LIVE UPDATES
Bota

“Joe Biden i ka hapur kufirinin emigracionit të paligjshëm”, shtimi i emgrantëve në kufi rindez debate në Uashi

16 Mars 2021, 07:06 Nga DOSJA
“Joe Biden i ka hapur kufirinin emigracionit të

SHBA– Mijëra fëmijë të pashoqëruar që kalojnë kufirin nga Meksika për në Shtetet e Bashkuara kanë bërë që në Uashington të rihapet debati për imigracionin, i cili po përplas republikanët dhe demokratët se kush është fajtor për atë që të dyja palët e përshkruajnë si krizë.

Udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy kryesoi të hënën një grup ligjvënësish republikanë për në zonën e kufirit, duke dënuar politikat e Presidentit demokrat Joe Biden, që ai tha se ia kanë hapur plotësisht kufirin imigracionit të paligjshëm.

Siguria e vendit dhe e kufirit tonë është para së gjithash përgjegjësi e presidentit tonë,” u tha zoti McCarthy gazetarëve në El Paso të Teksasit, në kufirin me Meksikën. “Nuk duhej të ndodhte. Kjo krizë është krijuar nga politikat presidenciale të kësaj administrate të re. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta karakterizuar atë përveçse si një krizë kufitare të Bidenit.

Me të marrë detyrën në janar, Presidenti Biden ndali ndërtimin e murit kufitar të mbështetur nga ish Presidenti Donald Trump dhe ka zbatuar ato që ai i quan janë politika më humane të imigracionit.

Administrata Biden nuk e ka quajtur krizë fluksin e migrantëve, përfshirë rreth 30,000 fëmijë të pashoqëruar vetëm në shkurt. Ajo thjesht e quan këtë një sfidë.

Por zoti Biden dhe ndihmësit e tij janë detyruar të marrin masa për të penguar mijëra emigrantë të varfër të Guatemalës, Hondurasit dhe Salvadorit, të ndërmarrin udhëtime të rrezikshme përmes Meksikës për atë që ata besojnë se do të jetë një jetë më e sigurt dhe më e begatë në Shtetet e Bashkuara.

FEMA, në ndihmë

Gjatë fundjavës, Departamenti i Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara tha se për 90 ditët e ardhshme, Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) do të ndihmojë në trajtimin e numrit të madh të fëmijëve migrantë të pashoqëruar.

“Qëllimi ynë është të sigurojmë që fëmijët e pashoqëruar t’i transferohen Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) sa më shpejt që të jetë e mundur, në përputhje me kërkesat ligjore dhe në interesin e fëmijëve,” tha sekretari i Sigurisë së Brendshme, Alejandro Mayorkas në një deklaratë.

Fëmijët po mbahen në mjedise të improvizuara në kufi – tashmë me kapacitet 94% – para se të mund të dërgohen tek të afërmit që jetojnë tashmë në SHBA, ose në familjet e gatshme për t’u kujdesur ose për t’i birësuar ata.

Të dielën, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi u tha gazetarëve se “administrata Biden po përpiqet të rregullojë sistemin e prishur që u ishte lënë atyre nga administrata Trump.” Administrata Biden, tha ajo, “do të ketë një sistem të bazuar në parimin që të bëhet puna më e mirë e mundshme, duke e kuptuar se kjo është një krizë humanitare.”

Zoti Trump, nga ana e tij, shprehu mendimet e tij për emigracionin në Konferencën e Veprimit Politik Konservator, të mbajtur kohët e fundit, duke thënë se zoti Biden “dëshiron që e gjitha të shkojë në ferr”.

“Kur unë u largova nga detyra vetëm gjashtë javë më parë, ne kishim krijuar kufirin më të sigurt në historinë e SHBA”, tha zoti Trump, duke mos e përmendur numrin në rritje të kalimeve të paligjshme gjatë muajve të tij të fundit në detyrë.

“Administratës së re iu deshën vetëm disa javë për ta kthyer këtë arritje të paparë në një katastrofë të vetë-shkaktuar humanitare dhe të sigurisë kombëtare duke eleminuar në mënyrë të pakujdesshme kufirin tonë, masat e sigurisë, kontrollet, të gjitha gjërat që kemi vendosur”, tha ai.

McCarthy kërkon takim

Në fillim të marsit, zoti McCarthy i kërkoi Presidentit Biden një takim mbi imigracionin në kufi, duke thënë se ai ndjehej “i detyruar të shprehte shqetësim të madh për mënyrën me të cilën administrata juaj po i qaset kësaj krize, por me shpresë se ne mund të punojmë së bashku për ta zgjidhur atë”.

McCarthy tha se nuk kishte marrë përgjigje nga presidenti.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, hodhi poshtë pohimin e republikanëve se administrata e re ka miratuar politikën për “një kufi të hapur”.

“Kjo është absolutisht e pasaktë,” tha ajo javën e kaluar. “Kufiri nuk është i hapur.”

Roberta Jacobson, koordinatore e Shtëpisë së Bardhë për kufirin jugor, pranoi javën e kaluar se rritja e numrit të migrantëve mund të kishte ardhur nga besimi se do të ishte më lehtë të hyje në Shtetet e Bashkuara nën Presidentin Biden.

“Sigurisht, mendoj se ideja e një politike më humane, mund t’i ketë shtyrë njerëzit të marrin atë vendim,” u tha ajo gazetarëve. “Por mbase më e rëndësishmja është se që kjo me siguri i ka shtyrë kontrabandistët të përhapin dezinformim për atë që tani është e mundur.”

Demokratët punojnë për dy plane

Ligjvënësit në Uashington prej vitesh janë në ngërç për politikat e imigracionit. Përveç çështjes së dyndjeve të tanishme në kufi, demokratët e Dhomës së Përfaqësueve këtë javë po përpiqen të avancojnë dy pjesë të legjislacionit për imigracionin.

Njëri projekt parashikon një rrugë drejt shtetësisë për emigrantët pa dokumente që u sollën në Shtetet e Bashkuara kur ishin fëmijë dhe që nga ajo kohë kanë jetuar aty, kanë ndjekur shkollën dhe kanë punuar.

Dhoma e Përfaqësuesve po shqyrton gjithashtu një projekt ku parashikohet që një punëtor migrant në industrinë bujqësore të mund të fitojë status të përkohshëm për të qëndruar në SHBA me mundësinë përfundimtare për t’u bërë banor i përhershëm (statusi i kartës së gjelbër).

Demokratët i mbështesin fuqimisht të dy projektligjet dhe i miratuan ato në vitin 2019. Por edhe nëse ato miratohen përsëri, fati i tyre në Senatin politikisht të ndarë është i pasigurt, në rastin më të mirë.

Marrë nga VOA 

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota emigrantet ne shba uashington emigrantet ne shba uashington

Sondazh

Poll

Bota 16 Mars 2021, 07:00

OKB: Rreth 138 protestues të vrarë në Mianmar

MIANMAR– Së paku 138 njerëz janë vrarë në protestat kundër grushtit ushtarak në Mianmar, thanë të hënën Kombet e Bashkuara.“Shifra përfshin 38 persona që ...

Bota 15 Mars 2021, 19:48

ITALI- Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Sipas mediave italia, një 12-vjeçare është gjendur e vdekur në banesën e saj.Dyshohet se shkak i vdekjes ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE