DiasporaRajoni

Kosova pas zgjedhjeve/ BE thirrje për formimin e qeverisë. Kurti bisedë me profesorë të Harward-it për përmirësimin e mësimit, Haradinaj: I kërkova ndihmë përfaqësuesit të BE-së për integrimin e vendit

Ndërkohë që fituesi i zgjedhjeve në Kosovë Albin Kurti ka zhvilluar ditën e sotme një bisedim virtual me një profesorë nga Harëard për të marrë disa kqëshilla mbi zhvillimin e arsimit në Kosovë.
Featured image of article: Kosova pas zgjedhjeve/ BE thirrje për formimin e qeverisë. Kurti bisedë me profesorë të Harward-it për përmirësimin e mësimit, Haradinaj: I kërkova ndihmë përfaqësuesit të BE-së për integrimin e vendit Foto Ilustruese

KOSOVË- Kosova ka përfunduar numërimin e votave për zgjedhjet, pa përfshirë ato të Diasporës ato me kusht për të cilën nuk është përcaktuar datë se kur do të numërohen. 

Ndërkohë që fituesi i zgjedhjeve në Kosovë Albin Kurti ka zhvilluar ditën e sotme një bisedim virtual me një profesorë nga Harëard për të marrë disa kqëshilla mbi zhvillimin e arsimit në Kosovë. Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zhvillaur një takim me përfaqësuesin e BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog ku i ka kërkuar këtij të fundi që të ndihmojë Kosovën në integrimin euroatlantik dhe në dialogun me Serbinë.  Pas takimit të Haradinajt me  Szunyog ka reaguar BE, ku ka kërkuar që në Kosovë të formohet sa më shpejtë qeveria.

Çfarë ndodhi gjatë zgjedhjeve në Kosovë?

Më 14 shkurt, ditë që përkoi edhe me Shën Valentinin, qytetarët e Kosovës por edhe ata që jetojnë jashtë vendit zgjodhën me votë emrat që do të jenë pjesë e parlamentit të ri. Në zgjedhjet në Kosovë garuan 28 subjekte politike për 120 vende në parlament. Në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit, të drejtë vote kishin 1.794.862 qytetarë. Pjesëmarrja në votime ishte 46.90 %, më shumë se në vitin 2019.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zgjedhjet e Kosovës spikatën kësaj here pasi partitë politike garuan me emra konkretë për postin e kryeministrit, i cili zgjidhet më pas nga Kuvendi. VV kishte Albin Kurtin si kandidat për kryeministër, i cili nuk u lejua të garonte nga KQZ për shkak të problemeve me ligjin. LDK garoi me kryeministrin në detyrë, Avdullah Hotin dhe PDK me Enver Hoxhajn. Synimet janë të forta edhe për postin e presidentit.

Vjosa Osmani është emri i Vetëvendosjes, ndërsa edhe Ramush Haradinaj ka të njëjtën dëshirë për tu emëruar president. Presidenti i ri do të zgjidhet nga parlamenti dhe për zgjedhjen e presidentit në Kosovë duhen 2/3 e deputetëve në sallë dhe zgjedhja mund të arrihet në tri raunde, që në rast se dështojnë atëherë vendi kalon menjëherë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Edhe në rast se presidenti zgjidhet, VV-së i duhen 61 mandate për të krijuar qeverinë e re dhe e ka të nevojshme një parti tjetër në koalicion.

(I.A/dosja.al)

 • 22:43

  BE thirrje Kosovës për formimin e qeverisë: Është në interes të vendit si dhe të normalizimit të raporteve me Serbinë

  Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Kosovës që të formojnë qeverinë sa më parë. Në një postim në Twitter, BE shkroi dhe për takimin e ambasadorit të saj, në Kosovë,  Tomáš Szunyog dhe Kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt. BE shkruan se formi i qeverisë sa më shpejtë është në interes të të gjitha partive politike si dhe në normalizimin e raporteve me Serbinë. “Ambasadori i BE-së në Kosovë pati një bisedë të mirë me Ramush Haradinajn. Është e rëndësishme që të formohet qeveria dhe presidenti të zgjidhet sa më shpejtë. Është në interesin e të gjitha partive politike që ta kenë të mundur progresin në rrugën evropiane si dhe në normalizimin e plotë të raporteve me Serbinë”, shkruan BE.

 • 18:56

  Haradinaj takim me Përfaqësuesin e BE-së: Kërkova mbështetjen e tij për integrimin e Kosovës

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar ditën e sotme përfaqësuesin e BE-së, Tomáš Szunyog. Në një postim në Facebook, Haradinaj shkruan se ambasadori i BE-së vlerësoi procesin zgjedhor në Kosovës si dhe se këto zgjedhje i kanë dhënë Kosovës avantazh në politikën brendëshme dhe të jashtme. Haradinaj ndër të tjera ka shkruar se i ka kërkuar ambasadorit që të mbështesë Kosovën në liberalizimin e vizave, në integrimet euroatlantike si dhe në njohjen me Serbinë. “Prita sot Shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian dhe Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog. Ambasadori Szunyog vlerësoi lart procesin zgjedhor në të cilin kaloi vendi ynë. Duke shprehur qëndrimet e mia dhe të Aleancës, vlerësova zgjedhjet e 14 shkurtit si fitore për demokracinë, zgjedhje që i kanë dhënë Kosovës një avantazh si në planin e brendshëm ashtu edhe në atë ndërkombëtar. Kërkova nga ambasadori mbështetjen e tij dhe të BE-së, në sfidat të cilat e presin vendin tonë, liberalizimi i vizave, integrimet euroatlantike dhe marrëveshja për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë”, shkroi ai.

  Tomáš Szunyog dhe Ramush Haradinaj
 • 18:40

  Kurti bisedim me profesorë të Harward-it: VV do të nxisë studentët më të mirë në praktika

  Fituesi i zgjedhjeve në Kosovë Albin Kurti ka zhvilluar ditën e  sotme një bisedim virtual me profesorin nga Harward, Fernando M. Reimers. Me anë të një postimi në Facebook, Kurti shkruan se  ka marrë disa këshilla nga profesori të cilat do t’i zbatojnë gjatë mandatit të tyre. Kurti është shprehur se do të hiqen notat për shkollën fillore, do të formohen kurrikula të reja mësimi, si dhe për të gjithë studentët që janë ekselentë do të nxiten që të bëjnë sa më shumë praktika. Në fund të shkrimit të tij, Kurti u shpreh se ata janë përgjegjës për të ardhmen e vendit dhe të të rinjëve. Shkrimi i plotë: Arsimi është sistem në të cilin kalojmë të gjithë. Pata kënaqësinë të zhvilloja një bisedë me Fernando M. Reimers, profesor në Universitetin e Harvardit që nga viti 1998. Ai udhëheq programin e Politikave Ndërkombëtare të Arsimit në nivelin pasuniversitar dhe është anëtar i Komisionit të UNESCO-s mbi të Ardhmen e Arsimit. Hulumtimet dhe librat e shumtë të profesorit Reimers përqendrohen në përgatitjen e fëmijëve dhe të rinjve për shekullin 21 përmes intervenimeve në arsimin publik. Publikimet e tij përfshijnë ‘Edukimi i Nxënësve për ta Përmirësuar Botën’, ‘Letra për një Ministër të Ri të Arsimit’ dhe ‘Menaxhimi i Arsimit gjatë COVID-19’. Diskutuam gjatë mbi sfidat e arsimit dhe politikat që i planifikojmë për mandatin e ardhshëm, duke filluar nga shujtat falas për të gjithë fëmijët, eliminimi i notave për klasët fillore të ulëta, kurrikulat e reja dhe edukimi dual që ndërlidh aftësimin profesional me tregun e punës. Në takim, Reimers theksoi rëndësinë e reformave të njëkohshme në tri sfera të jetës publike: sundimi i ligjit, ekonomia dhe arsimi. Këto të trija, kur funksionojnë siç duhet e të bashkërenduara, përbëjnë potencialin më të madh të zhvillimit në Kosovë. E dimë se shumica e klasëve në shkolla janë të mbingarkuara, dhe një reformë që propozoi profesori Reimers e që ka funksionuar për shtetet e ngjashme është angazhimi i asistentëve për mësimdhënësit e të gjitha niveleve. Lëvizja VETËVENDOSJE! planifikon të nxit studentët më të mirë të nivelit Master të angazhohen në mësimdhënie, dhe të ofrojë përgatitje profesionale të vazhdueshme në nivel kombëtar për të gjithë. Gjithashtu u diskutua rëndësia e leximit, e qasjes në libra në çdo klasë, për çdo fëmijë, si dhe koha e dedikuar për lexim gjatë orarit mësimor. Leximi është për mendjen ajo që ushqimi është për trupin. Bibliotekat e reja dhe të furnizuara për të gjitha shkollat janë prioritet qeveritar yni për arsimin. Për fund, Reimers theksoi që arsimi arrin objektivat e saj vetëm kur përfshihet i gjithë komuniteti. Shkolla e lagjes mund të bëhet qendër e komunitetit. Të gjithë kemi përgjegjësi ndaj fëmijëve dhe të rinjve, jo vetëm si shërbyes publik, por si prindër, banorë dhe qytetarë. Andaj duhet angazhimi i secilit për të mbështetur nxënësit me dashuri, aktivizëm dhe prezencë kolektive.

  Albin Kurti

Shto Koment