LIVE UPDATES
Ekonomi

Kursi i euros i stabilizuar, efekti sezonal drejt përfundimit?

18 Gusht 2021, 06:39 Nga DOSJA
Kursi i euros i stabilizuar, efekti sezonal drejt përfundimit?

Euro shënoi një rënie të lehtë të martën në kursin e këmbimit me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro u këmbye me 121.34 lekë, në rënie me 0.03 pikë krahasuar me të hënën. Monedha europiane pati shënuar një rritje të lehtë në gjysmën e dytë të javës së këaluar, por në ditët e para të kësaj jave kjo rritje nuk ka vazhduar më tej dhe kursi është stabilizuar.

Duke pasur parasysh arritjen e pikut të sezonit turistik, faktori me ndikimin kryesor në këtë periudhë të vitit, nënçmimi i euros në kursin e këmbimit valutor mund të ketë arritur pikën fundore. Kursi i këmbimit të euros preku nivelin më të ulët vjetor më datë 11 gusht, kur u këmbye me 121.18 lekë.

Këtë vit euro nënçmimi sezonal i euros ka qenë më i fortë krahasuar me vitin e kaluar, kur niveli më i ulët kishte qenë 123.36 lekë, i shënuar në fillim të muajit gusht. Sipas agjentëve të tregut, kjo i detyrohet kryesisht një oferte më të lartë të euros në treg, falë prurjeve më të mëdha nga turistët. Falë lehtësimit të ndjeshëm të kufizimeve dhe përmirësimit të gjendjes epidemiologjike krahasuar me vitin e kaluar, turizmi hyrës këtë vit vlerësohet në nivele më të larta krahasuar me vitin e kaluar, duke sjellë efektet e veta edhe në kursin e këmbimit valutor. Gjatëë tremujorit të tretë, Banka e Shqipërisë zhvillon dy ankande për blerje valute çdo muaj, për nevojat të administrimit të rezervës valutore. Por, as ky factor nuk e ka frenuar nënçmimin sezonal të monedhës europiane. Megjithatë, kursi i euros deri tani nuk ka rënë në nivelet e para pandemisë. Në verën e vitit 2019, euro pati rënë deri në 120.75 lekë, në fillim të muajit gusht.

Sidoqoftë, këtë vit leku po fiton terren ndaj euros dhe një tendencë e mbiçmimit të monedhës vendase ka nisur që para sezonit veror, qysh në fundin e tremujorit të parë.

Veç efektit të riaktivizimit të lëvizjes ndërkufitare, një efekt pozitiv në balancat e kursit të këmbimit po jep edhe rritja e eksporteve. Sipas të dhënave të Instat, për shtatë muajt e parë të këtij viti, vlera e eksporteve u rrit me 17%, duke tejkaluar madje edhe nivelet e regjistruara para pandemisë.

Prurjet në rritje të euros dëshmohen edhe nga rritja e lartë e depozitave të reja. Sipas Bankës së Shqipërisë, depozitat e reja në euro për 6-mujorin 2021 arritën në 4.65 miliardë euro, në rritje me 25% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Një faktor tjetër që besohet se sjell prurje të konsiderueshme valutore është edhe ekonomia informale, me flukse që kanalziohen sidomos në sektorin e pasurive të paluajtshme./ MONITOR

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi euro euro

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE