LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Zhvatje’/ Pronari i Mondial-it tregon si vjedhin kamarierët: Mori bashkë me banakierin 80 lekë, manipulojnë faturat, uj

25 Janar 2020, 12:48 Nga DOSJA
‘Zhvatje’/ Pronari i Mondial-it tregon si vjedhin kamarierët:

TIRANË- Zak Topuzi, pronari i Hotel Mondial, njëherazi kreu i Shoqatës së Hoteleri – Turizmit, denoncon në rrjetet sociale një fenomen që sipas tij përsëritet gjithmonë, “vjedhjen” që kamarierët iu bëjnë pronarëve. Topuzi ka ndarë edhe një shembull, që ai e quan një metodë të trashë, ku një kamarier ka çuar një porosi në një tavolinë, me dy kuponë, njëri prej të cilëve është i një tavoline të mëparshme. Me një lëvizje, kamarieri bashkë me banakierin morën 80 lek të reja.

REAGIMI I PLOTË:

Shoh një fenomen qe përsëritet vazhdimisht. Kamarjere , qe me metoda te thjeshta “zhvatin” pronarin ku ata punojnë. Duke njohur profesionin, kuptoj çdo forme qe përdoret. Mënyra me e trashe, dje: Porosit një kafe dhe ujë . Kamarjeri te sjell porosinë ne dy kuponë, kafen ora 13:03 dhe ujin ora 11:58. Kuptohet qe fatura e dyte është e një tavoline qe ka konsumuar ujin një ore me pare. Kamarjeri, ne bashkëpunim me banakjerin, përvetësuan për pak minuta 80 lek. Ndërkohe, pronari i Bar-it, konsumonte kafe me disa miq ne një tavoline, i qete se kish çdo gjë nen kontroll.

Mendoj se ka disa arsye qe një fenomen i tille është mbizotërues ne bizneset e vogla .

1- Pagat qe ofron ky lloj tregu, janë te pamjaftueshme për te jetuar. Pronari, fton vete punonjësit ta “vjedhin”.

2- Vete ne , bëhemi mbartës te se keqes kur e kuptojmë mashtrimin dhe nuk e denoncojmë atë për ti hapur rruge një fryme te re: “Duke denoncuar një vjedhje, mbron veten dhe shoqërinë”.

3- Jemi popull “dembel”, për një biznes te vogël , psh dyqan apo bar-kafe (qe mund te mbahet vetëm me menaxhim familjar), punësojmë punonjës dhe vete mbikëqyrim apo sillemi vërdalle si pronare te mëdhenj.

4- Nuk preferojmë ti shtojmë vetes ngarkesën ne pune për një pagesë me te mire.

5- Mungesa e një tregu punësimi me rregulla loje ku libreza e punës te jete si matrikull qe nuk mund te griset apo te rihapet nga e para dhe “referenca për punësim” te kthehen ne detyrim punësimi.

Kudo lexon kërkesa për punësim ( bile dhe ne Qendra Tregtare apo Supermarket), ndërkohë ka te papune !!!!.  Duhet te ndërgjegjësohemi si shoqëri: “Efektivitetit ne pune për një pagesë me te mire”. Kjo nuk do ti largoje shqiptaret nga vendi.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet hotel mondial vjedhja e kamariereve zak topuzi hotel mondial vjedhja e kamariereve zak topuzi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim