LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvend/Opozita kërkon llogari për DASH, Xhaçka ndryshe nga Rama: Do e shikojmë! Flet Rakipi

14 Prill 2022, 06:14 Nga DOSJA
Kuvend/Opozita kërkon llogari për DASH, Xhaçka ndryshe nga

TIRANË– Rikthehet Kuvendi për të dytën herë brenda javës! Në nisje të seancës plenare në vendin tonë u miratuan disa ndryshime në Komisione. Pas marrjes së mandatit, Pandeli Majko është zgjedhur anëtar i Komisionit të Jashtëm. Benet Beci do të jetë anëtar në Komisionin për Veprimtaritë prodhuese, ndërsa Etilda Gjonaj anëtare në Komisionin e Jashtëm, duke zëvendësuar Benet Becin. Pas miratimeve të anëtarëve të rinj të Komisioneve, ishte raporti i Departmanetit Amerikan të Shtetit. Po ashtu, me 105 vota pro, 14 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi miratoi sot projektligjin për letërnjoftimin elektronik.

Po ashtu, ndërsa u vendos edhe ngritja e nënkomisionit për zhvillim të qëndrueshëm me 102 vota pro, 9 kundër dhe 6 abstenim. Gjithashtu u votëbesuan edhe dy anëtarët për pozicionet e Komisionerëve të Avokatit të popullit. Konkretisht me 105 vota pro, Ahmet Prençi u zgjodh komisioner për parandalimin e torturës, çnjerëzimit apo trajtimit poshtërues. Ndërsa Olta Aliaj mori 62 vota pro, ndaj 42 të Neila Pekës, duke u zgjedhur për pozicionin Komisioneri i Avokatit të Popullit për të Drejtat e fëmijëve.

Por veç votimeve, në Kuvend ka pasur edhe debate! Kreu i grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj i ka kërkuar maxhorancës të mbajë një qëndrim në lidhje me shpalljen ‘non grata’ të ish-deputetit socialist, Aqif Rakipi dhe djalit të tij, deputet të PS-së, Orlando Rakipit. Alibeaj tha se nuk bëhet fjalë për përgjegjësi individuale, por për përgjegjësi të të gjithëve, pasi flitet mbi fatin e qeverisjes së shqiptarëve, ndërsa Rakipi fajësoi ish-kryedemokratin Lulzim Basha për vendimin duke njoftuar apelimin e tij, megjithatë nuk e bëri me dije mënyrën sesi do të ndodhte një gjë e tillë. 

Ndërsa debate ka pasur edhe mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe ministres së Jashtme, Olta Xhaçka. Edhe sot, Berisha ka përsëritur akuzat ndaj ministres për pronat e marra në jug të vendit. Por ndryshe nga kryeministri Edi Rama që dje e konsideroi raportin “copy-paste”, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka tha se çdo pikë e raportit do të se shqyrtohet me kujdes çdo vërejtje, për të përmirësuar aspekte të qeverisjes. Po ashtu, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbajtur një interpelancë me deputetin e Partisë Demokratike, Zef Hila lidhur me menaxhimin e qendrës së shërbimeve sociale ‘Besa’ në Barbullush’ të Vaut Të Dejës. Hila tha se fondet e deleguara nga ministria, janë vetëm për punësime abuzive, ndërsa në terren nuk është kryer asnjë inspektim për punën e qendrës sociale dhe shërbimin ndaj personave që duhet të marrin shërbim. Sipas tij, në qendrën sociale janë punësuar 19 punonjës për 22 persona që duhet të marrin shërbim.

RENDI I DITËS:

1. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare datë 11.04.2022. (Neni 44, pika 2 e Rregullores)

2. Njoftime. (Neni 44, pika 3 e Rregullores)

3. Interpelancë me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, znj. Ogerta Manastirliu dhe ministren e Financave dhe Ekonomisë, znj. Delina Ibrahimaj kërkuar nga deputeti Zef Hila. ( Neni 80 i Kushtetutës, neni 96 i Rregullores)

4. Raportimi i veprimtarisë së Entit Rregullator të Ujit (ERRU) për vitin 2021. (Neni 31 i ligjit nr. 8102, datë 28.03.1996, “Për Kuadrin Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe të Largimit dhe Përpunimit të Ujërave të Ndotura”, i ndryshuar dhe neni 103 i Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratimin e projektrezolutës) Paraqitja e raportit nga Kryetari ERRU – jo më shumë se 20 minuta. Shprehet për projektrezolutën komisioni përgjegjës: Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin

5. Për miratimin e aktit normativ nr. 2, datë 2.3.2022, “Për një shtesë në ligjin nr. 8952, datë 10.10.2002, “Për letërnjoftimin elektronik të shtetasve shqiptarë”, të ndryshuar. (Neni 101 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për
miratim) Pyetje Shprehet nismëtari Shprehet komisioni përgjegjës Komisioni për Sigurine Kombetare Dhënie mendimi për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut Diskutime

6. Projektligj “Për organizimin dhe funksionimin e grupeve vendore të veprimit”. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim) Pyetje Shprehet nismëtari. Shprehet komisioni përgjegjës për komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin Dhënie mendimi komisioni për Komisioni për Integrimin Europian

7. Projektligj “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 35/2016 “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to” (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim) Pyetje Shprehet nismëtari . Shprehet komisioni përgjegjës Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik

8. Projektvendim “Për zgjedhjen e një anëtari për pozicionin Komisioner i Avokatit të Popullit në Seksionin për Mbrojtjen dhe Promovimin e të Drejtave të Fëmijëve. (Neni 78 i Kushtetutës, nenet 50 dhe 111 të Rregullores së Kuvendit si dhe neni 33/1, ligjit nr 8554 date 4.2.1999 “Per Avokatin e Popullit “ I ndryshuar, votim i fshehtë, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

9. Projektvendim “Për zgjedhjen e një anëtari për pozicionin Komisioner i Avokatit të Popullit në Seksionin e Mekanizmit Kombëtar për Parandalimin e Torturës, Trajtimit ose Dënimit të Egër, Çnjerëzor ose Poshtërues”. (Neni 78 i Kushtetutës, nenet 50 dhe 111 të Rregullores së Kuvendit si dhe neni 33/1, ligjit nr 8554 datë 4.2.1999 “Per Avokatin e Popullit” I ndryshuar, votim i fshehtë, shumicë e thjeshtë votash për miratim.

10. Projektvendim “Për miratimin e strukturën, organikës dhe kategorizimit të pozicioneve të punës të punës të Entit Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe largimit e përpunimit të ujrave të ndotura (ERRU)”. (Neni 78 i Kushtetutës, ligjit nr. 8102, datë 28.03.1996, “Për Kuadrin Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe të Largimit dhe Përpunimit të Ujërave të Ndotura”, i ndryshuar dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

11. Projektvendim per ngritjen e nënkomisionit “Për zhvillim të qëndrueshëm”. (Neni 78 pika 1 të Kushtetutes dhe te neneve 19, pika 2,21, pika 1 dhe nenit 55, pika 1 , të Rregullores së Kuvendit)

12. Diskutime për çështje jashtë rendit të ditës.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

ME FOTO- Rama ‘influencer’ tek socialistët, Toni Gogu vizaton Pikaçunë në Kuvend

Alibeaj-Felajt: Sa herë je ti, ndodhin incidente! Nuk je e PS në krye të Kuvendit

DEBAT në Kuvend, Bushati kapet me ministren Krifca, zë e foltoren. Felaj-Alibeajt: Uleni!

“Ti ishe me borxhe”, Xhaçka i kthehet Shehajt: S’kam përfituar as një cm tokë nga shteti

VD-Berisha i përgjigjet Spiropalit: Zonja 5 milionëshe! (Qesh Gjylameti e Shalsi)

Biseda telefonike justifikim? Berisha flet në foltore, Basha largohet nga Kuvendi

VD-Berisha zë foltoren! Spiropali: Doktor, pupthi të kërcesh, s’ngjitesh dot në politikë

VD-Berisha: Arsimi ka degraduar, largohen mësues me ekperiencë, vendosen militantë

VIDEO-MOMENTI/ Balla e Mediu kapen mat! Biseda kokë më kokë në Kuvend

Alibeaj:Shumë e qetë seanca, pse s’flisni për raportin? Prisni Ramën të vijë nga SHBA apo..

VD-Rakipi “non grata”, Tabaku: Ka djalin e dhëndrin në parlament

Salianji:Rama prapë s’vjen! Policia s’kap dot kriminelët, legalizmi i kanabis me referendum

Raporti i DASH, Ahmetaj: Manual i rëndësishëm pune, nuk nxitohemi si opozita

VD-Tabaku i përgjigjet Ramës: Raporti është copy paste pasi korrupsioni është copy-paste

‘Të shkojmë bashkë te Qendra’/ Hila- Manastirliut: Tërhiqe fjalimin, keni akorduar fonde

Interpelanca/ Hila: Mashtroni për Qendrën ‘Besa’. Manastirliu: Ju kemi mbështetur

Ndryshime në Komisione! Kuvendi voton ‘pro’, Majko, Gjonaj dhe Beci me poste të reja

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike kuvend seanca plenare 14 prill 2022 kuvend seanca plenare 14 prill 2022

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh