LIVE UPDATES
Bota

Konflikti për Ukrainën, Biden kërcënon Putin: Pasoja të rënda personale nëse sulmon

26 Janar 2022, 10:41 Nga DOSJA
Konflikti për Ukrainën, Biden kërcënon Putin: Pasoja të

SHBA – Presidenti amerikan, Joe Biden, paralajmëroi të martën për pasoja “të rënda” dhe “të mëdha” për presidentin rus, Vladimir Putin, përfshirë sanksionet personale kundër tij, nëse udhëheqësi rus mobilizon rreth 127,000 trupa që janë gati për të goditur përgjatë kufirit ukrainas.

“Unë ia kam bërë të qartë presidentit Putin që në fillim, se nëse ai do të hyjë në Ukrainë, do të përballet me pasoja të rënda, duke përfshirë sanksione të rëndësishme ekonomike, si dhe do të ndjehesha i detyruar të forcojë praninë tonë, praninë e NATO-s, në frontin lindor, në Poloni, Rumani, etj”, tha presidenti Biden, duke shtuar se “nëse ai do të hynte (në Ukrainë) me të gjitha ato forca, do të ishte pushtimi më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore. Do ta ndryshonte botën”.

Ai gjithashtu theksoi se asnjë nga 8,500 trupat amerikane të vëna në gatishmëri të lartë këtë javë, nuk do të vendoset në territorin ukrainas dhe ato do të vendosen si pjesë e një operacioni të NATO-s, jo një operacioni vetëm të Shteteve të Bashkuara. Ai nuk tha se kur do të mund të urdhëronte vendosjen e trupave në rajon.

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara e kanë “detyrim të shenjtë” t’u vijnë në ndihmë aleatëve të NATO-s, që përballen me kërcënime. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s – edhe pse dëshiron të jetë. Megjithatë, Rusia fqinje e sheh anëtarësimin e mundshëm në NATO si një kërcënim dhe ka kërkuar që aleanca të mos anëtarësojë Ukrainën. Presidenti rus Putin ka thënë se nuk ka ndërmend të pushtojë Ukrainën, por e sheh zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një kërcënim.

“Unë kam folur me secilin nga aleatët tanë në NATO… virtualisht. Jemi të gjithë në një vijë”, tha presidenti Biden. “Duhet ta bëjmë të qartë se nuk ka asnjë arsye që askush, asnjë anëtar i NATO-s, të shqetësohet nëse … ne, NATO-ja, do t’i dilnim në mbrojtje apo jo”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, shfrytëzoi një fjalim televiziv të martën për të bërë thirrje për qetësi në Ukrainë.

“Nuk ka syze ngjyrë rozë, nuk ka iluzione fëmijërore, asgjë nuk është e thjeshtë. Por, ka shpresë”, tha presidenti Zelenskiy. “Mbroni trupin tuaj nga viruset, trurin tuaj nga gënjeshtrat, zemrën tuaj nga paniku”.

Presidenti Zelenskiy tha se po bëhen plane që ai të takohet me udhëheqësit e Rusisë, Gjermanisë dhe Francës. Zyrtarë nga të katër vendet takohen të mërkurën në Paris.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të martën se do të kërkojë sqarime rreth synimeve të Rusisë, gjatë një telefonate me presidentin Putin, të planifikuar për të premten.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha të martën duke u përgjigjur në një pyetje të Zërit të Amerikës, se forcat ruse janë rritur “në mënyrë të vazhdueshme”, por jo “dramatike”.

“Kemi parë një grumbullim të vazhdueshëm të fuqisë luftarake nga rusët në pjesën perëndimore të vendit të tyre, rreth kufijve me Ukrainën dhe Bjellorusinë”, tha zëdhënësi Kirby.

Më herët gjatë ditës, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë se do të përballet me pasoja më të shpejta dhe shumë më të rënda ekonomike nëse pushton Ukrainën, sesa kur Moska aneksoi siujdhesën ukrainase të Krimesë në vitin 2014.

“Ne jemi të përgatitur të zbatojmë sanksione me pasoja masive që nuk u morën parasysh në vitin 2014”, u tha gazetarëve në Uashington, një zyrtar i sigurisë kombëtare. “Kjo do të thotë se qasja shkallë-shkallë e së kaluarës ka marrë fund. Këtë herë, ne do të fillojmë në krye të shkallës dhe do të qëndrojmë atje”.

Zyrtari i sigurisë, që foli me kushtin që të mos identifikohet, tha se Shtetet e Bashkuara janë “gjithashtu të përgatitura të vendosin kontrolle të reja ndaj eksporteve”, për të penguar ekonominë ruse.

Ai tha se mundësitë e kontrollit të eksporteve, që po shqyrtohen së bashku me aleatët dhe partnerët e Shteteve të Bashkuara, do të godasin shumë ambiciet strategjike të presidentit Putin për të industrializuar ekonominë e tij dhe do të dëmtonin fushat që janë me rëndësi për të, qoftë në inteligjencën artificiale, informatikën kuantike, qoftë mbrojtjen, apo hapësirën dhe sektorë të tjerë thelbësorë”.

htetet e Bashkuara dhe aleatët vendosën sanksione më pak të rënda ekonomike kundër Moskës pas aneksimit të Krimesë, por ato përfundimisht dolën të pafrytshme dhe gadishulli mbetet nën kontrollin rus.

Ndërkohë, Rusia tha se po e ndjek “me shqetësim të madh” vendimin për të vënë trupat amerikane në gatishmëri të lartë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, përsëriti para gazetarëve akuzat ruse se Shtetet e Bashkuara po përshkallëzojnë tensionet në krizën përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë, ku presidenti Putin ka vendosur rreth 127,000 trupa.

Kërkesa e Rusisë që Ukrainës t’i ndalohet anëtarësimi në NATO, është hedhur poshtë nga udhëheqësit perëndimor, të cilët thanë se nuk do t’i japin Moskës fuqinë e vetos mbi atë se kush i përket aleancës ushtarake prej 30 vendesh, e cila u themelua për t’iu kundërvënë agresionit sovjetik pas Luftës së Dytë Botërore.

Marrë nga Zëri i Amerikës

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota joe biden konflikti rusi-ukraine vladimir putin joe biden konflikti rusi-ukraine vladimir putin

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave