LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Kokainën e bleva tek gabi, është më e lirë atje’/ Si e justifikoi ‘spacciatorin’ e drogës i riu, pika e furnizimi

26 Maj 2020, 11:12 Nga DOSJA
‘Kokainën e bleva tek gabi, është më e lirë

Kemi dëgjuar që rrobat apo mobiljet nuk janë të shtrenjta nëse i bleni në tregjet e rrobave të përdorura. Madje shpesh ndodh që gratë kuptohen menjëherë me njëra-tjetrën kur tregojnë me mburrje se siguruan blerje firmato në tregun që e quajnë shkurt “te gabi”. Për këtë arsye kushdo që blen ‘second hand’, nuk di të thotë se si quhet personi apo dyqani ku e kryen pazarin me leverdi, pasi çdo produkt ofrohet në pirgjet me rroba të lëshuara përtokë. Por blerje “te gabi” që automatikisht do të thotë blerje e lirë së fundmi në kryeqytet nënkupton edhe çështjet e drogës.

Një burim pranë antidrogës i tregoi gazetës Si se një i ri me E.S që rezulton të jetë përdorues narkotikësh, u referua në prokurori për moskallëzim krimi. Dyshohet se 32-vjeçari në rastin më të keq u tall me policinë kur agjentët e pyetën se ku e kishte blerë kokainën. Por versioni më i besueshëm është që ai ta ketë menduar mirë çfarë do pohonte para agjentëve për të shmangur emrin e shpërndarësit. Sipas një burimi zyrtar të gazetës Si, i riu ka shtuar edhe fitimin për të blerë drogë duke kursyer “e bleva tek gabi, pasi aty është më e lirë”. Kjo dëshmi sipas qëndrimit zyrtar dhënë për gazetën Si u regjistrua nga antidroga menjëherë pasi policia konstatoi në rrugën “Irfan Tomini” një automjet të dyshimtë me targë Aa 3XX vl.

Mjeti u ndalua menjëherë për verifikim, ku dhe u identifikua si drejtues E.S dhe si pasagjer shtetasi L. L. Policia evidenton në raport shërbimi se oficerët vendosën t’i kontrollonin, pasi dy të rinjtë u shfaqën të shqetësuar dhe nën tension. Por gjatë kontrollit personal dy të rinjve nuk iu gjet asgjë në trup. Policia shpjegon “në vijim u pa një paketë cigare Marlboro, brenda të cilës u gjet një qese e tejdukshme me pluhur të bardhë e dyshuar si kokainë”. Nga peshimi i qeses rezultoi se në paketën e cigares ishin fshehur 11 gramë kokainë.

“Ne morëm kampionët e urinës për secilin nga të dyshuarit dhe rezultoi që njëri prej tyre E.S është përdorues droge” tha burimi. I riu pranoi se prej pesë vitesh konsumonte drogë. Ai rrëfeu gjithashtu se kokaina e fshehur në paketën me cigare i përkiste atij dhe se e kishte për përdorim personal. Paketën e kisha në xhep shtoi përdoruesi dhe sapo pashë policët u tremba se mos ma kapnin në trup dhe e hodha poshtë këmbëve. “Për shkak të gjendjes së pandemisë bleva më tepër doza se normalisht që të kufizoja daljet e shpeshta nga shtëpia”, tregon përdoruesi. Deri këtu ngjan që ai të jetë i sinqertë. “Për herë të fundit përdora kokainë në datën 17 maj, ndaj dhe dola të blej sërish”, vijon të tregojë i dyshuari. Por kur agjentët e antidrogës këmbëngulën të mësonin se ku i kishte blerë dozat me kokainë, ai i ra shkurt duke treguar se “kokainën e bleva tek gabi, është më e lirë atje”. Agjentët mendojnë se përdoruesi nuk thotë të vërtetën ndaj dhe e referuan për moskallëzim krimi dhe prodhim lëndësh narkotike. Megjithatë kur agjentët kërkuan më tepër informacion për identitetin e shitësit të kokainës tek gabi ai vijon me versionin e tij aspak të besueshëm: nuk e njoh, ishte rreth 30 apo 35 vjeç, tiparet e fytyrës nuk i mbaj mend, ishte rreth 1.75 i gjatë. Veshur me rroba sportive dhe me kapuç. Ai shet tek gabi, tek lagjja e gabelëve te Pallati me Shigjeta.

Agjentët e antidrogës shpjegojnë për gazetën Si se nga pandemia edhe sjellja e përdoruesve të drogës ka ndryshuar. Nuk bëjnë përjashtim as ata që tymosin hashash deri tek përdoruesit e kokainës që po veprojnë e furnizohen me doza në varësi të fashave të lëvizjes, ose veprojnë si qytetarët që në fillimet e pandemisë i mbushën sirtarët me ushqime. Shumë përdorues që janë të skeduar si të tillë po hasen me doza përtej normales në trup, dhe siç tregojnë ata e blenë me shumicë që ta kenë për ditë të vështira. Jo vetëm kaq. Ka edhe nga ata përdorues që të informuar për vazhdimin e jetës në Tiranë brenda zonës së kuqe, dhe njëkohësisht mbylljen e jetës gjatë fundjavës, marrin masat për të shtunën e të dielën.

Një i ri me inicialet E.Xh u ndalua të premten në darkë në rrugën “Ndre Mjeda”. Edhe ai është përdorues droge, në xhepa iu gjet një gramë kokainë e mbyllur në një qese të djegur. Ai tha menjëherë sapo u arrestua se e kishte blerë kokainën për fundjavë, pasi dy ditë jeta në kryeqytet do kufizohej dhe ai do ta kishte të vështirë të gjente drogë.

Marrë nga Gazeta Si

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet perdoruesit e droges perdoruesit e droges

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Maj 2020, 09:55

TIRANË- Mjeku Tritan Kalo në një intervistë për Abc e Mëngjesit është shprehur se tashmë kurba e koronavirusi tështë në rënie në të gjithë botën dhe jo vet...

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES