Politike

Këshilli i BE: Duam hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, shteti ligjor është në qendër të procesit

 • Integrimi i Shqipërisë në BE, Rama: Shqipëria i ka bërë detyrat, nuk është gati të hyjë në Europë por ka përparuar! BE po tregohet dritëshkrutër me ne
 • Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Maros Sefcoviç ka kërkuar nga shtetet anëtare dhënien e “dritës jeshile” për zhvillimin e konferencës së parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
  Featured image of article: Këshilli i BE: Duam hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, shteti ligjor është në qendër të procesit Foto Ilustruese

  BRUKSEL– Këshilli i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme u mblodh ditën e djeshme për të diskutuar mbi integrimin dhe situatën në Ballkanin Perëndimor. Ditën e sotme ministrat për çështjet Evropiane të vendeve anëtare dhe ministrat e Jashtëm dhanë mesazhet e tyre për çështjen e hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Maros Sefcoviç ka kërkuar nga shtetet anëtare dhënien e “dritës jeshile” për zhvillimin e konferencës së parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Mund të theksoj se nga ana e komisionit po punojmë shumë që të dyja vendet të mund të zhvillojnë konferencën e parë ndërqeveritare sa më shpejt të jetë e mundur. Zgjerimi është një proces mjaft kërkues. Ne i kemi dhënë rëndësi të veçantë shtetit të së drejtës dhe të gjitha çështjeve të ndjeshme që duhen vendosur në negociata, me ato i mbyllim kapitujt.”– tha ai gjatë konferencës së mbajtur ditën e sotme në Bruksel.

  Në datë 1 Janar të këtij viti Portugalia mori presidencën e radhës gjashtëmujore të Këshillit të Bashkimit Evropian.

  Ndërkohë që Ana Paula Zacarias, Sekretare e Shtetit për Çështjet Evropiane të Portugalisë u shpreh se BE po mundohet të gjejë një rrugëzgjidhje për hapjen e negociatave.

  ’Ne diskutuam për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, çështjen e anëtarësimit. Po përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët, që dy vendet të nisin procesin e anëtarësimit. Çfarë mund të them në këtë pikë, shteti ligjor është në qendër të procesit. Në procesin e angazhimit për afrimin drejt BE.”– tha ajo.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Spanja gjithashtu ka dhënë dritën jeshile për futjen e Shqipërisë në BE. Ministja e jashtme, Maria Aranzazu Gonzalez Laya, në një intervistë të dhënë është shprehur se nëse ndodh do të forconte stabilitetin dhe sigurinë në rajon.

  Ne i shikojmë aspiratat e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit si një mënyrë për të stabilizuar atë rajon, duke i dhënë asaj një dimension të ri sigurie dhe perspektive,” -tha Ministrja e Jashtme spanjolle.

  Spanja jo vetëm që është në favor të zgjerimit por është e angazhuar për të siguruar që të ketë një përshpejtim në fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të dy vendet që kanë bërë më shumë përparim.

  Ditën e djeshme Shefi i politikës së jashtme të BE-së Joseph Borrel, theksoi se integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE është një fokus kryesor i unionit dhe theksoi se ata nuk ka pasur asnjëherë qëllim për të ndarë vendet në rrugën e tyre të integrimit. Po dje KE i ka kërkuar përmes një letre vendeve anëtare të hapin sa më parë të jetë e mundur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

  Procesi i integrimit i Shqipërisë në Bashkimin Europian (BE) është konsideruar si prioriteti më strategjik kombëtar, i cili udhëheq axhendën qeverisëse të vendit. Që nga qershori i viti 2014, Shqipëria gëzon statusin e vendit kandidat për në BE. Megjithatë kriteret e vendosura nga Bashkimi Europian për anëtarësim janë parakushte për kalimin e fazës tjetër të procesit, i cili është ai i hapjes së negociatave.

  (d.a/dosja.al)

  • 18:10

   Spanja jep dritën jeshile për Shqipërinë, kryediplomatja: Jemi pro përshpejtimit të fillimit të negociatave

   Maria Aranzazu Gonzalez Laya

   Spanja ka dhënë dritën jeshile për futjen e Shqipërisë në BE. Ministja e jashtme, Maria Aranzazu Gonzalez Laya, në një intervistë të dhënë është shprehur se nëse ndodh do të forconte stabilitetin dhe sigurinë në rajon. “Ne i shikojmë aspiratat e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit si një mënyrë për të stabilizuar atë rajon, duke i dhënë asaj një dimension të ri sigurie dhe perspektive,” -tha Ministrja e Jashtme spanjolle. Sipas mediave të huaja, Spanja jo vetëm që është në favor të zgjerimit por është e angazhuar për të siguruar që të ketë një përshpejtim në fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të dy vendet që kanë bërë më shumë përparim. Në një intervistë të dhënë me rastin e një vizite në Madrid nga kolegu i tij kroat, Gordan Grlic Radman, ministrja rikonfirmoi në të njëjtën kohë pozicionin e Spanjës kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës “Ne jemi qartë në favor të mbrojtjes së integritetit të shteteve. Kjo është arsyeja pse ne nuk e njohim Kosovën, por kemi thënë gjithashtu se shpresojmë në një rezultat pozitiv të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit,“- tha Gonzalez Laya. Së bashku me Spanjën, Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia nuk e njohin pavarësinë e Kosovës në BE.

  • 16:47

   ‘Zgjerimi është një proces kërkues’, zv. presidenti i KE: Duhet të japim një sinjal pozitiv për Ballkanin Perëndimor, të mbahet konferenca e parë

   Maros Sefcovic

   Zëvendës president i Komisionit Europian për Marrëdhëniet Ndërinstitucionale, Maros Sefcovic tha ditën e sotme se shteti i së drejtës është parametri kryesor për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Mund të theksoj se nga ana e komisionit po punojmë shumë që të dyja vendet të mund të zhvillojnë konferencën e parë ndërqeveritare sa më shpejt të jetë e mundur. Zgjerimi është një proces mjaft kërkues. Ne i kemi dhënë rëndësi të veçantë shtetit të së drejtës dhe të gjitha çështjeve të ndjeshme që duhen vendosur në negociata, me ato i mbyllim kapitujt.”– tha ai gjatë konferencës së mbajtur ditën e sotme në Bruksel. ”Mendoj se shteti i së drejtës do jetë parametri kryesor për negociatat. Duhet të japim një sinjal pozitiv për Ballkanin Perëndimor dhe shpresoj shumë që brenda presidencës portugeze të mbahet konferenca e parë”, shtoi Sefcovic. Ai theksoi se nga ana e KE po punohet që dy qeveritë të mbajnë një konferencë ndërqeveritare brenda presidencës së Portugalisë. Ndërkohë të njëjtën ide mbështeti dhe Ana Paula Zacarias, sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës.

  • 16:37

   Integrimi/ Sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës: Po përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

   Ana Paula Zacarias

   Në një konferencë të mbajtur ditën e sotme në Këshillin e Europës, sekretarja e Portugalisë për Çështjet e Europës, Ana Paula Zacarias ka deklaruar se po punohet për një zgjidhje të përbashkët në BE për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. ’Ne diskutuam për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, çështjen e anëtarësimit. Por përpiqemi për një zgjidhje të përbashkët, që dy vendet të nisin procesin e anëtarësimit. Çfarë mund të them në këtë pikë, shteti ligjor është në qendër të procesit. Në procesin e angazhimit për afrimin drejt BE.”– tha Ana Paula Zacarias, Sekretare e Shtetit për Çështjet Evropiane të Portugalisë. Këshilli Europian ra dakord mbi zbatimin e metodologjisë së rishikuar të zgjerimit në negociatat e pranimit me Malin e Zi dhe Serbinë, pasi të dy vendet kandidate shprehën pranimin e tyre të metodologjisë së re. Ndryshimet do të vendosen brenda kornizave ekzistuese të negociatave me Malin e Zi dhe Serbinë gjatë Konferencave të ardhshme Ndërqeveritare. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e tij Anëtare kanë shprehur vazhdimisht mbështetjen e tyre të qartë për perspektivën Evropiane të Ballkanit Perëndimor. Kjo perspektivë e vendosur, e bazuar në meritë, e anëtarësimit të plotë në BE për Ballkanin Perëndimor është në interesat e vetë Bashkimit Evropian, politik dhe të sigurisë. Një perspektivë e besueshme e pranimit është nxitësi kryesor i transformimit në rajon dhe rritjes së mundësive për sigurinë dhe prosperitetin tonë kolektiv. Isshtë një mjet kryesor për të promovuar demokracinë, sundimin e ligjit dhe respektimin e të drejtave themelore, të cilat janë gjithashtu motorët kryesorë të zhvillimit ekonomik, integrimit shoqëror dhe spiranca thelbësore për nxitjen e pajtimit dhe stabilitetit rajonal. ”Mirëmbajtja dhe përmirësimi i kësaj politike është e domosdoshme për besueshmërinë e BE-së, për suksesin e BE-së dhe për ndikimin e BE-së në rajon dhe më gjerë’‘- tha Ana Paula Zacarias.

  Shto Koment