LIVE UPDATES
Bota

Kosovë/Kriza energjitike,Kuvendi s’miraton gjendjen e jashtëzakonshme, s’falet Kurti

28 Dhjetor 2021, 19:15 Nga DOSJA
Kosovë/Kriza energjitike,Kuvendi s’miraton gjendjen e

KOSOVË – Kuvendi i Kosovës nuk arriti të miratojë shpalljen e gjendjes së emergjencës energjitike në vend pas gati 8 orësh diskutime dhe ndërprerje në seancën e jashtëzakonshme të ditës së sotme. Mbledhja e sotme u karakterizua nga tensioni dhe sulmet e opozitës në adresë të qeverisë në lidhje me menaxhimin e krizës së energjisë elektrike në vend, ku në qendër të akuzave ishte kryeministri Albin Kurti, i cili nuk ishte prezent në këtë seancë.

Fjala është hapur nga ministrja e ekonomisë, Artane Rizvanolli, e cila u ka kërkuar deputetëve të miratojnë masat pasi kështu përshpejtohet puna e qeverisë për të zgjidhur situatën e vështirë. Ajo tha se vendosja e masave emergjente nuk do të thotë që masat vendosen menjëherë por kjo i jep të drejtën qeverisë që në bazë të rekomandimeve të komitetit teknik emergjent të ndërmarrë masa sipas nevojës për ta kaluar krizën sa më lehtë.

Pas saj ka marrë fjalën kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, i cili kundërshtoi menjëherë kërkesën e ministres për miratim duke thëën se qeveria po kërkon të legalizojë ndërprerjen e energjisë elektrike për qytetarët. Në fjalën e tij, ai u shpreh se nuk po kërkojnë nga Qeveria përgjegjësi për krizën, por përgjegjësi për zgjidhjen e kësaj situate. Krasniqi tha se Kurti duhet t’i kishte përfituar kontratat kur ishin më lirë e jo kur janë 7 herë më të shtrenjta. Krasniqi paralajmëroi se janari do të jetë muaj më i vështirë sesa dhjetori.

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi fajësoi veprimet dhe vendimet e kryeministrit Kurtit për gjendjen e krizës energjitike. Ai shprehet se si pasojë e krizës kompanitë janë para falimentimit dhe se Kosova në mënyrë të padrejtë devijon rreth 5 milionë euro në ditë energji elektrike çka theksonte paaftësinë e njerëzve të vendosur nga kjo qeveri nëpër institucione. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi pas kritikave për kryeministrin Kurti lidhur me menaxhimin e krizës energjetike në Kosovë, për të cilin tha se nuk di asgjë nuk është përmbajtur as ndaj ministres së ekonomisë, Artane Rizvanolli. Ai tha se Rizvanolli nuk di ta bëjë punën e ministres, por vetëm po provon dhe po tenton ta bëjë një gjë të tillë. Njësoj, sipas Krasniqit po veprojnë edhe anëtarët e tjerë të qeverisë. Ai i ka thënë Rizvanollit se nuk po arrin të kuptojë as thelbin e problemit e derisa ajo të arrijë ta kuptojë njerëzit do të rrijnë në errësirë dhe në të ftohtë. 

Një përplasje ka ndodhur edhe mes Krasniqit dhe ministrit të Financave Hekuran Murati. Muratin e Krasniqin i përplasi çështja e kontratave “forward” dhe “future” në tregun e energjisë elektrike. Kryetari i PDK-së tha se Murati nuk e dintei dallimin mes të dyjave, ndërsa Murati tha se po fliste për kontratat dhe jo për tregjet. Të dy e kanë akuzuar njëri-tjetrin për padituri dhe mosnjohje termash.

Deputeti i LDK-së ka folur për mbledhjen ku është vendosur të shpallet gjendje emergjente, por këtë e ka bërë duke supozuar se si ka rrjedhur takimi. Gjithë ironi ai ka thënë se Kurti dhe Rizvanolli janë ulur në zyrë dhe gjithë çudi kanë parë njëri-tjetriin për këtë krizë të papritur. Zemaj tha se Qeveria ka qenë në dijeni se vendi po shkon drejt një krize energjetike, por nuk ka vepruar fare. Edhe kryetari i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Besnik Tahiri kritikoi qeverinë se po tallet me qytetarët në kushtet moti është përkeqësuar në vend dhe kriza energjitike ka prekur çdo familje. Më tej, ai theksoi se është e pavërtetë që ka ndërprerje të energjisë për 2 orë në Kosovë, pasi ka mjaft zona ku energjia ndërpritet për më shumë se 6 orë.

Rreth orës 15:00, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca kërkoi pushim për 1 orë pasi nuk kishte mjaftueshëm deputetët në parlament (kuorumi) për të hedhur në votim vendimet dhe masat e qeverisë për përballimin e Krizës Energjitike. E pikërisht në këtë moment, kryeministri Edi Rama konfimoi në “Twitter” se Shqipëria do të ndihmojë Kosovën me furnizim të energjisë elektrike për dy ditët e festave të Vitit të Ri. Ky vendim u përshëndet nga kryetari i grupit parlamentar të PDK-së Abelard Tahiri. Ai ironizoi Kurtin se më shumë për situatën e vështirë të garantimit të furnizimit me energji elektrike në Kosovë shqetësohet kryeministri i Shqipërisë, sesa ai i Kosvës.

Kritikave të opozitës iu bashkua dhe ish-kryeministri dhe kreu i AAK-së Ramush Haradinaj, i cila the se qeveria se po rrezikon shëndetin e qytetarëve me keqmenaxhimin e situatës energjitike në Kosovë. Nga ana tjetër grupi i deputetëve të LDK-së u largua në shenjë proteste nga Kuvendi për shkak të mospjesëmarrjes së kryeministrit Albin Kurti.

ZHVILLIME ORË PAS ORE:

Nuk shpallet gjendja e emergjencës energjitike, Kuvendi i Kosovës mblidhet nesër

Përplasje në Kuvend, deputetet e LDK-së largohen nga seanca për krizën energjitike

​Kriza energjetike, Haradinaj: Kurti po rrezikon shëndetin, nuk ka marrë asnjë masë

Kriza energjitike në Kosovë, Tahiri: Më shumë shqetësohet Edi Rama sesa Albin Kurti

Deputetët “kundërshtojnë” Kurtin, nuk miratohen masat emergjente për energjinë

Deputeti i LDK “tall” Kurtin: Nuk ka terr që të sfidon ty, je ylli që ndriçon botën

Murati e Krasniqi përplasen në Kuvend: Nuk mësohet ekonomia dhe financa në YouTube

Krasniqi kritikon Rizvanollin:As detyrën e ministres nuk di ta bësh, veç po e provon

“Rezultat i Kurtit”/Gashi: Devijojnë 5 milionë euro në ditë energji elektrike

Krasniqi vë në “lojë” Kurtin: Ministre, mësoja disa gjëra kryeministrit se nuk i di

‘Ruajtja e rrymës në frigorifer”/ Abdixhiku për Kurtin: Kthe diplomën e inxhinierit

Ministrja e Ekonomisë: Masa urgjente për energjinë elektrike, do të zgjasin 60 ditë

Kosova aktualisht është duke u përballur me një krizë energjetike, e paprovuar në 15 vitet e fundit. Qeveria e kryeministrit Albin Kurti shpalli 60 ditë gjendje emergjente në lidhje me krizën energjitike. Kurti u ka bërë apel qytetarëve që të kursejnë sa më shumë energjinë elektrike si dhe ka fajësuar qeveritë e kaluara për situatën në fjalë. Opozita akuzon qeverinë se ka abuzuar me situatën. Ditën e djeshme në Kosovë ka pasur dhe protestë të paraljamëruara ku me pankarta në duar qytetarët kanë kërkuar furnizim 24 orë me energji elektrike, shkarkimin e ministres së Ekonomisë, Artane Rizvanolli, dhe shtetëzim të KEDS-it. Ata kanë gjuajtur me poça elektrikë drejt objektit të KEDS-it në formë proteste.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

diaspora diaspora albin kurti kosova kriza energjitike ne kosove kuvendi i kosoves memli krasniqi albin kurti kosova kriza energjitike ne kosove kuvendi i kosoves memli krasniqi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE