LIVE UPDATES
Bota

Kryeministri britanik dhe gruaja e tij gjobiten për shkelje të rregullave anti-Covid

12 Prill 2022, 14:25 Nga DOSJA
Kryeministri britanik dhe gruaja e tij gjobiten për shkelje të

BRITANI- Kryeministri britanik Boris Johnson, gruaja e tij Carrie, si dhe kancelari Rishi Sunak, janë njoftuar se do të gjobiten për thyerjen e rregullave të bllokimit.

Sipas Skynews, njoftimet fikse të penalitetit janë rezultat i një hetimi të Policisë Metropolitane në partitë në Downing Street dhe Whitehall në 2020 dhe 2021. Johnson do të bëhet kryeministri i parë në detyrë që do të dënohet për shkelje të ligjit.

Laburistët kërkuan menjëherë dorëheqjen e kryeministrit dhe kancelarit, ndërsa kreu i Liberal Demokratëve, Sir Ed Davey bëri thirrje që parlamenti të tërhiqet për një votëbesim ndaj Johnson.

Më herët, Met zbuloi se kishte referuar më shumë se 50 raste për dënime fikse si rezultat i hetimit, të quajtur ‘Operacioni Hillman’. Kuptohet se në të gjithë vendin ka pasur pak shembuj të më shumë gjobave të bllokimit që janë lëshuar në lidhje me ndonjë adresë të vetme.

“Kryeministri dhe kancelari kanë marrë sot njoftimin se policia Metropolitane synon t’u lëshojë atyre njoftime fikse penaliteti.“-tha një zëdhënës.

Në janar, Met nisi një hetim për 12 ngjarje ku mund të ishin shkelur kufizimet. Nuk dihet ende se me cilën ngjarje apo event lidhen gjobat për çiftin Johnson dhe Sunak, megjithëse dihet se të tre morën pjesë në festën e ditëlindjes së tij në qershor 2020.

“Me sinqeritet, në atë kohë nuk më shkonte mendja se kjo mund të ishte një shkelje e rregullave. Por, sigurisht, policia ka gjetur të kundërtën dhe unë e respektoj plotësisht rezultatin e hetimit të tyre”, tha Johnson.

Policia lëshoi ​​20 gjobat e para më 1 Prill për njerëzit që morën pjesë në një dozë largimi për një zyrtar numër 10 më 18 qershor 2020 në ndërtesën e zyrës së kabinetit në 70 Whitehall. Njoftimet e fiksuara të gjobës nuk përbëjnë një dënim penal, por mund të rezultojnë në thirrje gjyqësore dhe ndjekje penale nëse nuk paguhen.

12 ngjarjet e hetuara nga policia u zhvilluan në tetë data të veçanta dhe përfshijnë një ngjarje të organizuar në kopshtin e Downing Street më 20 maj 2020, nga sekretari kryesor privat i Kryeministrisë, Martin Reynolds. Një tjetër ishte një mbledhje surprizë për ditëlindjen e Johnson në dhomën e kabinetit në qershor 2020, ku mori pjesë edhe kancelarja.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota  rishi sunak boris johnson carrie symonds  rishi sunak boris johnson carrie symonds

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra