LIVE UPDATES
Bota

Kandidatët demokratë sulmojnë Presidentin Trump dhe njëri-tjetrin

13 Shtator 2019, 20:47 Nga DOSJA
Kandidatët demokratë sulmojnë Presidentin Trump dhe

SHBA- 10 kandidatët kryesorë demokratë u përballën në një debat të gjallëruar mbrëmjen e së enjtes, duke shkëmbyer goditje për një sërë çështjesh, si dhe duke sulmuar njëkohësisht njeriun që duan të largojnë nga Shtëpia e Bardhë në zgjedhjet e 2020-tës, Presidentin republikan Donald Trump.

Senatorja nga Kalifornia, ish-prokurorja Kamala Harris, akuzoi Presidentin Trump se u angazhua në “urrejtje, intimidim dhe frikësim”, dhe se gënjeu 12 mijë herë gjatë presidencës së tij prej dy vitesh e gjysëm.

Ajo tha se e vetmja arsye përse ndaj Presidentit Trump nuk u ngritën akuza për pengimin e hetimeve të lidhjeve të fushatës së tij me Rusinë ishte politika e Departamentit të Drejtësisë “që thotë se nuk mund të ngrejë akuza ndaj një presidenti në detyrë”.

Populli amerikan qëndron shumë më lart”, tha ajo.

Ish-Ligjvënësi nga Teksasi, Beto O’Rourke, tha se një sulmues i armatosur në qytetin e tij të lindjes El Paso që vuri në objektiv meksikanët dhe mori 22 jetë në muajin gusht, ishte “i frymëzuar për të vrarë nga presidenti ynë” për shkak të fushatës së tij kundër emigrantëve që përpiqen të hyjnë në vend nëpërmjet kufirit jugor me Meksikën.

Senatorja Amy Klobuchar, nga Minesota, tha se Presidenti Trump preferon “më mirë të gënjejë se sa të udhëheqë”.

Tre kandidatët që kryesojnë në anketime, ish-Nënpresidenti Joe Biden dhe Senatorët Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders, bënë kritika të mprehta ndaj Presidentit Trump.

Zoti Biden, ish-nënpresident gjatë dy mandateve të ish-Presidentit Barack Obama, tha se nuk mundet të shtyhet beteja për të kuruar kancerin dhe sëmundjen Alzheimer, apo të përmirësohet arsimi, për shkak të politikave të kundërta që po ndjek administrata Trump. “Krijohen mundësi të jashtëzakonshme në momentin që heqim Donald Trump-in”, tha zoti Biden.

Ndërsa kandidati Bernie Sanders e quajti Presidentin Trump “Presidentin më të rrezikshëm në historinë e këtij vendi”.

Politikat për kujdesin shëndetësor

Sërish, reforma e sistemit të kujdesit shëndetësor dominoi debatin televiziv prej gati tre orësh. Që në fillim, kandidatët Biden, Warren dhe Sanders debatuan me tone të larta rreth mënyrave se si duhen ndryshuar politikat e kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara.

Debati i së enjtes ishte hera e parë që Joe Biden dhe Elizabeth Warren u gjendën në të njëjtën skenë dhe madje në një distancë shumë të afërt me njëri-tjetrin. Por, përveç debatit të fortë për shëndetësinë, fërkimet e tjera të tyre ishin sporadike.

Si Sanders, ashtu edhe Warren, mbështesin një program sigurimesh shëndetësore të menaxhuar nga qeveria, sistem ky i pranishëm në disa vende të tjera perëndimore. Ata e quajtën propozimin e tyre “Medicare for All”, duke e paraqitur si një zgjerim të programit ekzistues të sigurimeve shëndetësore për amerikanët e moshuar në Shtetet e Bashkuara.

Protestuesit republikanë

Republikanët e bënë të ditur prezencën e tyre jashtë debatit, duke ngritur një parrullë të madhe në mbështetje të pretendimit republikan se kandidatët demokratë janë socialistë. “Socialistët do të vrasin ekonominë e Hjustonit. Votoni në 2020 për Trump-in“, lexonte parrulla.

Ndërsa po shkonte për të vizituar qytetin Baltimore, në shtetin Maryland, Presidenti Trump pati parashikuar se konkurrimi i brendshëm i demokratëve do të rezultonte në tre kandidatë kryesorë: Joe Biden, Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders, pasi siç u shpreh Presidenti “ata kryesojnë me diferencë të madhe në anketime“.

Zoti Biden ka qenë për 36 vite senator i Shteteve të Bashkuara dhe ka humbur dy herë në garën për president. Ai udhëheq me rreth 30% të mbështetjes në anketimet kombëtare në radhët e demokratëve. Kandidatët Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders janë përgjithësisht njësoj në anketime dhe me pothuajse 10 pikë pas zotit Biden në nivel kombëtar.

Pikëpamjet e demokratëve

Disa demokratë e shohin zotin Biden si tepër të moshuar për t’ia dalë përballë një të moshuari tjetër, 73-vjeçarit Trump. Zoti Sanders është edhe më i vjetër, 78-vjeç. Ndërsa zonja Warren është 70 vjeçe.

Pikëpamjet politike përgjithësisht të qendrës së majtë të zotit Biden janë në kundërshti me ato të kandidatëve të tjerë demokratë si zonja Warren, zoti Sanders, apo figura të tjera më progresive demokrate që dëshirojnë të shkundin Uashingtonin.

(Marrë nga Zëri i Amerikës)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota doland trump kandidatet demokrat zgjedhjet ne amerike doland trump kandidatet demokrat zgjedhjet ne amerike

Sondazh

Poll

Bota 13 Shtator 2019, 13:40

Angela Merkel – kancelarja e zbutur

GJERMANI –Gati një gysmë ore zgjati “ekskursioni” i Angela Merkelt nëpër temat e mëdha të politikës botërore gjatë fjalimit në debatin e përgj...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave