LIVE UPDATES
Sport

Kaosi dhe lufta urbane: Kolumbia heq dorë nga “Coppa America”

21 Maj 2021, 05:53 Nga DOSJA
Kaosi dhe lufta urbane: Kolumbia heq dorë nga “Coppa America”

KOLUMBI – Situata ka dalë jashtë kontrollit në Kolumbi. Mes protestave të dhunshme në rrugë, të gjeneruara nga një reformë e diskutueshme e taksave dhe urgjencës shëndetësore të shkaktuar nga pandemia, qeveria kolumbiane dhe Federata Kolumbiane e Futbollit janë detyruar të heqin dorë nga organizimi i “Coppa America”, që do të fillojë në 13 qershor.

Vendimi, i cili duhet të bëhet zyrtar në orët e ardhshme, u mor me marrëveshje të ndërsjellë me “Conmebol” në fund të një takimi të jashtëzakonshëm të mbajtur dje pasdite në Bogota. Turneu kontinental, që duhej të zhvillohej midis Kolumbisë dhe Argjentinës, tani do të luhej vetëm në brigjet e Rio La Plata.

Sinjalet, që Kolumbia të hiqte dorë nga organizimi i garës, Conmebol i mori dy javë më parë. Sot situata është përshpejtuar përfundimisht, përballë zërave për dorëheqjen e afërt të Ministrit të Sportit, Ernesto Lucena, si dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë.

Sipas shifrave të lëshuara nga Comité Nacional del Paro, një organ joqeveritar, mësohet se tensionet shoqërore dhe lufta urbane në qytetet kryesore të vendit, kanë një bilanc prej mbi 50 të vdekur, 580 të plagosur dhe 530 të zhdukur dhe protestat e dhunshme nuk tregojnë asnjë shenjë përmirësimi.

Në këto kushte, është e pamundur të mendosh të jesh në gjendje të presësh “Coppa America”, ndërsa garanton sigurinë dhe sigurinë e delegacioneve të huaja. Qeveria, sipas asaj që u raportua nga organet kryesore të medias në Amerikën e Jugut, për këtë arsye ka ngritur flamurin e bardhë…

Shtuar tensioneve serioze sociale është edhe kriza dramatike shëndetësore, që po e ul Kolumbinë vendin në gjunjë, për shkak të pandemisë. Numri i përgjithshëm i infeksioneve ka tejkaluar 3 milionë, nga të cilat një milion vetëm në 4 muajt e fundit, ndërsa vdekjet janë gati 100 mijë. Në një kontekst të tillë, thonë autoritetet shëndetësore, do të ishte e pamendueshme të garantohej siguria e ekipeve që janë të detyruar të udhëtojnë nga një qytet në tjetrin.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport argjentina bogota comité nacional del paro conmebol coppa america federata kolumbiane e futbollit rio la plata argjentina bogota comité nacional del paro conmebol coppa america federata kolumbiane e futbollit rio la plata

Sondazh

Poll

Sport 20 Maj 2021, 09:59

Zyrtare, Shkodran Mustafi largohet nga Schalke

GJERMANI – Eksperienca e Shkodran Mustafit në Schalke ka zgjatur shumë pak. Në fakt, futbollisti shqiptar do të largohet nga ekipi gjerman pas vetëm një s...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS