Aktualitet

Shtyrja e zgjedhjeve në Universitet publike, Ministria e Arsimit shpall datën e re

Ministria e Arsimit ka vendosur datën 30 korrik për zhvillimin e zgjedhjeve në Universitete. Ministrja Besa Shahini ka ngarkuar Universitetet, që të marrin masa për zhvillimin e procesit.
Featured image of article: Shtyrja e zgjedhjeve në Universitet publike, Ministria e Arsimit shpall datën e re

TIRANË– Ministria e Arsimit ka shpallur datën 30 korrik për zhvillimin e zgjedhjeve në Universitetet Publike. Ministrja Besa Shahini ka ngarkuar të gjjithë Universitetet publike, që të marrin masa për organizimin e zgjedhjeve.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, bëri me dije, se pas një takimi, rektorët e universiteteve publike i kërkuan zhvillimin e zgjedhjeve në mënyrë urgjente, pasi mandatet aktuale kanë përfunduar. Shahini shton, se edhe studentët i kanë shprehur shqetësime, pasi për shkak të përfundimit të mandateve të autoriteteve drejtuese, janë përballur me mungesën e shërbimeve.

Postimi i plotë

Sot zhvillova përsëri një takim me rektorët e IAL-ve publike, të cilët shprehen pamundësinë e vazhdimit të udhëheqjes së IAL-ve me mandat të përfunduar dhe sollën në vëmendje nevojën urgjente për zgjedhje në universitete. Studentët, sidomos ata të viteve të fundit që diplomohen sivjet, më kanë shprehur gjithashtu shqetësimet e tyre për mungesën e shërbimeve nga ana e IAL-ve për shkak të përfundimit të mandateve të autoriteteve drejtuese. Sipas raportimeve që IAL-të kanë paraqitur për prezencën e studentëve në ambientet e tyre, muaji korrik do të ketë një numër të madh studentësh të pranishëm në provime. Gjithashtu, me heqjen e kufizimeve të transportit publik, studentët dhe pedagogët mund të udhëtojnë lirisht ditën e zgjedhjeve – gjithmonë duke patur kujdes ruajtjen e distancave fizike dhe pajisjen me mjete mbrojtëse kundër COVID-19. Javën që lamë pas, përfundoi edhe afati ligjor për gjendjen e jashtëzakonshme në vend. Por, duke marrë parasysh rritjen e rasteve të infektimeve, është akoma e paqartë se si do të rifillojë puna nëpër IAL në vjeshtë. Kështu që, për arsye të zgjidhjes së shumë çështjeve të shkaktuara si pasojë e përfundimit të mandateve të autoriteteve drejtuese në IAL, me propozim të rektorëve të universiteteve publike shpallim datën e zgjedhjeve në IAL më 30 korrik, 2020. Urdhri nr. 108, i datës 08.05.2020, që shtyu pa afat zgjedhjet për autoritetet dhe organet drejtuese në IAL për shkak të gjendjes së fatkeqësisë natyrore të shkaktuar nga pandemia e COVID-19, ngarkonte IAL-të të vijojnë me përgatitjet për zgjedhje dhe rektorët konfirmuan se të gjithë universitetet janë gati. Në këtë kuadër, ftoj studentët të ushtrojnë të drejtën e tyre për përfaqësim në strukturat drejtuese të universiteteve ku studiojnë. Sot më shumë së kurrë, IAL-të duhen udhëhequr nga akademikë me integritet, të cilët kontribuojnë edhe me pjesën e tyre shumë të rëndësishme në jetësimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të #PaktitPërUniversitetin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 8 maj, ministrja e Arsimit Besa Shahini, lëshoi një urdhër për shtyrjen e zgjedhjeve në Universitete, si pasojë e pandemisë. Po ashtu, organizata Qëndresa Qytetarë dhe disa studentë, kanë paditur në Gjykatën Administrative Shahinin, pasi nuk mund të merrnin pjesë dot në zgjedhje. Gjithashtu rektori i UT, Mynyr Koni kërkoi shtyrjen e zgjedhjeve. Ai gjithashtu shkarkoi pedagogët në Komisionin Institucional të Zgjedhjeve, pasi nisën procedurën për hapjen e garës.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment