LIVE UPDATES
Bota

“Jam e frikësuar për jetën time”, vajza e politikanes nga Kashmiri lutet për ndihmë ndërkombëtare

16 Gusht 2019, 11:06 Nga DOSJA
“Jam e frikësuar për jetën time”, vajza e politikanes

KASHMIR- Vajza e një prej politikaneve më të shquara të Kashmirit, Mehbooba Mufti, i është lutur komunitetit ndërkombëtar që të veprojë për një përleshje të paparë të imponuar miliona njerëzve në territor, duke paralajmëruar se njerëzit në Kashmir po bëhen si kafshë.

Në një intervistë për Guardian teksa ishte në arrest shtëpie, Iltija Mufti, vajza e ish-kryeministres Mehbooba Mufti, tha se rreth 25 punonjës të sigurimit të armatosur kishin rrethuar shtëpinë e saj javën e kaluar. Të gjitha hyrjet në shtëpi janë të ndaluara, tha ajo, duke kundërshtuar ndalimin e komunikimit nga qeveria indiane.

Mufti tha se nuk ishte siguruar asnjë bazë ligjore për ndalimin e saj, por në media qarkullon lajmi se vajza e kryeministrit në kohën që ka kritikuar veprimet e Indisë në Kashmir, ka shkaktuar zemërimin e zyrtarve. Ajo tha se i ishte mohuar të kishte një avokat dhe nuk ishte lejuar të takonte njerëzit që e vizitonin.

Nëna e saj kishte urdhër për arrest shtëpie disa orë përpara se qeveria indiane të bënte një njoftim dramatik në 5 gusht se do të tërhiqte statusin e veçantë të Kashmir. Kuptohet se ajo është dërguar në një burg me një plan të përgatitur më parë.

Rreth 500 persona raportohet të jenë ndaluar, me motivin e parandalimit të trazirave.

Një shtetrrethim dhe ndërprerje komunikimesh u janë imponuar miliona njerëzve në të gjithë Kashmirin. Njerëzit në të gjithë vendin po vujanë prej 12 ditësh të mbyllur pa pasu rasnjë kontakt, pa shërbim interneti, pa celular ose telefon fiks, kjo pasi është pjesë e masave nga një zyrtar i KB.

Mufti tha se ajo kishte frikë,  e ndërsa sa i përket asaj çfarë po përfiltet në media, ajo edhe mund të burgoset.

Ndërsa të premten pritet të ulet për të diskutuar rreth çështjes së saj.

“Më është thënë qartë: para së gjithash ne sigurohemi që ju të mos ngrini zërin tuaj, dhe nuk do dëgjoheni, dhe nëse e bëni këtë, bëhuni gati të vuani pasojat,” tha Mufti, e cila arriti të flas me një nga pjesëtarët e shtëpsië së saj.

“Këto shkaqe me thanë se do të sjellin edhe burgosjen time për një kohë të pacaktuar dhe se unë nuk do të kem të drejtën e takimit për të pasur një akokat. Ndihem vërtet e frikësuar për jetën time. Nuk mendoj se jam më e sigurt sepse nuk i besoj kësaj qeverie. Mënyra se si kanë shkuar ata edhe pas përfaqësuesve të zgjedhur është mjaft e frikshme,”- tha ajo.

 “Por unë jam vajza e nënës sime,” shtoi ajo. “Nëse ata arrijnë të më burgosin ose të më vrasin unë do të largohem e kënaqur nga kjo botë pasi unë e di se kam qenë unë ajo që u ngrita për  Kashmirin kur e gjithë shteti ishte në panik dhe mes trazirave.”- është shprehur Iltija.

Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Bota Bota Iltija Mufti Kashmir Mehbooba Mufti qeveria indiane trazirat Iltija Mufti Kashmir Mehbooba Mufti qeveria indiane trazirat

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!