LIVE UPDATES
Aktualitet

“Qeveria kineze po përhap dezinfektant me aeroplan”/ Gazetari shqiptar raporton nga Kina: Mund të jenë mbi 41 viktima

25 Janar 2020, 11:00 Nga DOSJA
“Qeveria kineze po përhap dezinfektant me aeroplan”/ Gazetari

Kinë- Gazetari Edison Myrteza në një lidhje telefonike për Fax News ka raportuar më tepër detaje rreth situatës dhe përballimit të koronavirusit nga autoritet në Kinë.

Myrteza u shpreh se nga raportimet aktualisht bëhet me dije se kanë humbur jetën 41 persona, ndërkohë që numri mund të jetë edhe më i lartë. Më tej ai u shpreh se për të mos lejuar më tej përhapjen e virusit, autoritet kineze kanë mbyllur institucionet publike, si dhe po përhap me anë të avionëve ilaçe për dezinfektimin e zonës.

“Unë njoh disa shqiptarë këtu prej tyre dhe nga informacionet që kam marrë në mënyrë personale, të paktën nga 5 shqiptarë që ndodhen këtu disa prej tyre janë larguar në Shqipëri për shkak të vitit të Ri Kinez dhe pushimet që kanë marrë këtu. Ndërkohë dy prej tyre që janë këtu, janë në gjendje të mirë shëndetësore. Nuk mund të them se numri i viktimave mund të jetë ky numër 41, por mund të jetë edhe më i lartë. Unë sapo kam ardhur në Kinë dhe nuk mund të largohem nga vendi, por do të marra masat e mia dalje me maskë dhe të evitoj ambinte publike. Dhe qeveria kineze ka mbyllur edhe institucionet kulturore në mënyrë që mos të përhapet virusi. Nga informacioni që kam marrë në mënyrë zyrtare, me disa helikopter apo aeroplan qeveria kineze po lëshon dezinfektim apo me ilaçe të ndryshme që të ‘vrasin’ virusin, apo të kufizojnë përhapjen e tij. Do të hapet edhe një spital i madh vetëm për trajnimin e këtij virusi.”- u shpreh Myrteza nga Kina.

Marrë nga Faxweb.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet edmond myrteza koronavirusi në kinë edmond myrteza koronavirusi në kinë

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë