LIVE UPDATES
Politike

“Kemi përmbushur parakushtet për negociatat”, Balla: Opozita po bllokon rrugën drejt BE-së

8 Maj 2019, 11:30 Nga DOSJA
“Kemi përmbushur parakushtet për negociatat”, Balla:

TIRANË- Kryetari i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në fjalën e tij në Kuvend tha se të gjitha protestat e opozitës po bëhen për të bllokuar rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.

Ai tha se opozita ka bllokuar Shqipërinë, por shtoi se në takimin që kishte pasur dje me kryetarin e Kuvendit të Austrisë kishte marrë garancinë për rekomandim pozitiv nga komisioni i Europës.

Çdo bllokim rruge, çdo dhunë është pjesë e përpjekjeve për të dëmtuar të ardhmen europiane. Dje me Ruçin në takim me kryetarin e Kuvendit të Austrisë kemi marrë garancinsë së raporti për Shqipërinë do të jetë pozitiv. Komisoni do i propozoj këshillit që të fillojmë bisedimet. Shqipëria për fat të mirë, ka plotësuar parakushtet për bisedimet. Nuk është rastësi që ne si Kuvend mbullim paketën kushtetuese nën ditën e europës. Sot jemi në një kah me Europën e bashkuar. Iu desh 8 muaj Kuvendit që të votohej ligji i vetingut duke pritur opozitën e shkuar në vitin 2017”, u shpreh Balla.

Më tej në fjalën e tij ai pati dhe një mesazh për opozitën e re duke thënë se ata janë të nderuar sot që do të votojnë ligjin e fundit të paketës kushtetuese, që përmbysh detyrimet për rrugën drejt auropës.

Është në nderin tuaj që të bëheni pjesë me votë për ligjin e fundit kushtetues. Ne jemi votuar për të bërë htet dhe ju jeni krenar që sot shqipëria bën hapa të rëndësishëm”, shtoi më tej deputeti i PS.

Në fund kujtoi dhe njëherë të gjithë ndryshimet që do të behën në Kodin Penal vënë theksin tek dhuna ndaj policëve. Ai shtoi se kush guxon të godas një punonjës policie, qoftë deputet, ish deputet, ministër apo ish-ministër, do të marr dënim me burg.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike hapja e negociata per shqiperine negociatat e shqiperise me be protestat e opozites seanca plenare 8 maj 2019 taualnt balla hapja e negociata per shqiperine negociatat e shqiperise me be protestat e opozites seanca plenare 8 maj 2019 taualnt balla

Sondazh

Poll

Politike 8 Maj 2019, 11:07

TIRANË- Deputeti Myslim Murrizi, gjatë fjalës së tij në Kuvend i ka kërkuar llogari institucionit të Autoritit të Dosjeve, duke i thënë se nuk kanë raportu...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE