LIVE UPDATES
Aktualitet

Kanë frikë se i quajnë ku*va, zbulohet arsyeja pse femrat shqiptare nuk luajnë Playstation

7 Nëntor 2019, 15:52 Nga DOSJA
Kanë frikë se i quajnë ku*va, zbulohet arsyeja pse femrat

Sapo hyra në një qendër lojërash elektronike  zonën e Bllokut në Tiranë, papritur u ndesha më 4 palë sy që më vështronin ngultas. Vetëm pyetja  mungoi “po kjo çfarë do të bëjë këtu?!”. Aty isha për të pyetur se pse vajzat i shikojmë shumë rrallë në këto qendrat e lojërave elektronike  ( shumica dërrmuese  Playstation), por nga shikimi i djemve kryesisht adoleshentë, e mora përgjigjen. Teksa ata e humbën të gjithë lojën, duke u përqendruar vjedhurazi  në bisedën time me menaxherin, mua më erdhi ndërmend historia e bashkëmoshatares time në gjimnaz gati 10 vite më parë. Ajo quhej Ervisa dhe ishte një vajzë që adhuronte të luante futboll. Në atë kohë futbolli për femrat ishte një temë delikate, sepse për shumicën  kjo lojë i takonte meshkujve. Por, ky nuk ishte paragjykimi i vetëm  me të cilin ajo hasej. Në sytë e mijërave nxënësve aso kohe ajo etiketohej si “kurva ”, pasi shpesh herë shkonte të luante playstation. Vitet kaluan dhe ndoshta atëherë neglizhenca, nuk më bënë t’i jepja rëndësi epitetit që ajo merrte, por shikoj se edhe sot një playstation i cili shërben vetëm për t’u argëtuar është një “fole meshkujsh”.

Sociologu Ergys Mërtiri thotë për gazetën “Si” se në përgjithësi ka një prirje për ndarje gjinore dhe sigurisht moshore të mjediseve që njerëzit frekuentojnë. Ai ka sjellë si shembull për gazetën se ka një prirje, për të parë një prani më të madhe dhe të gjatë në kohë të vajzave dhe grave nëpër parukeri, sallone bukurie etj, ndërkohë që burrat i kalojnë orët e tyre me shume nëpër mejhane, qendra llotosh etj.

Ndërsa, kontrollova në disa  qendra për të parë dhe pyetur nëse vajzat luanin aty, u përballa me reagime shumë të çuditshme, si “ a e ke seriozisht ti”, ose “ po ky është vend çunash mi”.  Për një moment u ndjeva përsëri në gjimnaz, aq sa dhe kur i tregova ngjarjen miqve të mi djem, më panë me habi sikur të kërkoja një gjilpërë në kashtë.

Por ky paragjykim nuk ndodh vetëm në Shqipëri. Në një nga këto ditë një vajzë me origjinë nga Kina ishte e parë në botë e cila fitoi një kampionat videolojrash. “Bëri histori” do ta cilësoni në titujt kryesor edhe mediat më të njohura ndërkombëtare për faktin se ishte femër.  Vajza kineze quhej  Xiaomeng “VKLiooon” Li  dhe  në konferencën për shtyp pas fitores, ajo tha  se dy vjet më parë kur donte të regjistrohej në kampionat, një burrë i kishte thënë se “vajzat nuk kanë vend këtu”.

“Është në natyrën njerëzore që shumë gjëra të bëhen konform përkatësive tona kulturore, ku përfshijmë edhe moshën, gjininë, prejardhjen etj. Ne argëtohemi, vishemi, sillemi,  në përputhje me kategori të tilla. Ka një prirje ideologjike sot, përfshi këtu edhe shume aktiviste të lëvizjeve feministe, për të shuajtur dallime te tilla,” shprehet Mërtiri.

Kjo është një pyetje e cila duket se nuk do të marri përgjigje kurrë në ndarjen e steriotipeve.
Për sociologun realiteti tregon se kudo, dallimet gjinore në sjelljet tona janë prezente. Ai shprehet se natyrisht, kjo shfaqet edhe në mënyrën e argëtimit, apo kalimit të kohës së lire. Si problem sociologu shikon një fakt tjetër.

“Grumbullimet e te rinjve, dhe madje, edhe femijeve, ne mjedise të izoluara, larg vëmendjes se të rriturve, janë gjithmonë problematike,” shton Mërtiri.

Në Tiranë është hapur një qendër e re  argëtimi me lojërat  virtuale  që quhet Virtual Games Lounge . Eshtë pjesë e katëgorisë së lojërave E-sport por teknologjia e më e avancuara dhe argëtim që kërkon edhe impenjim fizik më të madh se playstation. Aty femrat luajnë pa droje. Menxherja e qëndrës është femër .Majlinda na tregoi na tregoi se aty shkojnë ë edhe grupe femrash. “Por edhe meshkujt e dhënë pas playstation , kur i provojnë lojërat virtuale e thonë menjëherë  “ do marrim dhe shoqet’ . Ndoshta fakti që janë lojra që luhen  e pëlqehen në grup , janë teknologji e fundit dhe secili ka hapsëriën e vetë i ka bërë femrat të mos ndihen vetëm.  “Në fakt janë barrierat e meshkujve ato që janë thyer” na thotë Majlinda e cila pasi e pyeta ti se femër pse zgjodhe këtë llojë biznesi me pak nënqeshje më tha a “pse ku është ndryshimi?”

Më vjen në mend ajo vajza në gjimnazin tim, që vishej me epitete negative sepse nuk e fshihte çfarë i pëlqente dhe “luante si çunat”. Ndoshta ajo mund të mos jetë bërë futbolliste. Po koha i dha të drejtë asaj dhe sot ajo mund të jetë një futbolliste e zonja. Paragjykimi që na ndrydh, do të na lerë pa mësuar mësuar aftësitë tona për të kuptuar se edhe aty në qendrën e foles së meshkujve femrat mund të dalin fituese.

Marrë nga Gazeta Si

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet lojrat elektronike zona e bllokut lojrat elektronike zona e bllokut

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN