LIVE UPDATES
Politike

Krisje brenda opozitës? Vasili: S’janë gojë të liga, por të paguara! PS është parti e turpit

31 Mars 2021, 18:10 Nga DOSJA
Krisje brenda opozitës? Vasili: S’janë gojë të liga,

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili i ftuar në emisionin ‘’Frontline’’ të Marsela Karapanços në Neës24 ka folur për zërat se mes opozitës ka krisje. Vasili thotë se këto ‘gojë’ nuk janë të liga e as të zgjuara, port ë paguara.

Sipas tij, marrëveshja e para pak javëve PD-LSI ishte thjesh simbolike pasi bashkëpunimi ka nisur që në 2017 kur kjo e fundit doli në opozitë.

Sa për fushatën, Vasili thotë se LSI kësaj radhe ishte e vendosur mos cedonte tek programi, pasi kërkonte të ofronte një alternativë ose ndryshe do të përfundonte tek tepsia apo timoni siç bëri Rama në 2017.

“Patjetër që fushata është prvijuar qartë, në dy drejtime, keni parë qoftë tek kandidatët, LSI prej kohësh evidentoi pothuajse në tërësi gjithë ekipin, edhe linjat themelore të programit electoral, që ishin me detaje interesante. Koha na dha të drejtë, sepse pamundësia për ta përmbushur pasi kaluam në opozitë çoi vendin në thyerje dhe në këtë pikëpamje, në dy drejtime, me kandidatë të afirmuar prej kohësh, puna elektorale në terren, dhe aafirmimi i detajeve të programit. Nga lufta në evazioni fiscal, mbështetja për të rinjtë, etj. Aty ku duhet të ecë çdo forcë politike në Shqipëri, ne kemi insistuar të mos çedojmë tek programi, pasi shmangia nga idetë për të qeverisur nga çon tek tepsia e timoni. Kam refuzuar të pranoj humbjen e 2017 sepse isha kryetar, dhe koha më dha të drejtë, kush shkon me program ka mundësi për të ofruar, dhe të themi çfarë mbajti apo çfarë nuk mbajti. PS ka zgjedhur, do doja një kryeministër në atë kohë apo kryetar partie që të përballnim programet. Një LSI që brenda 24 orëve nga një forcë pa të cilën nuk bëheshin dot reformat, kur tha aleanca jonë mes nesh dhe LSI është përtej meje dhe Ilir Metës. Kur u tronditën elementët e karrierës personale, u bë forcë armiqësore LSI për t’u zhdukur. Ju thashë, nuk e marr dot unë, seriozisht e marr se është kryeministër, por etk inkoherenca dhe koherenca, s’keni ku e gjeni një të dytë të tillë, s’kam çfarë të them. Deklaronte në dhjetor të 2016, aleanca ime me LSI shkon përtej meje dhe Ilir Metës. Ç’hyn Meta që s’është sot kryetar partive? Si ndodhi kjo gjë? Duhet pyetur, unë e di që do thotë një thes me parabolira. Ai ka problem me logjikën dhe arsyen.”

Pyetja: Krisje brenda opozitës?

Kam disa vite që qesh me këto, nuk janë gojë të liga, por të paguara. Po të ishin të liga e të zgjuara do bënin një analizë. Nuk besoj se ka një aleancë 4-vjeçare që nis nga ditët e para në opozitë. Bashkëpunimi jonë nuk nis me firmosjen, ishte simbolike, ndarje programore. Ka filluar që në 2017, kemi bërë mbledhjet e përbashkëte, u finalizua në 2019. Etapa të një bashkëpunimi, në betejë dhe aksion. Kemi kaluar një betejë në terren nga më intensivet. Në 2017, koherenca është e plotë. Kur kemi dalë në opozitë, pasi konkluduam cilët ishin elementët parimorë, dhe rrezikshmërinë e Ramës pas vjedhejs së zgjedhjeve, sepse si ne dhe PD u vendosëm para saj. E kam deklaruar që në 28 qershor, kur kam thënë që këto janë zgjedhjet më të shëmtuara. Dhashë dorëheqjen ndaj kësaj forme proteste ndaj zgjedhjeve, për asnjë arsye tjetër. Pastaj dosjet e jashtëzakonshme jo se më dhanë të drejtë, por krimi, Policia e Rama. Ka shumë rëndësi. Nuk kërkohen ndjesë për faje të rënda penale, pasi kryeministri rëndon zgjedhjet. Po të jetë interesante mund të bëj dhe koment të shkurtër. Rilindja është shportë e madhe karavidhesh, por nëse objektivi individual i ministrit të brendshëm. Sigurisht, drejtimi politik i është atribuar një njeriu individual, nuk i jep parlamenti, kushetuta jonë, zv/ministrat, i delegon, nëse ka objektiv individual jep dorëheqjen ministri i brendshëm. Edhe Rama madje. Më pas vjen një qeveri tranzitore. PS është parti e turpit, ministri është larguar tani. Këtu bëhet, nuk ka ligj e norma, Kushtetutë, por interes. Ministri o jep dorëheqjen, ose nuk delegon dot. Në vitin 2013, kam qenë zv/kryebashkiak i Tiranës, kandidova në Fier, dhashë dorëheqjen sepse e kisha të pamundur të ndiqja dy angazhimet. Ky shtet ka rënë, kjo është një batërdi, njëri thotë ia jap zv/ministrit. Ne jemi në betejë me ta. Një klimë normale e zgjedhjeve, qeveria tranzitore do ishte e mirë. U hodhën si qentë, ministri i brendshëm o të rrijë në detyrë, o të japë dorëheqjen.”- tha Vasili.

Marrë nga BalkanWeb

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Politike Politike petrit vasili zgjedhjet 25 prill 2021 petrit vasili zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos