KRYESORET
Editorial

Kush e fitoi luftën e heshtur me Komunitetin Musliman?

2 Mars 2019, 14:55 Nga DOSJA
Kush e fitoi luftën e heshtur me Komunitetin Musliman?

Tërheqja e papritur e Skënder Bruçajt nga kandidimi për kreun e Komunitetit Musliman, u komentua si presion i Presidentit të Turqisë Erdogan, që prej kohësh kërkon të marrë kontrollin e komunitetit në Shqipëri. Tërheqja në fakt, ishte një veprim taktik, për të shpëtuar luftën që po përgatitej me ndihmën e Qeverisë dhe mekanizmave që ka nën kontroll.

Prej disa javësh, disa eksponentë të maxhorancës, Erion Veliaj dhe Taulant Balla, u angazhuan për të marrë kontrollin në Komunitetin Musliman, duke mbështetur kandidaturën e Ylli Gurrës.

Po kush është Ylli Gurra?

Imami i Tiranës, ish – gulenist, është rreshtuar jo vetëm në krah të erdoganistëve, por edhe në krah të maxhorancës.

Me deklarata dhe me shfaqje në publik, ai e ndihmoi Erion Veliajn në momentin më të vështirë, kur akuzohej për vrasjen e Ardit Gjoklajt.

Ylli Gurra në fakt nuk e ka përfunduar shkollën fetare. E la për të vazhduar studimet për Sociologji në Tiranë, për t’iu kthyer përsëri fesë.

Ky ishte edhe mekanizmi që pengoi Ylli Gurrën që të merrte nën kontroll Komunitetin Musliman Shqiptarë.

Ashtu si një politikan karriere tipik shqiptar, Ylli Gurra u mundua të luajë kartën e “njeriut të amerikanëve” ndërsa postoi në rrjetin e tij social një grup fotosh me në krye atë me ish-ambasadorin e SHBA-së në Tiranë, Donald Lu ndërsa mbillnin një pemë.

Shpërthimi i tij pas përmbylljes së votimit, Ylli Gurra shpërtheu në akuza ndaj procesit duke konsideruar votimin “kapje të institucionit” nga grupi i gylenistëve që veprojnë prej kohësh në rradhët e Komunitetit Musliman Shqiptar.

“Kryetari i KMSH-së, nuk mund të zgjidhet nga mekanizma okult”-deklaroi prerë Gurra pasi mësoi se ishte humbës në proces. 

Një titullar në 5, nuk bëri asgjë në komunitet, humbje të tëra pronësish qoftë nga qendra e kryeqytetit duke përjashtuar myftininë e Tiranës. Kemi një faturim mbi komunitetin të barrëve që nuk i takojnë”-vazhdoi sulmin e tij Gurra ndaj ish kreut të KMSH-së, Skënder Bruçaj me të cilin në vitet e fundit ai e kishte ndërprerë thuajse krejtësisht komunikimin e tij.

Pse kjo ftohje mes KMSH-së dhe kryemyftiut të Tiranës Ylli Gurra?

Me fillimin e krizës mes Erdogan dhe KMSH, ku më pas u angazhua edhe qeveria shqiptare, Ylli Gurra u bë zëdhënës i këtyre tentativave dhe me protagonizmine tij, arriti të jetë kandidati kryesor i dyshes Erdogan-Rama për të marrë në dorë drejtimin e Komunitetit Musliman.

Mekanizmi shtetëror në mbështetje të Gurrës

Nga denoncimet e imamëve, në mbështetje të tij ishtë edhe Shërbimi Informativ Shtetëror, që, duke u justifikuar më mbrojtjen e sigurisë kombëtare, u përfshi në një proces që nuk i takonte.

Agjentët e SHISH dhe më pas edhe politikanët dhe pushtetarët lokalë të PS, kryesisht në Tiranë dhe Elbasan, bënë një luftë të ashpër që Brucaj të humbiste në favor të Ylli Gurrës.

Dalja në skenë e Bujar Spahiut, në fillim u mendua si një lëvizje taktike për të përçarë votat për kandidatin e erdoganistëve, por, me rritjen e presionit, u pa si një rrugëdalje.

Brucaj duhet të largohej për shkak të ekspozimit. Bujar Spahiu ishte njeriu i duhur për të shmangur luftën. Deklarata e Bruçajt, nuk e fshehu mbështetjen për Spahiun.

Pavarësisht se i uroi të gjithë kandidatët, pavarësisht se nuk përmendi emra, në rreshta theksohej: për të hapur dhe një rrugë të re, jo vetëm dhe një rotacioni, por tashmë edhe teologëve të nderuar, që kanë mbaruar universitet më të mira islame në botë.

Me këto fjalë, Bruçaj përjashtoi veten dhe Gurrën, që nuk e ka arsimin ne Universitetet më të mira Islame dhe zgjodhi Spahiun, pa e përmendur, duke shmangur një përplasje që mund të kishte pasoja për komunitetin më të madh fetar në vend.

Konkluzioni i këtij votimi që e fshehu tensionin nën qilimat e lutjeve, gjithsesi është i pakënaqshëm për erdoganistët dhe socialistët. Ata nuk e morën dot në kontroll Komunitetin Musliman, ndërsa Xhamia e Namazgjasë po përfundon dhe vetë donator Erdogan, duhet të vijë të presë shiritin.

Në kuptimin politik, ky ishte një dështim i Edi Ramës, edhe në raport me Komunitetin Musliman, edhe në raport me vëllain e madh Erdogan.

Kryetari i ri i KMSH-së Bujar Spahiu…

Prej disa vitesh nën.kryetar i KMSH-së, Bujar Spahiu ka patur një profil të ulët, por jo të paangazhuar në rolin e tij si i tillë.

Bujar Spahiu, kishte ndër të tjera avantazhin e rëndësishëm për një kryetar të KMSH-së që Ylli Gurra nuk e kishte.

Kjo sepse kryetari i ri i KMSH-së ka përfunduar studimet për teologji në universitetin e “Ez’herit” në Egjipt duke u specializuar në “tefsir” (komentim-interpretim Kurani).

Spahiu nuk u ndal thuajse fare tek rivalët e tij në garë ndërsa mesazhet ti kryesore ishin:

“Nën lidershipin tim KMSH-së do të ruajë traditën e parardhësve të mi. KMSH do të vazhdojë të kontribuojë për paqen dhe mirëkuptimin fetar. KMSH do të vazhdoj të luftojë cdo lloj shfaqje ekstremizimi”.

Në 5 vitet e ardhshme, Bujar Spahiu do të drejtojë Komunitetin më të madh të besimtarëve në vend me sfida delikate në një Shqipëri që lëkundet si përherë mes lindjes dhe perëndimit, por për aq sa informacioni ka mbërritur në DOSJA.al, ishte perëndimi që pa tek Bujar Spahiu njeriun intelokutor me besimtarin musliman shqiptar.

“Betohem në emër të Allahut, se do të vazhdoj me besnikëri e përkushtim urdhrat e Islamit, do të punoj me ndërgjegje të plotë islame për lartësimin e fesë së Allahut, do të zbatoj me përpikmëri Statutin dhe Rregulloren e Komunitetit Mysliman, dhe do të punoj me ngulm për forcimin e ndjenjës kombëtare e atdhedashurisë ndër myslimanët e Republikës së Shqipërisë. Allahu më ndihmoftë!”- ishte lutja dhe betimi i Bujar Spahiut pasi mori votëbesimin e anëtarëve të KMSH-së si Kryetar.

Pak më vonë, rivali i tij Ylli Gurra përmendi “Zotin” si term gjatë ligjërimit të tij të mbushur me mllef ndaj procesit zgjedhor.

Bujar Spahiu e ka fituar simpatinë e tij në raport edhe me faktin e thjeshtë se në artikulimin e tij ai nuk e ka për kompleks të përdorë “Allahun xh.h” në artikulimin e tij si klerik, kompleks që Ylli Gurra e ka shumë të theksuar në përditëshmërin e tij si kryemyftiu i Tiranës.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 24 Shkurt 2019, 12:00

Bekimi i OSBE për blerjen e votave

Robert Wilton, nuk do të kishte fituar protagonizmin e dy ditëve të fundit kurrë me një deklaratë serioze, diplomatike, sic i takon një zyrtari të OSBE. Me spor...

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë