LIVE UPDATES
Politike

Kriza politike, ‘Zgjidhja’ propozon: Doni Paktin Kombëtar apo marrëveshje Rama-Basha?

28 Maj 2019, 17:54 Nga DOSJA
Kriza politike, ‘Zgjidhja’ propozon: Doni Paktin Kombëtar apo

TIRANË- Kryesia e Partisë Zgjidhja ka dalë sot me një deklaratë në lidhje me krizës politike. Në një deklaratë pas mbledhjes së djeshme, Zgjidhja ka propozuar Paktin Kombëtar për zgjidhjen e krizës.

“Në funksion të kësaj, partia ‘Zgjidhja’ do të organizojë disa tryeza të rrumbullakta, takime e seanca debati me grupet e interesit, botën akademike dhe shoqërinë civile”, shkruhet më tej.

Deklaratë e kryesisë së partisë ‘Zgjidhja’

Kryesia e partisë ‘Zgjidhja’, në mbledhjen e datës 27 Maj 2019, pasi analizoi gjendjen në vend dhe diskutoi për mënyrat e zgjidhjes së krizës së rëndë politike, vendosi që më 28 qershor të mbahet mbledhja e Forumit Kombëtar të partisë ‘Zgjidhja’, për të analizuar hapat e mëtejshëm që do të hidhen për zgjidhjen përfundimtare të krizës dhe për zgjedhjet e reja vendore e ato parlamentare të parakohshme.

Partia ‘Zgjidhja’ do të miratojë në këtë Forum programin minimal dhe prioritetet e alternativës së saj qeverisëse vendore dhe kombëtare. Në funksion të kësaj, partia ‘Zgjidhja’ do të organizojë disa tryeza të rrumbullakta, takime e seanca debati me grupet e interesit, botën akademike dhe shoqërinë civile.

Kryesia e partisë ‘Zgjidhja’ i dha mbështetje të plotë nismës për Paktin Kombëtar të propozuar nga kryetari i saj, Koço Kokëdhima, në prill 2019, si e vetmja rrugëdalje nga kriza ciklike që ka pllakosur vendin. Ky pakt konsensual e gjithëpërfshirës do t’i japë fund rrënimit të mëtejshëm dhe sundimit primitiv e autokratik të Shqipërisë nga dy njerëz të vetëm dhe do të hapë një epokë demokratike, një fillim të ri për të gjithë, për popullin, ekonominë dhe shtetin tonë.

Kryesia e partisë ‘Zgjidhja’ u drejton pyetjet pasuese të gjithë shqiptarëve:

Çfarë besoni dhe dëshironi: një Pakt të madh Kombëtar për demokratizimin e zgjedhjeve, qeverisjes, ekonomisë dhe institucioneve, apo një marrëveshje të re të dy drejtuesve të gjithëpushtetshëm të PS-së dhe PD-së?

Çfarë i bën këta dy njerëz kaq të fuqishëm si askund në ndonjë demokraci tjetër në botë, “të aftë” të sjellin shkatërrimin e shpresës, depresionin, plaçkitjen, kataklizmën dhe apokalipsin e njëherazi të jenë të paisur me “zotësinë” si e vetmja zgjidhje, aftësi reaguese, mëshirë dhe mundësi për të dalë nga luftërat, përplasjet, përçarjet, ndarjet dhe kolapsi ku na zhysin çdo vit?

Partia ‘Zgjidhja’, si artikuluesja e parë e tezave për një Shqipëri demokratike dhe europiane do të vijojë afrimin e kapitalit human dhe të intelektualëve të paangazhuar në çdo qark të vendit, ndërsa vendosi që kandidatët për kryetarë bashkie të mos jenë nën moshën 35 vjeç.

Zgjidhja mbështet njerëzit e mençur të Shqipërisë që të kandidojnë për këshilltarë e kryetarë bashkish dhe për deputetë nën siglën e saj pavarësisht se mund të mos jenë anëtarë të partisë. Njerëzit e mençur dhe të lirë në pushtet do të marrin vendime të mençura e të mira për popullin dhe për shtetin tonë.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike koço kokëdhima kriza politike ne shqiperi pakti kombetar partia zgjidhja koço kokëdhima kriza politike ne shqiperi pakti kombetar partia zgjidhja

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh