LIVE UPDATES
Politike

‘Kunjat’ e Bashës për ‘SyriTV’, Peka: S’është më shpresa e opozitës, është i vonuar

23 Tetor 2021, 13:15 Nga DOSJA
‘Kunjat’ e Bashës për ‘SyriTV’, Peka:

TIRANË– Gazetari Çim Peka iu është përgjigjur kunjave që kryedemokrati Lulzim Basha tha ditën e sotme për ‘SyriTv’. Pas deklaratës së televizioni është katandisur e se duhet të kthehet në një shpresë për demokratët, Peka tha se këto fjalë të Bashës janë të vonuara. I ftuar në ‘Syritv’, Peka tha se Basha nuk është më shpresa e opozitës, duke shtuar se është një tua që ndalon demokratët që të merren me Ramën. Peka shtoi më tej, se një kryedemokrat që thotë se sot është 2% më shumë i votuar se dje, ose tallet me nuk kupton asgjë.

Është pak e vonuar deklarata e Bashës për të qënë korrekt, sepse pas sulmeve të njëpanjëshme publike të Rama, s’mund të mungonte edhe sulmi publik i zotit Basha, i cili sot nuk është gjë tjetër, vetëm është trau që ndalon demokratët për të shkuar dhe për t’u marrë me Ramën. Dhe kjo është gjëja më normale. Basha, i cili foli edhe në emër të zonjë Grida, të zonjës Duma, sepse pyetja në fakt ishte për zonjën Duma, e cila natyrisht nuk mund të flasë, nuk mund ta marrë mikrofonin pa lejen e zotit Basha, tha se “ndiente keqardhje që një televizion që ishte shpresa e demokratëve, nuk është i tillë, por shpreson të kthehet prapë…”

E para e punës, kjo hapësirë ishte shpresa e opozitës dhe është prapë shpresë mediatike e demokratëve, por problemi qëndron se zoti Basha nuk është më shpresë e opozitës! Zoti Basha është absolutisht i vonuar! Kur them “i vonuar”, i vonuar mendërisht përsa i përket kuptimit të politikës sepse një njeri që deklaron sot jam 97%, dy përqind më shumë se para tre ditësh – ky ose tallet me njerëzit dhe shtyn kohën ta provojë se deri ku shkon ose është absolutisht njeri që nuk kupton asgjë. E para kjo. E dyta. “Trari Basha”, trari që ka vendosur Rama mes popullit të opozitës dhe tij, që të mos mbërrijnë tek Rama, sepse ky është problemi i opozitës sot. Problemi i popullit të opozitës është duhet hequr Trarin për të shkuar tek Rama, për t’u marrë me të. Në 8 vite rresht të gjithë faktorët opozitarë, që i kanë besuar Lulzim Bashës, kanë diskutuar çdo platformë me të, Edi Rama ka qenë tre hapa para. E dini pse?! Sepse pa mbaruar takimi, ky njeri raportonte tek ambasadat dhe ambasadat raportonin tek Rama dhe ai sigurisht që dinte çdo gjë që opozita kishte në plan të bënte. Ky njeri për tetë vite rresht është përdoru si tra midis popullit të opozitës hde Ramës, që populli i opozitës të mos shkonte dot tek Rama sepse ai kishte vendosur kreun e PD-së si tra për t’u mbrojtur prej popullit të opozitës. Këtë gjë e ka bërë vazhdimisht. A e kemi ditur?! Nuk është se nuk e kemi thënë. Por ne betejën si hapësirë mediatike e kishim me korrupsionin e zotit Rama. Kur e shikon se ky edhe mbas humbjes së dytë dhe mandatit të tretë në opozitë të popullit të opozitës, vazhdon të sillet si fitues dhe mendon se mund ta bëjë veten sërish tra, ndërmjet popullit të opozitës dhe Ramës, sigurisht që duhet reaguar edhe më shumë. Gënjeu kur tha se unë dhe zoti Rushaj ndajmë të njëjtin mendim për Kuvendin.

Nuk ka asnjë kërkesë për një Kuvend i cili do të gjykojë për një vendim të qeverisë amerikane! Është mashtrues publik! Nuk ka! E dyta, statuti thotë qartë se kush e mbledh Kuvendin: e mbledh 1/4 e delegatëve. Ky vazhdon të mendojë dhe shikoni: të gjitha ato që shpërndan Taulant Balla me mediat e tij të sponsorizuara edhe nga droga, të gjitha ato del e i thotë dhe Lul Basha.Po të ulesh me rrethin e Taulant Ballës, të gjithë thonë se Basha do të mbajë vulën dhe do të konsiderohet si strukturë paralele. Këtë gjë del dhe e thotë Basha sot. Pse them Balla dhe Basha?! Shikoni! Njeriu që ka akuzuar Ballën për Toyota Yaris, sot e pëshpërit përciptas dhe shprehet i zhgënjyer pse ata nuk janë dënuar. Por a e dini çfarë ka ndodhur? Sepse që të largojmë traun për t’u marrë me Ramën, duhet të merremi fillimisht me këtë që ka qenë trau, ka qenë dera e mbyllur për të shkuar dhe për t’u marrë me Ramën. Ky njeri që i ankohet drejtësisë se nuk paska vepruar për Toyota Yaris, është njeriu që zhvillonte aktivitete elektorale para 25 Prillit në lokalet e personave që mund të kenë faj, mund të mos kenë faj, sepse kur i akuzon Lulzim Basha zakonisht është gjobë .’- tha Peka.

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu drejtua gazetarit të ‘Syritv’ gjatë konferencës me mediat, duke i thënë se i vjen keq për gjendjen të cilën është katandisur televizioni. Basha i tha gazetarit Ermal Rizajt se shpreson që media ku ai punon, të rikthehet sërish në një shpresë për demokratët.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike basha me gazetaret 23 tetor 2021 Çim Peka kunjat per syri.tv Lulzim Basha basha me gazetaret 23 tetor 2021 Çim Peka kunjat per syri.tv Lulzim Basha

Sondazh

Poll

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën