LIVE UPDATES
Aktualitet

La shërbimin prej varfërisë, ushtari shqiptar: Nuk po paguaja dot kredinë, paga ishte tepër e ulët

11 Tetor 2021, 14:12 Nga DOSJA
La shërbimin prej varfërisë, ushtari shqiptar: Nuk po paguaja dot

Tre vitet e fundit, përherë e më shumë ushtarë të rekrutuar në shërbimin ushtarak, rezultojnë të kenë dezertuar dhe të gjithë ata kanë deklaruar më pas gjatë hetimit, se e lanë shërbimin pranë forcave të armatosura për shkak të varfërisë.

Por A.H., e shpjegon me detaje varfërinë e tij dhe pamundësinë ekonomike që nuk i la asnjë mundësi për t’ia dalë. Ndonëse emri i tij u referua nga policia ushtarake, i riu insistoi se e donte atdheun dhe se qëllimi i tij nuk kishte qenë të sfidonte ligjet.

Sipas një burimi, ushtari nën akuzë, sipas nenit 33/1 të Kodit Penal ushtarak, rrëfehet se problemet ekonomike e shtynë që të merrte një kredi bankare në shumën e 1.280 mijë lekë. Pikërisht aty nisën problemet e tij.

“Paga që unë merrja ndërkohë si ushtarak pranë repartit ku punoja, ishte shumë e ulët. Çfarë nuk më mjaftonte për të përballuar shpenzimet minimale të jetesës së përditshme, si dhe të paguaja këstin e kredisë që kisha marrë, të cilën vijoj ende ta paguaj. Jam detyruar, që i ndodhur në të tilla kushte ekstreme të vështira ekonomike, të emigroj për fare pak muaj, vetëm me qëllimin për të punuar jashtë shtetit, për të krijuar sado pak të ardhura monetare, me qëllimin e vetëm për të paguar kredinë e marrë.

Këto fakte i provoj edhe me kryerjen e pagesës së kësteve të kredisë pas kthimit tim nga muaji qershor 2021 e në vijim, duke paraqitur një gjendje të llogarisë bankare, ku pasqyrohen pagesat periodike të kryera nga ana ime gjatë kësaj periudhe Qershor-Tetor 2021”, – dëshmoi para policisë ushtarake i riu.

Megjithatë, kjo nuk e frenoi këtë autoritet që ta dorëzonte si të akuzuar në gjykatë ku ish-ushtari lutet.

“I kërkoj gjykatës mëshirë në dhënien e këtij vendimi dhe caktimin e dënimit përfundimtar ndaj meje. Dua të theksoj se, e pranoj akuzën penale, ndihem i keqardhur dhe shumë i penduar. Por ju bëj me dije se veprimet e mia, ndonëse në kundërshtim me ligjin, janë kryer në kushtet e një situate tepër të vështirë ekonomike”.

I riu bën me dije sipas grupit të hetimit, që e citon atë se kishte qenë i devotshëm dhe ishte i gatshëm të kthehej sërish në ushtri, ndonëse ky shërbim e la të varfër dhe të paguar keq.

“Unë kam pasur sjellje dhe rezultate tepër të mira dhe të larta, si në shkollë ashtu edhe në punën time të përditshme, ku kam shërbyer pranë Forcave të Armatosura të RSH. Nuk kam pasur kurrë probleme. Asnjëherë nuk kam marrë asnjë masë administrative, asnjë vërejtje, asnjë penalitet. Qëllimi i largimit tim nuk ka qenë që të braktis vendin tim, apo shërbimin ushtarak.

Unë kam dashur dhe jam i gatshëm sërish që të kthehem e të punoj, duke dhënë kontributin tim maksimal pranë Forcave të Armatosura me çfarë të mundem. Ndaj, i kërkoj kësaj gjykate të jetë sa më e mëshirshme dhe të vlerësojë me shumë objektivitet sjelljen si dhe të gjitha rrethanat e mia konkrete”, – mësohet të jetë rrëfyer ai.

Dosja hetimore, tregon se ushtaraku u rekrutua në vitin 2014 mes tij dhe komandantit të Forcave të Armatosura sipas një kontrate të shërbimit ushtarak, duke filluar nga nëntori 2018, deri në nëntor 2021.

Policia ushtarake përshkruan në dosje. “Ushtar A.H., kishte përgjegjësinë e ruajtjes me vëzhgim gjithsej për 8 prona, të cilat i kontrollonte nga dita e hënë deri të enjten. Ndërsa ditën e premte të çdo jave, paraqitej në Komandën e Forcës Tokësore, konkretisht në repartin ushtarak nr.1004, ku dhe bënte deklarim me shkrim për kontrollin dhe gjendjen e pronave që kishte në ruajtje”.

Por në grafikun e administruar ushtari nuk u paraqit në detyrë. “Gjithashtu, po sipas deklarimeve të personave që kanë dijeni për rrethanat e hetimit, komandanti i garnizonit u paraqit bashkë me kapitenët në shtëpinë e tij për të kuptuar arsyet se përse ai nuk u paraqit në repart”.

Sipas dosjes, pak ditë më vonë në repart është paraqitur i ati, E.H., i cili rrëfeu se i biri është larguar në Gjermani.

Ai thotë: “Bashkëshorten e kam të sëmurë kronike dhe ka probleme të theksuara me tiroidet. Djali im është bërë pjesë e Forcave të Armatosura në vitin 2018 me idenë për të ndihmuar familjen me të ardhura. Gjatë këtyre dy viteve shërbim, ka pasur një sjellje korrekte dhe asnjë masë disiplinore nga komanda e repartit. Kam një gocë të martuar në Bathore, Kamëz dhe kishte raste që A., i cili mundohej që të punonte jashtë orarit të punës, qëndronte tek ajo për arsye të orarit të vonë dhe mungesës së urbanëve”.

Pyetjes nëse “gjatë kohës që ka qenë i biri në punë në repart, a iu ka shprehur pakënaqësi për punën apo ndonjë gjë tjetër që lidhet me të”, i ati i përgjigjet:

“Për punën nuk më ka shprehur pakënaqësi, por për pagën po, e cila ishte shumë e vogël dhe nuk kishim mundësi që të mbulonim shpenzimet familjare. Siç e theksova dhe më lart, bashkëshortja është e sëmurë dhe ka nevojë për shumë vizita dhe ilaçe mjekësore, e cila e mundonte shumë djalin”.

Ndërsa pyetjes, “A., është larguar përgjithmonë nga Forcat e Armatosura apo do të kthehet përsëri?”, deklaruesi i përgjigjet se, “…nuk kam dijeni…”.

Në vendimin që iu vendos në dispozicion Gazetasi.al, citohet: “Ushtarakët, nga vet natyra e shërbimit, gëzojnë status të veçantë që i dallon nga punonjësit e tjerë të administratës shtetërore apo dhe të sektorit privat. Marrëdhëniet e punësimit të ushtarakëve rregullohen me akte ligjore e nënligjore specifike, që përcaktojnë të drejta dhe detyrime, të cilat janë të domosdoshme për t’u zbatuar. Një ndër këto detyrime është edhe shkëputja e marrëdhënieve të punës së një ushtaraku aktiv dhe ndonëse ai është larguar për shkaqe ekonomike, largimi nga shërbimi është vepër penale”, – thuhet në dokument./Marrë nga Tema. 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet ushtaret ne varferi ushtaret ne varferi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra