LIVE UPDATES
Aktualitet

KPP zbulon shkelje në tenderin 600 mln lekë të Laert Duraj për bojë printeri (Dokumente)

16 Shtator 2020, 17:24 Nga DOSJA

Rivaliteti mes dy kompanive të pajisjeve teknologjike për një tender me fond 600 milionë lekë (të vjetra) për tonera boje për Posta Shqiptare sh.a, zbulon një vendimmarrje në kufijtë e skandalozes nga ana e institucionit të drejtuar nga Laert Duraj.

Posta Shqiptare ka shpallur në Mars 2020 një tender për blerjen e tonerave (depozita boje) për printerat “Canon” dhe “Dell” që janë në funksion në zyrat e institucionit. Vlera limit e tenderit ishte parashikuar mbi 60 milionë lekë të reja, pa TVSH.

Në tender morën pjesë 3 kompani, nga të cilat dy u skualifikuan dhe në garë mbeti vetëm një prej tyre, e cila u shpall edhe fituese.

Një prej kompanive u skualifikua, pasi nuk kishte paraqitur ofertë ekonomike. Ndërsa tjetra u largua nga gara, pasi titullari i autoritetit kontraktor, Laert Duraj, nëpërmjet Komisionit të Vlerësimit të Ofertave (KVO), kishte konstatuar se ajo nuk kishte paraqitur në tender mallin e kërkuar sipas specifikimeve teknike. Kompania e skualifikuar, “Infosoft”, e cila kishte dhënë edhe një ofertë rreth 100 milionë lekë (të vjetra) më të ulët se fituesi, e ankimon vendimin e Posta Shqiptare. Institucioni i drejtuar nga Laert Duraj e rrëzoi ankesën, duke lënë në fuqi vendimin e saj paraprak. Në këto kushte, kompania e skualifikuar iu drejtua Komisionit të Prokurimit Publik. Ky institucion, me një vendim 5-0 të anëtarëve të saj, hodhi poshtë pretendimet e Posta Shqiptare, duke i dhënë të drejtë argumentave të paraqitur nga ankimuesi.

“Rrëzohet” Laert Duraj
“Boldnews.al” ka siguruar vendimin e plotë të Komisionit të Prokurimit Publik, në të cilin, përveçse u rrëzua qëndrimi i “Posta Shqiptare”, po zbulon edhe disa detaje të dyshimta mbi mënyrën se si kanë vepruar vartësit e Laert Duraj në këtë procedurë të prokurimit publik.

Sipas të dhënave zyrtare, kompania “Infosoft”, e cila kishte paraqitur ofertë në vlerë 37 milionë lekë (të reja), u skualifikua, pasi “Posta Shqiptare” sh.a konstatoi se boja e printerit, e paraqitur prej saj, nuk ishte me të njëjtat numra serie, të kërkuar në specifikime teknike.

Kompania e skualifikuar renditi disa arsye se përse vendimi i Laert Duraj ishte tërësisht i gabuar. Sipas ankimuesit, boja e printerit, e paraqitur prej tij, ishte prodhim i kompanisë së kërkuar nga autoriteti kontraktor, ishte origjinal, me cilësitë e kërkuara, si edhe për printerat që kishte vendosur vetë “Posta Shqiptare”.

Diferenca e vetme, e cila i ka shërbyer ‘Posta Shqiptare” për skualifikimin e saj nga gara është “part number”, një numër serie që nuk lidhet aspak me cilësitë e bojës, por vetëm me vendin, ku është prodhuar toneri përkatës, në morinë e filialeve prodhuese që kanë kompanitë gjigande ndërkombëtare në shtete të ndryshme.

Madje, siç konstatoi ankimuesi, edhe kompania e shpallur fituese “E…” shpk, e cila dha ofertën 47 milionë lekë (të reja), kishte paraqitur të njëjtat tonera boje dhe ishte kualifikuar.

Komisioni i Prokurimit Publik deklaron se, për një vendimmarrje më të drejtë mbi ankimin, i është drejtuar në mënyrë elektronike selive të kompanive prodhuese të tonerave të bojës, “Canon” dhe “Dell”.

Por, për shkak ndoshta edhe të faktit se shqyrtimi i rastit është bërë gjatë muajit Gusht, KPP nuk arriti të marrë përgjigje nga kompanitë ndërkombëtare.

Në këto kushte, Komisioni i Prokurimit Publik vendosi të zhvillonte seancë dëgjimore dhe ballafaqimi mes palëve.

“Posta Shqiptare” sha i qëndroi vendimit të saj për skualifikimin e “Infosoft”, ndërsa kompania private paraqiti objeksionet e saj.

Gjatë ballafaqimit, KPP konstatoi se “Posta Shqiptare” sha nuk kishte kryer asnjë lloj verifikimi, për të provuar nëse produkti i paraqitur në tender nga kompania ankimuese ishte brenda standartit të kërkuar apo jo.

Nga verifikimet e trupës së Komisionit të Prokurimit Publik, rezultoi në përfundim se “Posta Shqiptare” sh.a e kishte skualifikuar në mënyrë të padrejtë operatorin ekonomik.

Në konkluzion, me vendimin e datës 14 Shtator 2020, KPP vendosi të pranojë kërkesën e ankimuesit, duke rrëzuar në këtë mënyrë pretendimet e Laert Durajt dhe stafit të tij përfaqësues. Komisioni i Prokurimit Publik mori vendimin me 5 vota pro, me një veçanti që kryetari i tij, Jonaid Myzyri, kishte mendim paralel për argumentimin, por jo për konkluzionin përfundimtar.

Marrë nga Bold News

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet laert duraj posta shqiptare laert duraj posta shqiptare

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve