dënoncuari të arrestuarin dhe shumë anëtarë të tjerë të fisit Rraja për krime të ndryshme, tregon se ndihet i çliruar që e vërteta po shkon në vend.

   Emiljano Nuhu shprehet se nuk ka dijeni lidhjen e gjakut mes Redian Rrajës dhe familjes së deputetit të PS-së Rrahman Rraja, por është mjaft i sigurtë se ata rrinë gjithmonë bashkë dhe kanë të njëjtin aktivitet kriminal. Madjë ish-efektivi shkruan se ka pasur informacion se Redian Rraja është përfshirë edhe në vrasje me pagesë.

   Ndër të tjera ish-nënkomisari Nuhu, i cili tashmë është në azil politik pas sulmeve nga qeveria që iu bënë një vit më parë, ka edhe një pyetje për kryministrin Edi Rama duke parë rrjedhshmërinë e ngjarjeve.

   “Kush është horri në këtë mes, një nënkomisar që denoncon krimin duke sakrifikuar edhe familjen e tij, apo një kryeministër që mbështet dhe u rreh shpatullat grupeve kriminale,”- shprehet ai.

   INTERVISTA E PLOTË

   Sot, kur ka kaluar 1 vit nga denoncimi juaj për fisin Rraja, një nga anëtarët e kësaj familjeje, Redjan Rraja arrestohet nga Policia, pasi akuzohet si një nga autorët e atentatit ndaj prokurorit, si ndiheni ju që një pjesë e akuzës suaj tashmë provohet?

   Unë Redjan Rrajën e denoncova një javë më parë për kërcënimet e bëra ndaj meje. Njëkohësisht i kam dërguar informacion të detajuar mbi rrezikshmërinë dhe aktivitetin e tij kriminal me e-mail zyrtar drejtorit të përgjithshëm të policisë, por nuk pati asnjë reagim. U desh të ndodhte një ngjarje e rëndë, atentat ndaj prokurorit në mënyrë që Rama të ngrejë duart lart dhe të mos mbrojë më këtë grup kriminal. Tani ndihem i çliruar që e vërteta po shkon në vend.

   A keni një përgjigjie ju sot për kryeministrin Edi Rama që ju quajti një “horr”, “shpifës”, dhe se e gjithë akuza juaj për fisin Rraja u ngrit pasi ju kërkuat azil?

   Unë kam një pyetje për Ramën; Kush është horri në këtë mes, një nënkomisar që denoncon krimin duke sakrifikuar edhe familjen e tij, apo një kryeministër që mbështet dhe u rreh shpatullat grupeve kriminale.

   Ju denoncuat asokohe se më 30 korrik 2018, Redjan Rraja iu kontaktoi dhe më pas ju u takuat me të. Në prani të nipit tjetër Ramazanit, ai iu kërcënoi për të ndaluar hetimin e dosjes Xhisiela. Ndërkohë sot, deputeti Rrahman Rraja, thotë se nuk ka lidhje të afërta gjaku me të akuzuarin dhe se nuk i di as banesën. Nga ajo që ju dini, cilat kanë qenë marrëdhëniet e deputetit të PS me Redjan Rrajën dhe familjen e tij?

   Unë nuk kam informacion se cila është lidhja e tyre e gjakut, se janë çuna tezje apo çuna daje, pak rëndësi ka kjo. Ajo që është e rëndësishme, është fakti se ata rrinë gjithmonë bashkë dhe kanë të njëjtin aktivitet kriminal.

   Si një ish-polic i zonës së Krujës, cili ka qenë aktiviteti i Redjan Rrajës në dijeninë tuaj? Pas dënimit me 8 muaj burg dhe klinikës dentare, cili ka profili i tij për banorët e Krujës?

   Aktiviteti i tij kriminal është i përqëndruar kryesisht në kultivimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike të llojit kanabis. Unë kam pasur informacion për përfshirjen e këtij shtetasi edhe në vrasje me pagesë. Nëqoftëse aktiviteti i tij do ishte i lidhur me klinikë dentare, atëherë pse ai do të lëvizte me makinë të blinduar dhe me armë. Të gjithë personat e Fushë Krujës e njohin rrezikshmërinë e këtij personi dhe mbështetjen që ka nga politika.

   Më 26 shtator 2018, ish-polici i komisariatit të Fushë-Krujës, Emiljano Nuhu denoncoi se ishte kërcënuar me pistoletë në kokë për të mbyllur dosjen e hapur për akuzën e përdhunimit në ngarkim të djalit të deputetit të Partisë Socialiste, Rahman Rraja.

   Ai akuzoi vëllain e deputetit se i ka vënë pistoletën në kokë, vetë deputetin Rraja, kryebashkiakun Artur Bushi dhe Taulant Ballën se ishin në mesin e 10 personave që e kërcënuan. Ndërkohë që përmend edhe emrin e Redjan Rrajës si njërin prej personave që e kërcënoi. Redjan Rraja, është sot pas hekurave, si një nga autorët e atentatit të 1 nëntorit ndaj prokurorit Arjan Ndoja.

  • 13:51

   Vrasja e Skerdilajd Konomit, MAFIA e pronave ekzekutoi gjyqtarin 8 vite më parë, lidhja me atentatin ndaj Ndojës

   Atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoja ka risjellë në vëmendje të gazetarëve që ndjekin prej vitesh çështjet gjyqësore, vrasjen e gjyqtarit Skerdilajt Kokomi.

   Skerdilajd Konomi, u vra më 9 shtator 2011, dhe për vrasjen e tij, serial-killeri me pagesë, Julian Sinanaj, tha për prokurorët e Krimeve të Rënda, se porosia ka ardhur nga Durrësi, shkak i krimit makabër janë konfliktet e pronësisë në dy zona mjaft të lakmuara turistike.

    Sipas dëshmisë së Sinanaj,ka qenë Adndon Mëhillaj ai që i ka treguar emrat e ekzekutorëve dhe porositësve të vrasjes së Konomit. Serial-killeri ka vazhduar me dëshminë e tij se pas vendosjes së eksplozivit në makinën e gjyqtarit, personat që përgatitën atentatin u larguan drejt Italisë një ditë para ngjarjes, për të patur dhe alibi, përballë hetimeve.

   Ndërkohë që Dosja e vrasjes së Skerdilajd Konomit është varrosur, jo më larg se dje, gazetari Artan Hoxha tha:  “Fadi Mitri (biznesmeni libanez) u dhunua në një nga rrugët më të sigurta të Tiranës, rrugës për në Rinas në prani të shoferit të tij dhe gruas. Si është e mundur që kjo ngjarje është pa autor ndërkohë që ngjarja ndodhi pas vendimit të apelit. A është e vërtetë që toka që pretendon ky person apo ky grup personash në Gjirin e Lalëzit të jetë e mbivendosur në një sipërfaqe prej 3500 hektarësh që ka fituar Skerdilajd Konomi në 14 qershor 2009 me vendim të gjykatës së lartë, është mbivendosur aty ky truall?”.

   Lidhja mes atentatit të Ndojës dhe vrasjes mafioze të Skerdilajd Konomit në pamje të parë duket e pamundur, por 8 vite pasi kjo ngjarje tronditi vendin, nuk ka më asnjë pistë apo të dyshuar si porositës të vrasjes së Konomit. Njëri nga të përfolurit si porositës, ishte edhe Edison Harizaj, i njohur si ‘faqedjeguri’, por tashmë edhe ai është nën dhe…

   Skerdilajd Konomi u ekzekutua në mënyrë makabre me një shpërthim në qendër të Vlorës në vitin 2011. Makina e tij shpërtheu nga një eksploziv i telekomanduar, ndërsa gjyqtari ishte në timon në bulevardin Vlorë-Skelë.

   Gjykatësi Konomi, 33 vjeç, baba i dy fëmijëve, gjeti vdekjen e menjëhershme, ndërsa krimi shkaktoi një tronditje të fortë në publik, për ashpërsinë e ekzekutimit, si dhe mesazhi që u përçua nga krimi.

   Prokuroria e Krimeve të Rënda mori menjëherë në dorë hetimet dhe ndonëse kanë kaluar 8 vite, ende dosja vijon të mbetet pa autor. Një nga pistat kryesore të vrasjes së Konomit, mbetet çështja e pronave që paraardhësit e 33- vjeçarit zotëronin në Hamallaj të Durrësit dhe në Gjirin e Lalzit.

  • 14:08

   Sot në pranga, si kërcënoi Redjan Rraja ish-oficerin Nuhu: Ne e shkrijmë komisariatin, për 24 orë të zhdukim, ligjin e bëjmë ne jo ti (DOSJA E PLOTË)

   Më 26 shtator 2018, ish-polici i komisariatit të Fushë-Krujës, Emiljano Nuhu denoncoi se ishte kërcënuar me pistoletë në kokë për të mbyllur dosjen e hapur për akuzën e përdhunimit në ngarkim të djalit të deputetit të Partisë Socialiste, Rahman Rraja. Ai akuzoi vëllain e deputetit se i ka vënë pistoletën në kokë, vetë deputetin Rraja, kryebashkiakun Artur Bushi dhe Taulant Ballën se ishin në mesin e 10 personave që e kërcënuan. Ndërkohë që përmend edhe emrin e Redjan Rrajës si njërin prej personave që e kërcënoi. Redjan Rraja, është sot pas hekurave, si një nga autorët e atentatit të 1 nëntorit ndaj prokurorit Arjan Ndoja.

   Episodi për të cilin ish-oficeri Emiljano Nuhu bëhet fjalë më datën 30 tetor 2018, pak ditë pasi atij i kishte rënë në dorë denoncimi i Xhisiela Malokut. Pasditen e 30 korrikut, dy kushërinj të Rexhep Rrajës, Redian dhe Ramazan Rraja, e kanë kontaktuar nëpërmjet ëhat’s up-it, duke kërkuar ta takonin në Tiranë.

   Biseda mes oficerit dhe Rrajës:

   Ramazan Rraja: Si je? Si kalon?
   Emiljano Nuhu: Mirë, si je ti?
   Ramazan Rraja: Mirë flm! A ke qenë ti te Posta në Fushë Krujë që me marrë në pyetje atë vajzën? Apo e mora vesh gabim?
   Emiljano Nuhu: Po, unë isha.
   Ramazan Rraja: Po s’po të kuptoj. Ç’ke me ne. Ku mund të të takoj?
   Emiljano Nuhu: Hajde më tako në Tiranë.

   Në momentin e takimit, rrëfen më tej Nuhu, në bar “Rich mond” në Tiranë, Redjan Rraja dhe Ramazan Rraja i kanë thënë: Ne e shkrijmë të gjithë komisariatin dhe ty të s’të kemi asgjë. Do të të zhdukim ty bashkë me familjen, po thirre më njeri nga fisi jonë ta marrësh në pyetje. Do të zhdukim ty bashkë më familjen tënde për 24 orë nëse vazhdon merresh me ne dhe mos të të shohim më në Fushë Krujë. Ligjin në Fushë Krujë e bëjmë ne dhe jo ti.

  • 13:35

   ‘S’do t’i ndahemi atij horri’/ Si u ‘masakrua’ nga Rama Emiljano Nuhu, ish-oficeri denoncoi raprezaljen e fisit RRAJA në zyrat e shtetit

   Nuk do i ndahemi këmba këmbës atij horri”, kështu e quajti kryeministri Edi Rama, ish-oficerin e Krujës, Emiljano Nuhu, i cili denoncoi me zë dhe më figurë kërcënimet që sipas tij kishte marrë nga fisi Rraja. Njëri prej anëtarëve të fisit Rraja, Redjani, nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Rrahman Rrajës, është arrestuar nga Policia teksa po tentonte të largohej nga Shqipëria, e akuzohet si një nga autorët e atentatit të 1 nëntorit në Shkozet, ku u plagos prokurori Arjan Ndoja, bashkë me mikun e tij, Landi Muharremi dhe shoferin Andi Maloku.

   Ish-oficeri Emiljano Nuhu, denoncoi se u kërcënua21 korrik 2018 me armë në kokë për të mbyllur dosjen e hapur për akuzën e përdhunimit në ngarkim të djalit të deputetit të Partisë Socialiste, Rahman Rraja. Ai akuzoi se në datë 21 korrik vëllai i deputetit i ka vënë pistoletën në kokë.

   Policia e Shtetit, që nisi një hetim për këtë çështje pasi ish-kryeministri Sali Berisha dhe mediat e ndoqën has pas hapi çështjen, e nxorri Nuhun si një “shpifës”, që ka vendosur t’i shpikë ato vetëm para se të arratisej, në mes të gushtit, për ta bërë më të besueshme dhe solide kërkesën për azil politik.

   Sulmi u nis dhe koordinua nga vetë kryeministri Edi Rama, që më 26 shtator 2018, kur skandali u bë publik, e quajti Nuhun një ‘horr’. Asnjë nga akuzat e ish-policit nuk u mor parasysh, duke përsëritur të njëjtin skenar të ndjekur me Dritan Zaganin, ish-oficerin e Anti-Drogës në Vlorë, që u arratis për azil pasi denoncoi se kushërinjtë  e ish-ministrit Saimir Tahiri, ushtronin lirshëm trafikun e drogës.

   Dhe së fundi çka ka të bëjë me të drejtën dhe drejtësinë është e pa negociueshme pa asnjë interes partiak të forcës që drejtoj të tjerat ua kam lënë juve. Një horr që u kthye në hero në vend që të dënohej nga të gjithë, pasi braktisi detyrën, sabotoi hetimin dhe përdori rastin për të marrë azil, nuk do i ndahemi këmba këmbës atij horri”,-tha Rama më 26 shtator 2018 për Nuhun.

   Akuza e ngritur nga Nuhu, se në Komisariatin e Krujës, Redjan e Rexhep Rraja bënin ligjin as nuk u mor parasysh, madje kryeministri nuk ngurroi t’i kërkonte llogari drejtorit të SHÇBA, pse shpifja e Nuhut mori dhenë….

   “Ku ishte drejtori i SHÇBA kur shpifësi me uniforme i solli me shkrim shpifjen e tij? Pse nuk reagoi kur u bë letra. Pse u la një shpifësi brenda radhëve të policisë, siç u krijua dhe hodhi shpifjen në kazanët e duhura dhe në pas kërkoi azil. Kujt ia kishte borxh për atë shpifje aq të rëndë. Pse iu mohua publikut shqiptar kamera e komisariatit, ndërkohë që në kamera është parë e gjithë e vërteta. Kjo që ngriti atë dallgë? Kjo është njëra anë, por nuk e justifikon dot gjithë atë baltë që mori Policia e Shtetit. u la gjithë Shqipëria të përpëlitej nga fantazitë me deputetë të armatosur që futen në komisariat. E vërteta në krahun e Policisë së Shtetit, dhe Policia e Shtetit që rri dhe pret të reagojë. Po unë s’mund ta pranoj dot që një jashtënxjerrje kaq e fëlliqur mbi policinë të marrë dhenë, nuk u jepet publikut po thjesht çohet në Prokurori. Një film me krim për vëllanë, një video me krim për djalin, për krushkun, krimi këtu, Taulanti nuk diskutohet, Fatmiri po, unë as diskutohet.”-tha Rama  më 15 tetor 2018, në një mbledhje me drejtuesit e Policisë së Shtetit.

   Si për ironi, në të njëjtën ditë kur policia arreston atë që Nuhu e denoncoi si kriminel, drejtori i SHÇBA, Oltion Shehu, del para Vettingut në Polici, ku i duhet të justifikojë pasurinë, dhe të bindë pse duhet të vijojë karrierën brenda uniformave blu.

   Sot, një vit më pas, vetë Policia e arreston Rrajën si një autor të një atentati tejet të rëndë, në drejtim të një prokurori të Republikës, për hesape që ende nuk dihen. Lidhjet e krimit me politikën s’kanë qenë kurrë më të afërta se kaq, dhe ‘viktimat’ i kemi brenda radhëve të PSH, aty ku dikush guxon e denoncon… dhe ka fatin e Nuhut dhe Zaganit…

  • 12:17

   Iu arrestua nipi për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Rrahman Rraja: Të marrë dënimin maksimal

   Deputeti socialist, Rrahman Rraja, në një lidhje telefonike ekskluzive për Ora News kas mohuar që Redjan Rraja, i arrestuar si i dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoq, të jetë nipi i tij sikundër u raportua në media. Rraja tha se 34-vjeçari është një i afërm i tij dhe se nuk ka shumë njohje dhe lidhje me të për shkak se ai më shumë ka qëndruar jashtë.

   Rrahman Rraja, deputet i PS

   Gjyshi i Redjanit me babain tim janë vëllezër prej babait. Ai është i afërm, në Nikël ne jemi mbi 170 persona që kemi një mbiemër Rraja, ku të gjithë kemi pasur një gjysh që e ka pasur emrin Ramazan. Kushdo që të jetë duhet të përballet me drejtësinë dhe të marrë dënimin më maksimal. Nuk kam asnjë njohje, Redjani më shumë  ka qëndruar jashtë se në Shqipëri. Ka pasur një profesion dentist që ka punuar dhe kaq”, tha Rraja.

  • 12:10

   ‘Zëri i Amerikës’: Reagimi i pazakontë i Ramës dhe Braçes, Redjan Rraja lidhje familjare me deputetin e PS-së

   Policia shqiptare njoftoi në Tiranë arrestimin e shtetasit Redjan Rraja, i dyshuar si një nga autorët e atentatit me armë zjarri të premten ndaj prokurorit të Durrësit Arjan Ndoji, shoferit të tij Andi Maloku dhe udhëtarit tjetër në automjet Pëllumb Muharremi. I vetmi detaj që njihet deri tani nga publiku është lidhja e tij familjare me deputetin e Partisë Socialiste Rrahman Rraja. Redjan Rraja dyshohet se, në bashkëpunim me persona të tjerë, sulmoi me armë zjarri nga një automjet në ecje përgjatë autostradës Tiranë – Durrës prokurorin Ndoji mbrëmjen e së premtes.

   Automjeti me të cilin ai po udhëtonte u qëllua me breshëri automatiku në një nga rrugët hyrëse të Durrësit. Ndoji mbeti i plagosur, por është jashtë rrezikut për jetën. Shoferi i tij Andi Maloku është në gjendje më të rëndë nga plumbat në pjesë kritike të trupit. Një person i tretë u plagos në automjet me emrin Aleksandër Laho, për të cilin njoftohet se ka ndërruar disa identitete.

   Emri i prokurorit Ndoji tërhoqi vëmendjen e publikut pak javë më parë, pas urdhërit të tij për arrestimin e Drejtorit të Hipotekës së Durrësit, Liridon Pula. Ky akt solli reagimin e pazakontë nga drejtuesit më të lartë të Qeverisë, kryeministri Edi Rama dhe zëvendëskryeministrit Erion Braçe, të cilët në mënyrë të përsëritur e akuzuan atë si një personazh të lidhur me botën e krimit, e që vepron për llogari të bandave të Durrësit.

   Prokurori Ndoji më herët ka punuar si avokat, kur ka mbrojtur disa emra të botës së krimit. Personi që udhëtonte me të në makinë, Aleksandër Laho, ka ndryshuar disa herë identitetin. Ai dyshohet për përfshirje në veprimtari kriminale, një prej të cilave dhuna ndaj një biznesmeni libanez, i cili po investonte për ndërtimin e një kompleksi turistik në Gjirin e Lalzit.

  • 13:07

   Arrestimi i Redjan Rrajës, Policia jep detaje: Ka prova dhe dyshime të arsyeshme që e bëjnë autor të atentatit ndaj prokurorit Ndoja!

   Policia e Shtetit jep të dhënat zyrtare në lidhje me hetimet për atentatin ndaj prokurorit Arjan ndoja. Në një njoftim zyrtar, sqarohet se i arrestuari Redjan Rraja, është kapur nga policia pasi ka prova dhe dyshime të arsyeshme që e bëjnë atë një nga autorët e ngjarjes së 1 nëntorit, ku u plagos prokurori Arjan Ndoja, miku i tij, Landi Muharremi dhe shoferi Andi Maloku. Policia bën me dije se vijon puna për kapjen e autorëve.

   Njoftimi i plotë:

   Durrës/ Vihet në pranga një nga autorët e dyshuar të ngjarjes së ndodhur më datë 1 nëntor, në Durrës. Më datë 01.11.2019, rreth orës 16:13, në autostradën Durrës-Tiranë, pranë mbikalimit të Shkozetit, në ndjekje e sipër, persona të paidentifikuar duke udhëtuar me një mjet tip “Benz” kanë qëlluar me armë zjarri nga mjeti i tyre për të vrarë shtetasit A. N., 42 vjeç, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, A. M., 24 vjeç dhe A. L., 46 vjeç, të cilët kanë qenë duke udhëtuar nga Durrësi në drejtim të Tiranës me mjetin tip “Benz”, të Prokurorit A. N., ku për pasojë, kanë mbetur të plagosur të tre këta shtetas.

   Për zbardhjen e kësaj ngjarjeje u ngrit menjëherë një grup i posaçëm hetimor, i përbërë nga specialistë të Departamentit të Policisë Kriminale, Sektorit të Krimeve të Rënda në DVP Durrës e Tiranë, nën drejtimin e Prokurorëve të Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë. Njëkohësisht, forca të shumta policie në disa Drejtori Vendore ngritën pika kontrolli dhe ushtruan kontroll të gjerë të territorit për kapjen e autorëve.

   Si rezultat i kontrolleve të shpejta, në territorin e Drejtorisë Vendore Durrës, brenda një kohë të shkurtër në fshatin Shkafane, Durrës është gjetur i braktisur mjeti tip “Benz”, me targë AA342LM, që dyshohet se mund të jetë përdorur nga autorët e ngjarjes. Gjatë këqyrjes së këtij mjeti janë sekuestruar edhe prova të tjera materiale, të cilat dyshohen se janë përdorur nga autorët, konkretisht: dy armë zjarri AK 47, dy maska, një sasi lënde djegëse dhe sende të tjera. Në vijim të veprimeve për zbardhjen e kesaj ngjarjeje, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, regjistroi procedimin penal nr. 244/2019, për veprat penale “Vrasja e funksionarëve publikë”, “Vrasja kundër dy ose më shumë personave”, e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

   Për dokumentimin ligjor të këtij procedimi penal në lidhje me autorët e mundshëm të kryerjes së kësaj ngjarje të rëndë kriminale, me qëllim zbulimin dhe sekuestrimin e provave materiale që lidhen me autorët e kryerjes së kësaj ngjarjeje, iu kërkua Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda lejimi i kontrollit të banesave të 11 shtetasve me banim në Krujë dhe të katër shtetasve me banim në Tiranë dhe në Lushnjë.

   Si rezultat i këyre kontrolleve u gjetën dhe u sekuestruan prova materiale që dyshohet se kanë lidhje me autorët e mundshëm të kësaj ngjarjeje. Provat e sekuestruara po i nënshtrohen një analize të hollësishme nga grupi hetimor dhe një pjesë e tyre u dërguan në Laboratorin Shkencor për egzamiminm të mëtejshëm.

   Nga tërësia e provave të sekuestruara dhe bazuar në dyshimet e aryeshme u bë ekzekutimi i urdhër-ndalimit të lëshuar nga Prokurori i Krimeve të Rënda për shtetasin R. Rr, 34 vjeç, lindur e banues në fshatin Nikël, Fushë-Krujë, i dyshuar si një nga autorët e mundshëm të plagosjes me armë të prokurorit dhe dy shtetasve të tjerë.

   Grupi i posaçëm hetimor nën drejtimin e Prokurorëve të Krimeve të Rënda po vijojnë intensivisht punën për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje, identifikimin dhe kapjen e autorëve të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje. Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon mirëkuptimin e medias që të tregohen të kujdesshëm në dhënien e informacioneve për publikun, të cilat cënojnë vijimin e hetimeve. Policia e Shtetit në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Krimeve të Rënda është tërësisht e angazhuar për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

   Policia e Shtetit fton qytetarët që të telefonojnë në 112 apo Komisariatin Dixhital për çdo informacion të mundshëm për këtë ngjarje dhe për çdo paligjshmëri tjetër, duke ju garantuar anonimat të plotë dhe reagim të shpejtë e të paanshëm.

  • 12:35

   'Na ke prish punë, kur*ë e mutit'/ Prishi provat për vrasjen e Elton Çicos, kërcënoi Nuhun e Xhisiela Malokun, kush është Redjan Rraja, i forti i fisit Rraja që s'pyet për ligjin

   Elton Cico, Xhisiela Maloku, Arjan Ndoja dhe Rrahman Rraja

   Redjan Rraja, mjek stomatolog, akuzohet si një nga atentatorët e të shtunës në ngjarjen tek Mbikalimi i Shkozetit, ku mbeti i plagosur prokurori i Durrësit, Arjan Ndoja. 34-vjeçari, nip i deputetit të Partisë Socialiste,

   Rrahman Rraja, është një emër i njohur për Policinë e Shtetit. Ai u arrestua më 3 maj 2016, pasi u akuzua se pengoi zbardhjen e vrasjes së Elton Çiços, ngjarje e ndodhur në 1 maj 2016 në lokalin ‘De Niro’ në zonën e ish-bllokut në Tiranë.

   Rraja u dënua me 8 muaj burg, pasi mbrëmjen kur ndodhi ngjarja, fshehu celularin dhe pistoletën e mikut të tij, Elton Çico. Në momentin e vrasjes, me Çiçon në lokal ndodhej edhe miku i tij, Redjan Rraja.

   Kërcënimi i Xhisiela Malokut

   Në dosjen e famshme të njohur si ‘Xhisiela’, Redjan Rraja ka patur rolin e tij. Në materialin hetimor të publikuar në momentin kur ngjarja u bë publike, Xhisiela Maloku thoshte në prokurori se Rexhep Rraja, Ramazan Rraja dhe shtetasi Redjan Rraja e kanë marrë me dhunë dhe e kanë goditur për shkak se kishte bërë kallëzimin në policinë e Tiranës. “Rreth orës 20:00 ka ardhur tek banesa ime në fshatin Nikël, shtetasi Rexhep Rraja, Ramazan Rraja dhe shtetasi Redjan Rraja, dhe më kanë marre me zorrë duke më thënë na hape punë për çfarë ke shkruar përsëri në komisariatin e Policisë Nr.3 në Tiranë, dhe na ke kallëzuar , unë i mohova dhe i thash që nuk kam qenë në polici, Rexhepi më kapi nga flokët dhe më gjuajti me shkelma dhe më futi në makinën e tij, dhe më thoshte që do e tërheqësh denoncimin ose do të të vrasim me vendosi në barkë pistoletën, e mbushi dhe më tha që sot nuk ke shpëtim se na ke hapur shumë punë k*rvë e m*tit.”-thoshte Xhisiela në prokurori. Pak ditë pasi ngjarja mori dhenë, Xhisiela doli para mediave dhe mohoi gjithçka kishte deklaruar deri në atë moment duke rrëzuar versionin se ishte dhunuar nga djali i deputetit të PS, me të cilin kishte lidhje dashurie.

   Kërcënimi i oficerit të policisë në arrati Emiljano Nuhu

   Ish-oficeri i Krujës, që kërkoi azil në Zvicër denoncoi se më datë 21 korrik 2018 është kërcënuar më armë në kokë për të mbyllur dosjen e hapur për akuzën e përdhunimit në ngarkim të djalit të deputetit të Partisë Socialiste, Rahman Rraja. Ai akuzon se në datë 21 korrik vëllai i deputetit i ka vënë pistoletën në kokë, dhe prezent ka qenë vetë deputeti Rraja, kryebashkiakun Artur Bushi dhe Taulant Balla. Sipas tij, ata ishin në mesin e 10 personave që e kërcënuan.

   Ai tha se pasditen e 30 korrikut, dy kushërinj të Rexhep Rrajës, Redian dhe Ramazan Rraja, e kanë kontaktuar nëpërmjet what’s up-it, duke kërkuar ta takonin në Tiranë.

   Sipas policisë që hetoi mbi këtë çështje, këto kërcënime me armë në të vërtetë nuk kanë ekzistuar dhe Emiljano Nuhu ka vendosur t’i shpikë ato vetëm para se të arratisej, në mes të gushtit, për ta bërë më të besueshme dhe solide kërkesën për azil politik.

  • 12:28

   Atentat ndaj prokurorit Ndoja, si u kap në minutën e fundit Redjan Rraja, po ikte nga Shqipëria

   Foto ilustruese

   Nipi i deputetit të PS-së Rrahman Rraja, Rediani është i dyshuari kryesor për atentatin ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndojës. Burimet për Dosja.al bëjnë me dije se Rraja u arrestua në momentin që po largohej nga Shqipëria në drejtim të Malit të Zi. Lëvizje që shton dyshimet se 34-vjeçari ka qënë një prej personave që ka sulmuar me armë prokurorin në atentatin e Shkozetit. Mësohet se prej vitesh, Rraja jetonte mes Kanadasë dhe Shqipërisë. 

  • 12:22

   Pështymë në maskë, rindërtohet profili gjenetik, ADN-ja 'tradhëton' nipin e deputetit Rrahman Rraja, 34-vjeçari mohon gjithçka në Polici

   Foto ilustruese

   Redjan Rraja, nipi i deputetit të PS-së Rrahman Rrajës, është i dyshuari kryesor për antentatin ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndojës. Burime të Dosja.al bëjnë me dije se Rraja është i vetmi që mbahet ende në Komisariat, pas valës së shoqërimeve që ka bërë Policia për ngjarjen. Mësohet se 34-vjeçari e ka mohuar të jetë përfshirë në atentat. Por ai është “tradhëtuar” nga provat që vetë ka lënë në “Benzin” gri që u përdor për të vrarë prokurorin Ndoja. Në një prej maskave është gjetur përshtyma e tij, e cila përputhet plotësisht më atë që ndodhet në arkivin e Policisë pas rindërtimit të profilit gjenetik. Ndërkohë Rraja e mohon kategorikisht se ka marrë pjesë në atentat.

  Shto Koment