Sociale

Kremtohen Pashkët Ortodokse! Besimtarët në Kisha, ruajnë distancën dhe mbajnë maska, festohet nën ndikimin e pandemisë! Ora policore e zhvendos meshën në mëngjes

FOTO
Në të gjitha kishat ortodokse të vendit, për vitin e dytë radhazi, po kremtohet festa më e rëndësishme e kalendarit ortodoks, e ndikuar nga masat anti COVID.
Featured image of article: Kremtohen Pashkët Ortodokse! Besimtarët në Kisha, ruajnë distancën dhe mbajnë maska, festohet nën ndikimin e pandemisë! Ora policore e zhvendos meshën në mëngjes Pashket ortodokse

TIRANË– Besimtarët ortodoksë në të gjithë Shqipërinë kremtojnë sot ngjalljen e Jezu Krishtit në meshën e Pashkëve. Në të gjitha kishat ortodokse të vendit, për vitin e dytë radhazi, po kremtohet festa më e rëndësishme e kalendarit ortodoks, e ndikuar nga masat anti COVID.

Qytetarët qëndrojnë në distancë nga njëri-tjetri si dhe disa prej tyre nuk largojnë maskën nga vetja.

Mesha do duhej të mbahej në mesnatë, por për shkak të koronavirusit dhe orës policore ajo u zhvillua në mëngjes ku besimtarët po marrin dritën e shpresës që nuk perëndon kurrë në ambientet e brendshme të Kishës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Festa e Pashkëve Ortodokse shoqërohet me vezën e kuqe, bukën e ëmbël, flakën e shenjtë dhe mishin e qengjit. Vezët janë simbol i jetës, ndërsa ngjyra e kuqe simbolizon sakrificën e Jezu Krishtit, që është e mbyllur dhe e përgjumur brenda lëvozhgës së saj, ndërsa ngjyra e kuqe e vezëve simbolizon sakrificën dhe në rastin konkret, sakrificën e Krishtit, simbolikë e fitores, gëzimit dhe jetës.

Një tjetër traditë e festës është buka e pashkës, ku vendoset veza e kuqe në mes, e cila duke qenë e ëmbël shpreh kuptimin e ëmbëlsisë dhe lumturisë, të cilat i përmbajnë fjalët e Zotit dhe lutjet e besimtarëve.

(a.b)/dosja.al

 • 14:22

  Vjosa Osmani uron Pashkët për besimtaret Ortodoks: Uroj që paqja dhe respekti të mbretërojë në secilën familje!

  Vjosa Osmani

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar të gjithë besimtarët ortodoks të cilët festojnë ditën e sotme Pashkët.

  Në një postim të bërë në ‘Facebook’ ajo ka përmendur edhe situatën pandemike, duke mos lënë pa kujtuar mjekët, të cilët bëjnë të pamundurën për të zvogëluar humbjet.

  Postimi i plotë:

  “Sot besimtarët ortodoksë kremtojnë Pashkët. Ringjallja, ringritja dhe shpresa janë elementet kryesore të kësaj feste, e cila edhe këtë vit po kremtohet në rrethana jo të lehta për secilin prej nesh.Nëpërmjet solidaritetit dhe urimeve virtuale, sot besimtarët do të mund ta përçojnë mesazhin e Pashkëve, duke respektuar masat anticovid dhe duke uruar që festimi i radhës nuk do të na gjejë të distancuar fizikisht.Festat si kjo janë manifestim i vlerave tona të përbashkëta njerëzore, humanizmit e solidaritetit me të cilat çdo betejë fitohet, ngjallet shpresa për të ardhmen!Në këtë ditë feste, duhet t`i kujtojmë ata që po bëjnë të pamundurën për t`i zvogëluar humbjet dhe dhimbjet nga pandemia.Kremtet tona tradicionalisht janë shquar për solidaritet të ndërsjellë. Në këtë ditë, uroj që paqja dhe respekti të mbretërojë në secilën familje! Pashkë të mbara për të gjithë besimtarët ortodoksë!”
 • 15:35

  Dom Gjergj Meta kërkon moment reflektimi për gratë shqiptare: Asgjë s’ka vlerë pa Zonjat e jetës së përditshme

  Dom Gjegj Meta

  Ipeshkvi i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta ka ftuar shoqërinë shqiptare gjatë meshës së djeshme, për reflektim të thellë mbi problematikat dhe gjendjen e vështirë në të cilën gjendet gruaja shqiptare në kohët që jetojmë.

  Në meshën kushtuar Pajtorës së Shqipërisë, ai zgjodhi muajin i cili ishte kushtuar kremtimeve të Zojës së Këshillit të Mirë, për të kërkuar këtë moment reflektimi.

  Ai tha se asgje nuk ka vlerë në rast se nuk vlerësohet sakrifica e gruas në jetën tonë të përditshme. Dom Gjergji, vuri theksin tek fenomeni i papunisë dhe i shfytëzimit të punës, duke marrë shkas që ky muaj nisi me Ditën e Punëtorëve.

  Ipeshkvi i bën thirrje të gjithë politikanëve të mos zgjedhin rrugët e shkurtra dhe të gabuara per pasurim si vjedhjet, drogën apo korrupsionin.

  Përgjatë këtij muaji lutjet e të krishterëve i drejtohen Pajtores së Shqipërisë, duke i kërkuar ndërmjetësim, veçanërisht në këto kohë të vështira kur po përballemi me pandeminë dhe problematika të shumëllojshme.

  Pjesë nga fjalimi:

  “Ka ende shumë gra që dhunohen, diskriminohen, që nuk u jepet zë në shoqëri dhe as në kishë. Nuk ka vlerë asnjë meditim, asnjë rruzare, asnjë devocion, as një shtegtim në vendet e Zonjës nëse nuk hedhim sytë e mendjes dhe zemrës nga Zojat e jetës sonë të përditshme. Papunësia është fenomen shqetësues, i cili ka bërë që qindra e mijëra të rinj shqiptarë të braktisin vendin tonë. Fenomen ky që ende vazhdon dhe ka gjasa të vazhdojë akoma nëse nuk vihen në jetë programe dhe strategji punësimi. Nga ana tjetër shfrytëzimi i punëtorëve duke mos i paguar ata si duhet, duke i nënpaguar apo edhe kur i paguan mirë me koston e të shndërruarit në skllevër të zotërinjve të tyre. Janë shumë ata që zgjedhin këto rrugë të shkurtra, përmes korrupsionit, vjedhjes së pasurisë publike, kultivimit të lëndëve narkotike, manipulimit të koshiencave e kështu me radhë.”

 • 11:43

  Të përqafuar! Kryemadhi i hedh krahun Metës, uron Pashkët: Gëzuar nga ne të dy!

  Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta

  Monika Kryemadhi ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Pashkëve Ortodokse. Ajo ka ndarë një foto së bashku me presidentin Meta ku shihet që i ka hedhur krahun. Kryetarja e LSI-së i shpreh urimet qytetarëve për këtë ditë të veçantë.

  MESAZHI: Miq dhe dashamirës, GËZUAR nga ne të dy! Zoti është i madh dhe gjithmonë pranë atyre që besojnë tek e mira. Bekime për ju dhe familjet tuaja.

 • 10:56

  Meta i veshur me ‘hoodie’ të kuq, Kryemadhi me kanatjere të bardhë! Presidenti uron besimtarët për Pashkët Ortodokse

  Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi

  Presidenti Ilir Meta ka uruar të githë besimtarët ortodoks për Pashkët. Ai ka ndarë një foto ku shihet me Monika Kryemadhin. I veshur me ‘hoodie’ ngjyrë të kuqe Meta shihet përkrah Kryemadhit e cila ka zgjedhur që këtë ditë të dielë të shfaqet me kanatjere të bardhë. Meta uron në ‘Facebook’ besimtarët që drita e kësaj dite ti ngrohë zemrat dhe të ndricojë familjet shqiptare me shpresë, mbarësi dhe gëzim.

  MESAZHI:  Gëzuar Pashkën!Drita e kësaj Dite të Shenjtë të ngrohë zemrat dhe të ndriçojë gjithmonë familjet tuaja me shpresë, mbarësi dhe gëzim!

 • 10:31

  Yuri Kim uron besimtarët: Gëzuar Pashkën Ortodokse nga të gjithë ne në Ambasadën e SHBA!

  Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë për pashkët. Me anë të një urimi të bërë në ‘Twitter’, Kim shkruan se i uron qytetarëve shpresë në këto ditë pranvere.

  MESAZHI: Gëzuar Pashkën Ortodokse nga të gjithë ne në Ambasadën e SHBA në Tiranë! Ju urojmë shpresë në këto ditë të bukura pranvere.

 • 10:15

  Besimtarët ortodoksë në Durrës kremtojnë Pashkën, masat anti-covid zhvendosin ritet në mëngjes

  Mesha

  Pandemia zhvendos meshën e Pashkës, po jo gëzimin në zemrat e besimtarëve dhe mesazhin e Pashkës në kohë të vështira. Besimtarët ortodoksë në Durrës kremtuan Pashkët duke uruar njëri-tjetrin për shëndet e mbarësi. Masat kufizuese anti-covid e zhvendosën meshën e Pashkëve nga mesnata në mëngjesin e së dielës. Shumë besimtarë durrsakë u mblodhën në kishën ”Apostull Pavli dhe Shën Asti” për të ndjekur shërbesën e Ngjalljes dhe Liturgjinë Hyjnore që u zhvillua mëngjesin e së dielës për të respektuar orarin e kufizimit të lëvizjes.

  Një mesazh për të gjithë besimtarët e dha edhe At Spiro Kostuli: “Pavarësisht kushteve në të cilat ndodhemi në shkallë globale, ‘Ngjallja e Krishtit’ mbizotëron në zemrat dhe shpirtrat e njerëzve dhe pikërisht ky gëzim dhe kjo dritë që mbizotëron në ditën e ngjalljes na bën të harrojmë dhe të mos kufizohemi nga çdo lloj privimi momental që po na kushtëzon jeta e sotme. Prandaj dua t’i uroj të gjithë të krishterët ortodoksë ‘Krishti u ngjall’, gëzuar edhe për shumë vjet Pashkët”. Shërbesa e Ngjalljes u pasua nga rituali i marrjes së flakës së ngjalljes dhe ndarja e fjalës së mirë. Përveç flakës, edhe vezët e kuqe dhe buka e ëmbël e Pashkës janë simbole të kësaj dite festive që për të dytin vit radhazi zhvillohet në kushtet e pandemisë.

 • 9:05

  Basha uron besimtarët ortodoksë për Pashkët: Drita e ringjalljes i mbushtë zemrat dhe vatrat e çdo familje shqiptare!

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë për festën e Pashkëve. Me anë të një postimi, Basha uron që drita e ringjalljes ti mbushë zemrat dhe vatrat e çdo familje shqiptare me shpresë dhe besim.

  URIMI I BASHËS: Të gjithë besimtarëve ortodoksë ju uroj nga zemra Gëzuar Pashkët!Drita e ringjalljes i mbushtë zemrat tuaja dhe vatrat e çdo familje shqiptare plot me shpresë dhe besim se e mira do të mundë çdo sfidë, dhimbje dhe padrejtësi.Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Shto Koment