Showbiz

Kantautori zviceran Marco Zappa sjell këngë për Teatrin Kombëtar: E latë të vdiste ngadalë, shuat një qiri që ndriçonte qytetin

Së fundmi në platformën e tij në “Youtube”, Zappa ka publikuar një këngë që ia ka dedikuar Teatrit Kombëtar në Shqipëri, që u shemb më datë 17 maj të këtij viti, vetëm një javë më oparë.

TIRANË– Marco Zappa, kantautori i njohur zviceran që në Shqipëri njihet me performancën e tij me këngën “Kur bjen fyelli çiftelia”, i ka surprizuar sërish shqiptarët.

Së fundmi në platformën e tij në “Youtube”, Zappa ka publikuar një këngë që ia ka dedikuar Teatrit Kombëtar në Shqipëri, që u shemb më datë 17 maj të këtij viti, vetëm një javë më oparë.

Në tekst, Zappa shprehet se ajo godinë është lënë të vdiste çdo ditë, vit pas viti dhe pavarësisht tentativës së artistëve për 27 muaj me radhë, për të mbrojtur historinë, Teatri Ushemb. Në rreshta, kantautori akuzon qeverinë se ka shuar një qiri që ndriçonte qytetin.

Teksti i plotë i përkthyer

Ju e lanë atë ngadalë, ngadalë të vdiste,

e keni ulur ngadalë, ngadalë

në një gërmadhë

pastaj në një natë të diele

grushti i shtetit!

Pavarësisht nga të gjitha ato

që për njëzet e shtatë muaj,

çdo mbrëmje, çdo natë

ata besuan në këtë ëndërr

zemra e tyre u tronditën. Sepse?

Dhuna e një pushteti

të kujton të kaluarën …

Nëse bie termet, (çfarë nuk bëri tërmeti,

shteti e bëri atë!)

Ju keni shuar një qiri

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

që i dha dritë qytetit

Dhe ne pyesim veten: pse?

Sa bukur ishte të luash

në këtë teatër të shkëlqyeshëm,

po, pak e vjetër dhe e paqartë,

por e vërtetë, e ngrohtë dhe shumë e dashur.

Ju shkatërruat një histori,

duke ngulfatur të gjitha shpresat.

Sepse? Sepse? Sepse? …

Dhuna e një pushteti

të kujton të kaluarën …

Une JamTeatri! (Unë jam teatri!)

Une Jam Shqiptar, (Unë jam shqiptare!)

Ju keni shuar një qiri

që i dha dritë …

që i dha dritë qytetit!

(f.m/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment