LIVE UPDATES
Sport

Kristiano Ronaldo, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave…

26 Nëntor 2020, 15:57 Nga DOSJA
Kristiano Ronaldo, golashënuesi më i mirë i të gjitha

ITALI – Me golin në ndeshjen e fituar 2-1 nga Juventusi ndaj Ferencvaroshit  në Champions League, yllin portugez Kristiano Ronaldo shkoi në kuton e 749 golave, të realizuar zyrtarisht gjatë karrierës së tij sportive.

Pele është padyshim futbollisti më i mirë në botë, i cili ka shënuar 767 gola, megjithëse ai pretendon se ka realizuar më shumë se 1,000 gola. Ndërsa rivali i përjetshëm i Ronaldos, argjentinasi Liones Mesi, është 38 gola prapa Roniet, në shifrën e 711 golave, por argjentinasi ka luajtur 143 ndeshje më pak, sipas Transfermarkt.

Me 102 gola për Portugalinë, goli me Juventusin ishte i 647-ti i Ronaldos në klube. 749 golat janë realizuar në 1,025 ndeshje, prej të cilave 857 me klubet dhe 168 me kombëtaren e vendit të tij. Dhe 35-vjeçari, që pretendon se do të luajë deri në fund të dyzetave, me gjasa është i destinuar të thyejë edhe rekordin historik të Pele.

Sidoqoftë, rivali i madh për titullin “lojtari më i mirë i të gjitha kohërave”, argjentinasi Mesi është gjithashtu në rrugën për ts kaluar rekordin e Pele. Ylli i Barcelonës ka shënuar 640 gola për Barçën dhe 71 për Argjentinën. Madje shumë argumentojnë, se Mesi do t’i eklipsojë, si Ronaldon ashtu edhe Pele, paçka ai aktualisht ka vetëm 38 gola më pak se Ronie dhe 56 më pak se Pele. Ata mbështeten në faktin se “Pleshti” është 33 vjeç dhe ka luajtur vetëm 882 ndeshje.

Por gjithsesi, tani për tani, Kristiano Ronaldo është më afër kryet të listës së rekordmenëve. Ka mendime që ai mund të jetë edhe më afër totalit të Pele, por me shumë argumentojnë, se 749 golat e CR7 nuk përfshijnë golat e shënuar në ndeshje jozyrtare, të cilët dhe ata duhet të llogariten. Gjithsesi, nëse Kristiano Ronaldo vazhdon me këto ritme, rekordi i Pele nuk do ta ketë jetën të gjatë…

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sport Sport cr7 Ferencvaroshi Juventusi Kristiano Ronaldo lionel mesi pele portugalia Ylli i Barcelones cr7 Ferencvaroshi Juventusi Kristiano Ronaldo lionel mesi pele portugalia Ylli i Barcelones

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje