LIVE UPDATES
Sport

Kupa e Afrikës: Burkina Faso flet për “skandal”, pas testeve pozitivë me Covid…

9 Janar 2022, 08:20 Nga DOSJA
Kupa e Afrikës: Burkina Faso flet për “skandal”, pas

KAMERUN – Një polemikë e parë godet Kupën e Afrikës (CAN) në prag të ndeshjes hapëse midis Burkina Fasos dhe Kamerunit, në një kontekst të ndërlikuar shëndetësor.

Ndërsa Burkina Faso i kishte rikuperuar të gjithë lojtarët e saj, të deklaruar pozitivë gjatë përgatitjeve, tani ata u prekën përsëri të premten nga një valë e re rastesh (4 ose 5 lojtarë, duke përfshirë tre mbajtës: Edmond Tapsoba, një nga yjet e Stallions, Oula Abass Traoré dhe Saidou Simpore). Pozitivë janë edhe anëtarët e drejtuesve të ekipit, përfshirë edhe trajnerin Kamou Malo.

“Nuk mund ta pranojmë këtë vendim,”- janë shprehur drejtuesit e Burkina Fasos. Firmin Sanou, ndihmëstrajneri, shpjegon: “Një ekip mjekësor mbërriti të premten në mëngjes, por ne kontaktuam me CAF, të cilët na thanë se nuk vinte prej tyre. Prandaj ne i refuzuam këto teste. CAF duhej të na e dërgonte pasdite ekipin e tij mjekësor, por ai mbërriti në orën 23:00. Prandaj, afatet 48-orëshe nuk u respektuan dhe përveç kësaj, na u bënë rapid teste, jo PCR…

Në fund kemi 4 raste pozitive, për një tjetër thuhet se nuk ka bërë testin edhe pse ai ka qenë i pari që ka bërë! Kjo është e papranueshme dhe pse testet antigjenike? Autoritetet duhet të rishikojnë këtë. Ne nuk mund ta pranojmë këtë vendim. Nëse një grup duhet të bëjë teste PCR, ne duam diçka transparente. Ne nuk duam të humbasim lojtarë të tillë 24 orë para ndeshjes në këto kushte. Duam sqarime dhe konfirmime.”

Edhe kapiteni Bertrand Traoré ishte shumë i zemëruar pas këtij episodi. “Nëse nuk pajtohemi, a mund të kemi të drejtë të ritestojmë lojtarët pozitivë? Duhet të kemi shpjegime. Ky është një skandal. Ne duam të dimë më shumë, u përgatitëm për këtë ndeshje të pare. U rikthyem të gjithë dhe ja tani çfarë ndodh”. Me pak fjalë, Burkina ndihet sikur ka rënë në një kurth.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport burkina faso caf duhej të na e dërgonte edhe trajnerin kamou malo kapiteni bertrand traoré kupa e afrikes presidentit të federatës së futbollit të kamerunit burkina faso caf duhej të na e dërgonte edhe trajnerin kamou malo kapiteni bertrand traoré kupa e afrikes presidentit të federatës së futbollit të kamerunit

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra