LIVE UPDATES
Insights

KLP-ja e re me huqe të vjetra

27 Shkurt 2019, 06:40 Nga DOSJA
KLP-ja e re me huqe të vjetra

Nje nga arsyet pse nderkombetaret ndermoren iniciativen per ndryshimet ligjore qe tashme njihen si “Reforma ne Drejtesi” ishte edhe mungesa e transparences. Ne ate kohe te gjithe institucionet e drejtesise, u kritikuan per mungese transparence qofte ne zhvillimet e proceseve gjyqesore me dyer te mbyllura, vendimarrjet apo edhe mbledhjet e keshillave te ndryshme te drejtesise qe beheshin ne mungese te plote te transparences me publikun!

Keshtu qe me nderhyrjen e nderkombetareve u krijuan grupet e punes dhe pas shume debateve, akuzave e problemeve politike u arrit te votohet “Reforma ne Drejtesi” edhe pse per disa pika une vazhdoje te them se nuk eshte arrit qellimi i duhur! Keshtu pas zvarritjeve nga qeveria te krijimit te institucioneve te “pavarura” Kushtetuese per disa vite, me ne fund u gjete “formula magjike” dhe u krijuan KLP-ja dhe KLGJ-ja! Edhe krijimi i tyre mendoj se eshte bere me nxitim, pasi disa anetare te ketyre keshillave nuk kane kaluar vetingun ne formen e prere dhe mendoj qe ky eshte nje problem, pasi nuk mund te kerkojne si kriter qe kandidatet per SPAK te kalojne formen e prere nga vetingu!!

Por pavaresisht ketyre problemeve, anetaret e KLP-se ne mbledhjen e fundit moren nje vendim te turpshem! Po po te turpshem dhe qe hedh posht te gjithe kete gjasme reforme, duke mbyll dyert per publikun dmth median! Kjo mbyllje na qenka justifikuar me faktin se “cenohet privatesia e subjekteve”! Per cilen privatesi behet fjale, ku te gjithe kandidatet qe do perballen ne KLP supozohen se i jane nenshtruar procesit te vetingut dhe gjithcka eshte publike, pasuria etj etj! Mendoj se nuk eshte kjo arsyeja, por jane debatet dhe vendimarrja e tyre per kandidatet e SPAK-ut! Sic duket keta anetare, nuk duan qe te merret vesh se cfare pyetje bejne, debatet mes tyre per kandidatet dhe cili do jete vendim i tyre per kandidatet specifik per ne SPAK! Kjo mendoj se i ka shtyre anetaret e KLP-se (qe per disa vazhdoj te kem respekt) qe te mbyllin dyert per mediat duke shprehur keshtu qe ne fillimet e saj nje mungese te transparences! Por nuk eshte vetem ky problemi i KLP-se! Ata, pak kohe me pare hapen proceduren dhe shtuan disa kritere (vec ato te ligjit) per kandidatet qe duan te konkurojne ne SPAK! Ne mesin e kritereve eshte edhe fakti qe “kandidatet duhen te kene qene pjese e task-forcave dhe Prokurorise per Krime te Renda”!! Kjo perseri bie ndesh me qellimin e reformes ne drejtesi, pasi ky kriter se pari, perjashton nga kandidimi te gjithe ata juristet qe jane dhe kane qene jashte sistemit te prokurorise e qe duan te behen pjese e SPAK-ut.

Meqense eshte fol shume se ky sistem i prokurorise eshte i korruptuar! Dhe e dyta, perjashtohen per te qene pjese e SPAK-ut ata prokurore qe nuk kane punuar prane task-forcave apo Prokurorise per Krime te Renda!!!? Dihet tashme, sidomos nga vet prokuroret dhe gazetaret, qe ata qe kane punuar prane task-forcave dhe Prokurorise per Krime te Renda (90 % e tyre) kane qene te njohur te shefave (shok e shoqe) ose kishin nje suport politike qe ata kane bere karriere ne keto njesi te vecanta! Pra perseri ata prokuror qe nuk kishin njohje dhe qe nuk jane promovuar ndonjehere ne keto njesi, mbesin jashte kandidimit per ne SPAK!

Keshtu qe mendoj se ky kriter, duhet hequr dhe ti hapet rruge secilit qe ploteson kushtet e parashikuara ne ligj dhe me pas te vleresohen nga KLP-ja! Pasi me lind e drejta te mendoj, se anetaret e KLP-se sidomos ata te zgjedhur nga prokuroret duan te promovojne vetem ate me te cilet kane punuar (shok e shoqe) prane njesive te task-forcave apo edhe krimeve te renda! Duke pare dhe gjykuar keto vendimarrje te anetareve te KLP-se mendoj se ky institucion i “pavarur” nuk e ka nisur sic duhet punen e tij, duke u bere pengese qe ne fillim per nje reformim te institucionit te akuzes! Vec kesaj duke pare edhe emrat qe jane ne kete keshille, disa prej tyre te konsumuar prej vitesh me detyrat qe kane mbajtur dhe nuk pres te shkelqejne tani apo te rregullojne kete sistem! Por jo vetem keta anetare te KLP-se por edhe disa nga kandidatet per ne SPAK, per te cilet do te bej nje skanim ne ditet ne vazhdim, lene shume per te deshiruar sidomos per te kaluaren e tyre korruptive apo edhe per aspektin profesional!

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Blog Blog flamur vezaj huqet e KLP-së reforma ne drejtesi flamur vezaj huqet e KLP-së reforma ne drejtesi

Sondazh

Poll

Insights 26 Shkurt 2019, 12:01

Lista dhe qeveri “hije”, nga qelia e opozitës!

Avokat Ngjela pati një përpasje të hidhur me Berishën në vitin 2004 në kulmin e lëvizjes “Nano ik” . Berisha mbante rreth vetes një gardë politikanësh të vjetër...

Insights 26 Shkurt 2019, 10:51

Për ata që presin t’i shpëtojë Amerika

Para rreth dy javësh, Edi Rama lëshoi në Parlament një frazë që ngriti shumë thashetheme. Tha se Sali Berisha ishte i mërzitur, pasi kishte marrë një lajm të ke...

Insights 25 Shkurt 2019, 11:39

Lajmet që japin shpresë

Degradimi i sotëm politik nuk përbën lajm sepse është sëmundje e vjetër kronike e politikës në vënd. Edhe që emri PD del shpesh në pah sërisht nuk përbën lajm. ...

Insights 24 Shkurt 2019, 21:09

Mos i fol shoferit

Politika shqiptare vuan nga sindroma “mos i fol shoferit”. Nuk bëhet fjalë për sindromë të re, tejet të rrallë, por është vënë re se ka prekur jo një pjesë, por...

Insights 25 Shkurt 2019, 06:33

Mund të vraposh, por nuk i shpëton dot burgut

Të futesh në politikë që 27 vjeç, të jesh fëmija i preferuar i elektoratit tënd, të mendosh se tashmë je në një moshë të nderuar ku mund të shijosh fryte...

Insights 24 Shkurt 2019, 13:53

Kandaristët dhe dollaristët ndërkombëtarë

Dy ekspertë të huaj takohen në Rinas, njëri mbate shërbimin në Shqiperi dhe zëvendësohej. Të dy ishin fort të mërzitur. Mirë unë po vij në këtë vend nga një pun...

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen