Politike

Puthje, atdhedashuri dhe forca e gruas/ PS-ja çel siparin e Kongresit Zgjedhor, momentet më pikante dhe masat për koronavirusin (AXHENDA)

Është zhvilluar sot dita e parë e Kongresit të Partisë Socialiste. Prej dy orësh në Pallatin e Kongreseve kryefjalë ka qënë përfshirja e grave në politikë dhe prezantimit i nismës më të re; Edhe një! Për herë të parë në Kongres ka mbajtur fjalën edhe bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda. Fjalimi i saj, u pasua me batuta nga kreu i qeverisë. Ra në sy edhe prania e dezifektantëve, si pjesë e masave të marra ndaj koronavirusit.
Featured image of article: Puthje, atdhedashuri dhe forca e gruas/ PS-ja çel siparin e Kongresit Zgjedhor, momentet më pikante dhe masat për koronavirusin (AXHENDA) Kongresi i PS
Përditësuar:

TIRANË– Partia Socialiste ka nisur punimet për Kongresin Zgjedhor që do të zgjasë tre ditë rresht. Aktiviteti, i cili po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, ka zgjatur dy orë dhe ka pasur në fokus rolin e grave në politikë duke prezantuar edhe nismën më të re “Edhe Një”. Fillimisht fjalën e mori deputetja socialiste Lindita Nikolla, e cila vuri në dukje nismën e Partisë Socialiste dhe e falenderoi atë për ndihmën që sipas saj u ka dhënë grave.

Më pas Eglantina Gjermeni preku edhe temën e dhunimit ndaj grave, për të cilën i bëri thirrje kryeministrit që ta trajtonteme prioritet. Të dyja deputetet prekën edhe mënyrën se si kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u shpreh kundrejt ministres Etlida Gjonaj, duke i dalë në mbrojtje koleges së tyre. Ata e konsideruan një dhunë verbale dhe një sulm nga gruas që nuk duhet përsëritur.

Përveç ministreve e deputetëve socialiste, për herë të parë në Kongres ka mbajtur një fjalë edhe bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda. Në fjalën e saj, Linda ka folur për kohën kur Rama erdhi në krye të PS-së, përmirësimet që duhet të bëhen në vend dhe atdhedashurinë. Pas saj, fjalën e mori kryesocialisti Rama, i cili me batuta u shpreh se bashkëshortja e tij, dy fëmijët e mëdhenj dhe nëna e tij Aneta janë opozita e tij më e madhe duke mos i kursyer thumbat ndaj kryedemokratit Lulzim Basha. Gjithashtu, numri një i maxhorancës theksoi edhe njëherë rëndësinë e përfshirjes së grave në politikë.

Por nga Kongresi nuk kanë munduar as momentet pikante. Në hollin e Pallatit të Kongreseve janë pikasur edhe disa dezifektantë, të cilët përfaqësojnë masat e ndërmara nga Partia Socialiste në kuadër të përhapjes së koronavirusit. Në një tjetër moment, është pikasur edhe ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, i cili nuk e ka pasur mendjen tek Kongresi pasi ka qëndruar gjithë kohën në telefonin e tij. Nuk kanë munguar as momentet rozë brenda partisë rozë. Pas përfundimit të fjalës së Lindës, kreu i qeverisë nuk ka ngurruar dhe i ka “rrëmbyer” një puthje në faqe, moment ky që është siguruar me video nga Dosja.al.

Kongresi do të vijojë edhe për dy ditë të tjera dhe nga aktiviteti do të dalin dhe anëtarët e rinj të Asamblesë Kombëtare. Në ditën e dytë të sesionit të punimeve do të votohet dhe për ndryshimin e statutit, e gjithashtu do të bëhet publike dhe axhenda e partisë deri në vitin 2020. Ndërsa në 1 Mars, kryefjala e Kongresit do të jenë të rinjtë.

AXHENDA E DISKUTIMEVE NE KONGRESIN E PS

Rindërtimi pas tërmetit të 26 nëntorit 2019

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pakti për Universitetin dhe politikat arsimore

Drejtësia dhe sundimi i ligjit

Energjia dhe Infrastruktura

Shqipëria që duam dhe turizmi

E drejta e pronës, mbrojtja e territorit

Integrimi Europian dhe Rajonal

(k.m.f.m/dosja.al)

 • 21:19

  “Hipokritë që ngacmojnë velinat e tyre”, Shahini sulmon ashpër drejtuesit e emisionit ‘Stop’: Bëni sikur brengoseni për abuzimet seksuale

  Ministrja e arsimit Besa Shahini ka akuzuar për ngacmim seksual në mënyrë të tërthortë drejtuesit e emisionin “Stop”, Saimir Kodrën dhe Gent Zenelajn, të cilët prej ditësh ngrenë alarmin për abuzim nga mësuesit në liceun artistik në Fier. Teksa mbante fjalën në Kongresin Zgjehdor të Partisë Socialiste, Shahini preku denoncimet në media për ngacmime seksuale, teksa shtpoi tërthorazi se ata emisione, në vend që t’i trajtojnë me ndjeshmëri këto çështje, i publikojnë dhe mbase ngacmojnë edhe vetë trupat e vajzave që vallëzojnë në atë emission, referuar velinave. Pa përmenduar emra, ministrja Shahini la të kuptohej që e kishte me drejtuesit e emisionit “Stop”.

  Të dashura shoqe, unë sot udhëheq një sector që ka mbi 80 mijë të punësuar, shumica e të cilave janë gra. Kanë studiuar në Shqipëri apo jashtë, janë të reja, jo dhe aq të reja, të majta apo të djathta. Por një gjë që kanë të përbashkët të gjitha është se si gra, përveç punës me pagesë bëjnë edhe shum ëore pa pagesë në shtëpi, pasi janë nëna, bashkëshorte, kujdestare të fmëijëve të tyre. Gratë bëjnë 2.6 herë më shumë punë të papaguar se burrat. Por gjithmonë vijmë tek momenti i POR-it. Kultura patriarkale që mbizotëron në Shqipëri dhe në botë është torturuese për vajzat. Kjo culturë vjen nga mediat që e portretizojnë vajzën si një objekt zbukurimi, si një trup që duhet ta ketë çdo vajzë por në fakt nuk e ka. Dhe vajza bie në depression kur shikon se nuk e ka atë perfeksion. Kjo çon në urrejtjen e vajzave ndaj vetes. Mediat promovojnë imazhin e burrit të fortë dhe mospërfillës duke bërë që të gjithë burrat e tjerë të jenë të pavlerë. Në këtë kontekst kulturor ndodh edhe ngacmimi në bazë gjinore që gruaja e shikon kudo. Por sot gruaja ka guximin që ta denoncojë fort. Por mediat në vend që t’i trajtojë me ndjeshmëri, i nxjerrin në emisione dhe spekulojnë vetëm për të tërhequr shikueshmëri. Nuk janë as vetë të vetëdishëm për hipokrizinë e tyre, ku gjoja brengosen për ngacmim, ndërsa objektivikojë dhe ndoshta ngacmojnë edhe vetë trupat e grave të reja që vallëzojnë aty në emision. Hapësira ku denoncohet abuzimi duhet të jetë e sigurt,”– tha Shahini.

  Emisioni “Stop” në televizionin “Klan”, prej ditësh ka publikuar episode të ndryshme për shkollën në Fier, ku dy mësuesit Agron Bego dhe Vasil Niko iu kërkonin favore seksuale nxënëseve. Mësuesi Agron Bego u kap në kamera teksa ofrohej të ndihmonte një nxënëse me mungesat, në këmbim të intimitetit. Ai i tregoi se kishte punuar edhe zhigolo në shtëpi publike dhe ishte i të “99-tave”. Pas këtij skandali, ndaj profesorit Bego u mor masa e sigurisë “arrest me burg” dhe çështja po hetohet nga autoritetet. Pas Begos u denoncua dhe Vasil Niko, i cili kishte shkëmbyer mesazhe me një nxënëse.

 • 19:47

  “Anti-sizmike që përballon tërmetet e mia dhe kriteret e Anetës”, Rama vë në piedestal Lindën, si e ka mbështetur në kohët e vështira

  Kryeministri Edi Rama ka ngritur në piedestal bashkëshorten e tij, Linda Ramën. Teksa mbante fjalën në Kongresin Zgjedhor të Partisë Socialiste, Rama e ka quajtur Lindën anti-sizmike që përballon të gjitha tërmetet e tij. Ai shtoi më tej se është gruaj e tij ajo që u fal fëmijëve përkudesje, gjë që ai nuk mundet t’ua japë për shkak të pozitës. Kryeministri shtoi edhe se Linda Rama është si një vajza për nënën e tij Anetën, pasi plotëson të gjitha kriteret për këtë të fundit.

  Falë Lindës është anti-sizmike dhe përballon tërmetet e mia dhe falë saj fëmijëve të mi nuk u mungon mbështetja morale dhe kujdesi prindëror që unë e kam aq të pamundur që t’ua jap sa duhet. Por veç saj edhe Aneta, që më shikon aq rralë ka gjetur një vajzë që edhe sikur ta kishte bërë vetë nuk do ta kishte bërë dot kaq Brenda standrteve dhe kritereve të saj. Falë Lindës unë për hir të vërtetës nuk kam qenë kurrë vetëm. Në asnjë nga jo pak kohë të vështira që ju i dini,”– tha kryeministri.

 • 19:21

  ‘Plas’ romanca në Kongresin e PS-së! Edi Rama shkëmben puthje me Lindën, ja momenti pikant para socialistëve

  Momente rozë në Kongresin e Partisë Socialiste. Pas fjalës së Linda Ramës, kryeministri i vendit nuk e ka kursyer një puthje ndaj saj. Pasi mbaroi fjalën e saj, ku foli për vendin, Edi Ramën si bashkëshort dhe se çfarë duhet të përmirësohet në të ardhmen, kreu i PS-së e ka pritur me një puthje në faqe bashkëshorten e tij.

  Puthje, e cila iu kthye edhe nga Linda, që u ul më pas në vendin e saj për t’ja lënë vendin në foltore bashkëshortit. Ky i fundit nuk i kurseu batutat për mënyrën sesi Linda e kritikon në drejtimin që ai i bën qeverisë.
 • 19:14

  E prekur e gati në lot, Linda Rama tregon bisedën me edukatoren e Zahos, çfarë shkroi i biri për atdheun

  Linda Rama, gruaja e kryeministrit Edi Rama ka rrëfyer një bizsedë që ka bërë me edukatoren e djalit të vogël, Zahos. Teksa mbante fjalën gjatë Kongresit Zgjedhor të Partisë Socialiste që ka nisur sot punimet në Pallatin e Kongreseve, Linda, e prekur ka treguar dashurinë e të voglit Zaho për Shqipërinë, me arsyen se është shtëpia jonë. Gruaja e Ramës, u prek teksa kujtoi fjalët e mësueses.

  Në mbrëmje më vjen një mesazh nga mësuese Elda. Zaho me ka surprizuar sot dje po pyesnim fëmijët se përse e duam Shqipërinë dhe kur i erdhi radha Zahos, ai u përgjigj shumë thjesht. Sepse ajo është shtëpia jonë. ‘M’u kujtua vetja ime’, më tha. Ishte vite më parë kur u ktheva nga Amerika me të fejuarin tim Dejvin. Ai shihte rrugët me mbeturina dhe una i thoja që më vjen keq. Shkova në spital ku asgjë nuk funksinonte siç duhet dhe i thashë më vjen keq….pashë rrugët me gropa dhe i thashë sërish më vjen keq. Nuk e di se sa herë i kam thënë më vjen keq Dejvit ato ditë. Dhe para se të ikte, i fejuari im më tha që ‘ke thënë aq shumë herë më vjen keq këto ditë. Shkruaj 10 arsye se përse e do vendin tënd.’ Shkrova vetëm një dhe nuk ishte sa për dhjetë. E dua Shqipërinë sepse ajo është shtëpia ime,”- tha Linda me zë të prekur.

 • 19:07

  Rama tregon emrin e bashkëpunëtorit më të ngushtë brenda PS-së: Më thërret shoku Edi…

  Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kongresin e Partisë Socialiste ka treguar edhe se kush është njeriu i tij më i besuar mes kolegëve. Rama ka treguar se kryeparlamentari Gramoz Ruçi është miku i tij më i ngushti, i cili gjithmonë plotëson boshllëqet e tij.

  “Dhe e fundit që kam, ka vetëm një gjë që nuk shkon në Kongreset tona. Nuk shkon të më thoni më Zoti Rama, aman ma hiqni këtë se më duket tmerr. Është dhe ky një zhvillim i jetës sonë sepse njëherë e një kohë i thosha Gramozit- z.Gramoz dhe ai më thoshte shoku Edi. Tani ai me thotë z.Edi dhe unë i them shoku Gramoz. Tani Gramozi është shoku im më i ngushtë. Plotëson boshllëqet e mia. Hiqeni këtë zonja dhe zotërinj, se si do i thoni gjejeni vetë. Ajo e shoqe Besës më pëlqeu. Kështu që të dashura shoqe, ju përulem,”-tha Rama në fjalën e tij para socialistëve.

 • 18:52

  ‘Rrofsh moj grua që më kurseve në sy të shoqeve’/ Rama batuta me Lindën në Kongresin e PS-së: Zahon e kemi si Gramozin, s’ndërhyn

  Kryeministri Edi Rama ka shkëmbyer batuta me bashkëshorten e tij, Lindën menjëherë pas fjalës së saj në Kongresin e Partisë Socialiste. Rama tregoi se bashkëshortja është opozita e tij më e madhe, të cilës sipas tij i bashkangjiten edhe dy fëmijët e tjerë, Gregu dhe Rea.

  “Tani ç’a ti bëj unë fjalmit? E dëgjuat zërin e opozitës time më të fortë. Më takon që ta falenderoj Lindën, se ishte më e moderuar se mbrëmë në shtëpi ku zhvillohej debati ynë. Rrofsh moj grua që më kurseve në sy të këtyre shoqeve dhe jam i sigurt që kusurin do ta marr në Surrel. Ju qeshni, qeshni, qeshni. Po të mos e kisha në shtëpi çdo natë, me atë në opozitë që kemi në rrugë do më dukej vetja më i madhi i krejtve në botë. Zahon e kemi si Gramozin se nuk ndërhyn në debatet tonë. Por kur vijnë ata dy të mëdhenjtë, them o Lul se ti ma bën jetën më të lehtë,”-u shpreh Rama.

 • 18:38

  Linda Rama kujton momentin kur bashkëshorti mori kryesimin e PS-së: Ishte Kongres i trazuar ai i 2005-ës

  Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda ka mbajtur një fjalë në Kongresin e Partisë Socialiste. Në fjalën e saj, Linda ka folur lidhur me bashkëshortin e saj duke kujtuar edhe momentin e parë që Rama erdhi në krye të Partisë Socialiste në vitin 2005.

  Jam munduar të qëndroj larg por ky m’u duk momenti i duhur. Faleminderit kujt i shkoi mendja për të ma bërë këtë ftesë. Bëra shumë mirë që erdha pa mëdyshje. Fjala ime përzien brenda një grua, nënë, studiuese e shoqen e jetës së kryetarit tuaj. Ishim duke eksperimentuar një projekt të ri në një shkollë në Gjirokastër a Përmet dhe drejtori i shkollës kishte qënë delegat i PS-së në Kongresin e 2005.  Në vjeshtën e 2005, PS zgjidhte kryetarin e ri. Ishte ai kongresi i trazuar që zgjodhi kryetar Edin. “Si shkoi Kongesi?,-e pyeta unë.  “Nuk e zgjodhëm ne kryetarin tha, na mbytën me mesazhe fëmijët duke na shkuar zgjidhni atë të gjatin. Është modern ai tha. Edi erdhi në krye të PS si thirrje e fëmijëve të atyre që i dha jo pak Shqipërisë së 25 viteve më parë,”-tha ndër të tjera në fjalën e saj Linda.

 • 17:34

  Krah njëri-tjetrit/ Edi Rama shkon në Kongres me bashkëshorten, Linda mban syze dielli në një ditë me shi, ja kush i priti në hyrje

  Kur në Pallatin e Kongreseve po mbahet dita e parë e Kongresit të Partisë Socialiste, kryeministri dhe njëkohësisht kryesocialisti Edi Rama ka mbërritur me vonesë. Ai është futur në godinë teksa krah kishte bashkëshorten e tij, Linda Rama.

  Zonja e kreut të qeverisë, edhe pse në një ditë të zymtë e me shi, ka zgjedhur që të mbajë veshur një palë syze dielli. Të dy janë pritur në hyrje nga kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla dhe nga deputetja Blerina Gjylameti.

 • 17:28

  Frika ndaj koronavirusit mbërrin në Pallatin e Kongreseve, Partia Socialiste merr masa me dezifektues për Kongresin Zgjedhor

  Partia Socialiste ka marrë masat e nevojshme për mbrojtjen nga koronavirusi në Pallatin e Kongreseve. Teksa është zhvilluar Kongresi Zgjedhor i Partisë Socialiste, në holl shihet një tavolinë me disa dezifektantë duarsh që përdoret nga të pranishmit.

  Dezifektantet ne holl

Shto Koment