LIVE UPDATES
Politike

Kryetari i Grupit Parlamentar i PD-së del kundër Berishës, Rushaj: Nuk jam dakord me akuzat e tij

15 Shtator 2021, 10:22 Nga DOSJA
Kryetari i Grupit Parlamentar i PD-së del kundër Berishës,

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Alfred Rushaj këtë të mërkurë në një lidhje direkte për ABC Live me gazetaren Juli Xhokaxhi ka komentuar vendimin e kryedemokratit Lulzim Basha për përjashtimin nga grupi parlamentar i Berishës.

Rushaj në fjalën e tij ka theksuar se vendimi i Bashës ishte brenda standardit që ka partia që çdo person i shpallur non grada dhe nëse prek historinë si në rastin e Berishës do të përjashtohet nga grupi parlamentar.

Gjithashtu ai është shprehur se shpreson që shumë shpejt Berisha ta përfundojë rrugën që ka nisur, që sipas tij nuk e vë në dyshim që emri i tij s’duhet të ishte në listat e personave të shpallur non grada.

“Vendimi që është marrë për doktor Berishën është i vështirë dhe ngjall emocione nga një pjesë e mire dhe simpatizantët e PD-së. Unë jam munduar që ta vë veten në lëkurën e Bashës dhe të zotit Berisha dhe është një pozicion shumë i vështirë. Duhet thënë se jashtë diskutimeve me presionin dhe kërkesat e ndryshme që kanë bërë partnerë tanë është e rëndësishme që ne të kemi parasysh se ka pasur parasysh një standard. Standardi është arma më e madhe që ka një politikan për të krijuar besim tek qytetarët. PD-ja në mënyrë zyrtare ka kërkuar në mënyrë zyrtare që çdo person që është pjesë e PD-së dhe është shpallur nën grada dhe të përjashtohet nga grupet parlamentare, dhe pse ne e dimë se Berisha nuk ka vend në atë listë por ishin të tjerë ato që e përfshin ë emrin e tij.

Ne e aplikojmë standardin dhe kur bëhet pjesë për historinë tonë, Berisha për çdo demokrat konsiderohet si personi që bëri një betejë pa kompromis për rrëzimin e komunizmit. Cilësohet si personi që ka punuar dhe është personi kryesor që arriti sukses në nismat që ka marrë. Ka qenë një vendim i vështirë, por kjo tregon se PD-ja është e vendosur për të zbatuar një standard që vijon të na krijojë dhimbje,

Ne e mendojmë dhe e besojmë që kjo gjë do të mund të rregullohet rrugën që Berisha ka marrë për përcaktimin e pozicionit të tij do të ketë një drejtim të mirë për të he për Partinë Demokratike”, është shprehur Rushaj.

Ndërkohë ai është shprehur se nuk është dakord me akuzat e bëra së fundmi nga Berisha, në lidhje me këtë vendim që sipas tij është brenda standardit të partisë.

Ndërsa sa i përket për ndonjë plan tjetër që PD ka pas ngjarjeve të fundit, ai është shprehur se vetëm një plan është në këtë nismë dhe beson se Berisha nuk ka qëllim përçarjen e partisë.

“Unë e kam dëgjuar Berishën në ligjërimin e tij të fundit dhe nuk ndaj mendimin që ai ka jashtë çdo lloj kërkese të tij të ligjshme për të zbatuar statutin, ndaj çdo lloj pozicioni e kuptoj vendimin dhe nuk ndaj të njëjtin mendim për akuzat që ai ka bërë.

Nuk ka plan B unë e besoj Berishën kur thotë se nuk ka në plan përçarjen e Partisë dhe duhet bërë shpjegimi i vendimmarrjes. Nga qëndrimi jonë për zgjedhjet e 25 prillit nuk ka ndryshuar asgjë dhe grisja e fletëve të votimit për kryetaren e parlamentit ishte një mesazh për të treguar se nuk jemi dakord me atë që u ndodhi shqiptarëve në 25 prill. Në mënyrë të hapur dhe në një precedentë që nuk është krijuar nga 30 vjet, opozitës iu mohua përfaqësimi në komisionet parlamentare një e drejtë që e jep rregullorja e kuvendit dhe kushtetuta. çfarë duhet të bëjmë ne?”, ka thënë ai.

Marre nga Abcnews

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike alfred rushaj alfred rushaj

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE