LIVE UPDATES
Ekonomi

Kërkesa e lartë e qeverisë për para, fillon rritja e obligacioneve 10-vjeçare

14 Tetor 2021, 05:27 Nga DOSJA
Kërkesa e lartë e qeverisë për para, fillon rritja e

Ministria e Financave zhvilloi këtë javë një rihapje të ankandit të obligacioneve 10-vjeçare të muajit korrik. Në ankand ishte planifikuar huamarrje totale për një shumë prej 4 miliardë lekësh. Por, njëlloj siç kishte vepruar edhe në korrik, Ministria e Financave vendosi të rrisë shumën e siguruar në ankand.

Mbështetur në informacionin zyrtar të publikuar, shuma totale e obligacionit të emetuar arriti në rreth 4.47 miliardë lekë, ndërsa vlera totale e kërkesave të paraqitura në ankand arriti në 5.17 miliardë lekë. Yield-i uniform i pranuar rezultoi në nivelin 5.2%, me një rritje të lehtë nga niveli prej 5% i obligacionit të emetuar në muajin korrik.

Ministria e Financave e ka rritur shumën e huamarrjes, qoftë edhe me koston e një yield-i pak më të lartë. Në vitet e fundit, ka një strategji të qartë për të zgjatur maturitetin mesatar të borxhit, duke përdorur më shumë instrumentet afatgjata të huamarrjes.

Kjo bëhet për të ulur rrezikun e rifinancimit, për të ndërtuar një strukturë më të ekuilibruar të maturitetit të borxhit, por edhe për të përfituar nga epoka e normave të ulëta të interesit. Një yield fiks 5.2% është sërish një çmim i kënaqshëm për emetuesin, duke pasur parasysh afatin shumë të gjatë të maturimit. Me kalimin gradual të krizës së pandemisë, është e pritshme që presionet inflacioniste të rriten dhe politikat monetare t’i kthehen normalizimit.

Në fakt, vala e papritur e rritjes së çmimeve në muajt e fundit ka rritur gjasat që normalizimi i politikës monetare mund nisë më shpejt nga sa parashikohej. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, pohoi pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës javën e kaluar që, nëse rritja e çmimeve do të provohet e qëndrueshme dhe do të jetë më e lartë se pritjet aktuale, mund të sjellë një shtrëngim gradual të politikës monetare gjatë tremujorëve në vazhdim.

Për momentin, autoritetet monetare i qëndrojnë idesë se kjo valë inflacioniste do të jetë kalimtare, megjithatë është e qartë se ajo i ka rritur shqetësimet se rritja e normave të interesit mund të afrohet në kohë, duke kërcënuar rimëkëmbjen ende të brishtë ekonomike.

Megjithatë, deri tani, tregu financiar shqiptar nuk po shfaq ndonjë shenjë shqetësimi të dukshëm. Yield-et e titujve qeveritarë ngelen të qëndrueshme, njëlloj si normat e interesit të financimit të sektorit privat. Tregu i brendshëm financiar ngelet mjaft likuid dhe javën e kaluar Banka e Shqipërisë vendosi të zgjasë edhe me një tremujor formën e zhvillimit të ankandeve të REPO-ve, që iu siguron bankave akses të pakufizuar në likuiditet.

Një rritje e normave të interesit mund t’i kapë të papërgatitur të gjithë aktorët ekonomikë, që nuk e prisnin një zhvillim të tillë brenda një horizonti afatshkurtër. Për këtë arsye, autoritetet monetare po përpiqen të lëvizin me kujdes dhe pa shfaqur panik përballë valës së papritur të rritjes së çmimeve, duke marrë më shumë kohë për të reaguar.

Marre nga MONITOR

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi ministria e financave obligacione yield e bonove ministria e financave obligacione yield e bonove

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM