LIVE UPDATES
Bota

Kërkuan lirimin e Kavalas, Erdogan “kërcënon” me dëbim ambasadorët e huaj në Turqi

21 Tetor 2021, 18:39 Nga DOSJA
Kërkuan lirimin e Kavalas, Erdogan “kërcënon” me

TURQI– Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kritikuar ambasadorët e 10 vendeve për thirrjen e tyre për lirimin e filantropistit Osman Kavala , duke thënë se Ankaraja nuk duhet t’i mbajë më ata. Pas kthimit nga një udhëtim në Afrikë të enjten, Erdogan u tha gazetarëve se i kishte thënë ministrit të Jashtëm, Mevlut Cavusoglu se Turqia nuk mund të ketë luksin për t’i mbajtur ambasadorët.

“Ju takon juve t’i jepni Turqisë një mësim të tillë? Kush mendoni se jeni?”, tha Ergodan, duke iu drejtuar ambasadorëve.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Tanju Bilgiç tha se Ankaraja kishte lirinë të merrte hapa siç e shihte të arsyeshme dhe do ta bënte këtë në kohën e duhur, pa dhënë detaje.

“Detyra e ambasadorëve është të mos ndërhyjnë në çështjet e brendshme të vendeve ku punojnë. Si një vend i pavarur, Turqia mund të marrë masat e nevojshme kur e sheh të arsyeshme,” tha Bilgiç në një konferencë në Ankara.

Të hënën, në përvjetorin e katërt të ndalimit të Kavalës, ambasadat e Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Finlandës, Danimarkës, Gjermanisë, Holandës, Zelandës së Re, Norvegjisë dhe Suedisë lëshuan një deklaratë të të përbashkët duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të tij.

“Vonesat e vazhdueshme në gjyqin e tij, duke përfshirë bashkimin e çështjeve të ndryshme dhe krijimin e të rejave pas një lirimi të mëparshëm, hedhin hije mbi respektin për demokracinë, sundimin e ligjit dhe transparencën në sistemin gjyqësor turk”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Jashtme thirri ambasadorët të martën, përfshirë ata të SHBA-së, Gjermanisë dhe Francës, për atë që e cilësuan një deklaratë “të papërgjegjshme”. Pas takimit Ministria tha se diplomatët kishin kapërcyer vijën e sjelljes së pranueshme diplomatike.

Kavala, 64 vjeç, ndodhet në burg që prej tetorit 2017 pa u dënuar. Ai aktualisht po gjykohet për një sërë akuzash, duke përfshirë spiunazh dhe përpjekje për të përmbysur qeverinë, që rrjedhin nga përfshirja e dyshuar në protestat antiqeveritare të Gezi në 2013 dhe tentativa për grusht shteti të vitit 2016. Ai ka mohuar çdo keqbërje. Kavala u lirua vitin e kaluar nga akuzat në lidhje me protestat mbarëkombëtare në 2013, por vendimi u rrëzua këtë vit dhe u kombinua me akuzat në një rast tjetër të lidhur me një përpjekje për grusht shteti në 2016. Seanca e radhës do të mbahet më 26 nëntor. Çështja e Kavalës është shkrirë me atë të 51 të pandehurve të tjerë, përfshirë një grup tifozësh futbolli të akuzuar për përpjekje për të rrëzuar qeverinë gjatë protestave të Gezi.

Burimi: Aljazeera

(i.d.Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota ambasadoret e huaj erdogan turqi ambasadoret e huaj erdogan turqi

Sondazh

Poll

Bota 21 Tetor 2021, 17:04

FIFA evakuon edhe 57 sportistë nga Afganistani

TIRANË– Evakuuohen nga Afganistani 57 sportistë të lidhur me futbollin dhe basketbollin e femrave. Lajmi është konfirmuar nga drejtuesi kryesor i org...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave